Boş satırları hesaplamadan grafik

beyrek1972

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
xp
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-03-2029
Merhaba sanırım insan sorununu anlatması sizler gibi işin uzmanlarının sorunu çözmesi kadar zor olmuyordur. Özet olarak sorunu yazmak çözmek kadar zormu bilmiyorum.
Her bir veriyi açıklamalı bir şekilde grafikte veya gösterge girdisinde gösterebilecek bir şekilde bir grafik oluşturmamda ne olur yardım edermisiniz
Not: Ayrıca grafiği yapıyorum veri olmayan boş satırlarıda hesaba katıyor böyle oluncada ortalamalar doğru yansımıyor .şimdiden çok teşkkür ederim.

Ekli dosyalar

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Siz grafiği yapın. Sonra bu grafikte ne olmasını istiyorasınız onu açıklayın.

Ayrıca, dizi formülü olmadığı halde dosyadaki formüller dizi formülü olarak girilmiş olmasının anlamı ne?

.

beyrek1972

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
xp
13-03-2029
Merhaba dizi formülümdeki amacım formüllerin olduğu yerde bu (#sayı0!) görüntü çıkmasın diye yaptım ama siz bu işin piri olduğunuz için eksik tarafı vardır elbet ama niyetim sayı! değerini verdği için dizi formülünü yapmıştım.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
İstenenleri, tek bir grafik üzerinde mi görmek istiyorsunuz ? Öyleyse, değerlendirilmesi çok zor ve ergonomik olmayan bir grafik elde edilir ...

.

beyrek1972

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
xp
13-03-2029
Merhaba

Sayın ferhat bey iliginiz ve alakanızdan dolayı saygılarımı iletiyorum
Eklediğim dosyada ametörce bir çizgi grafik yaparak derdimi anlatmaya çalıştım
Yardımlarınızdan dolayı daha şimdiden çok teşekkür ederim eksik olmayın.

Ekli dosyalar

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın ferhat bey iliginiz ve alakanızdan dolayı saygılarımı iletiyorum
Eklediğim dosyada ametörce bir çizgi grafik yaparak derdimi anlatmaya çalıştım
Yardımlarınızdan dolayı daha şimdiden çok teşekkür ederim eksik olmayın.
Dosyanız ekte.

.

Ekli dosyalar

beyrek1972

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
xp
13-03-2029
Sayın yurttaş bey ilgnizden ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ederim eksik olmayın.
Bir konuda fikrinizi alacaktım çizgilerin üstüne gelip veri serisini bizimlendirden ve eksenden ikincil ekseni kullandığımızda ne gibi bir değişiklik olur.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın yurttaş bey ilgnizden ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ederim eksik olmayın.
Bir konuda fikrinizi alacaktım çizgilerin üstüne gelip veri serisini bizimlendirden ve eksenden ikincil ekseni kullandığımızda ne gibi bir değişiklik olur.
Seçtikleriniz için sağ tarafta ikinci bir y ekseni oluşturur ve bu eksene seçtiklerinizin grafiğini çizer.

.

Merhaba;
Ben de buna benzer bir sorunla uğraşıyorum. Verilen cevap benim için de geçerli ancak grafiği benim verilerime uygulayınca sonuç alamıyorum. Sorunum şu;
100 satırlık bir veri tablom var. Yıllara göre veriler var. Ancak içindeki veri sayısı değişiyor. Hep birinci satırdan başlıyor ancak bazen 50 bazen 70 veya farklı sayıda veri var. Yapmak istediğim grafiği bir kez yapıp yani 100 satıra göre veri aralığını girip veri değiştikçe sondaki boş haneleri göstermeden sadece dolu hanelere göre grafiği çizmesi. Bunu kendisi yapsın ben her seferinde müdahale etmeyeyim istiyorum. Teşekkürler..

Sorunumu örnek ekleyerek sorayım o zaman.
Ekde iklimsel analiz metodlarının birkaç tanesinin birlikte bulunduğu kendi yaptığım bir excel dosyasının bir kısmı var. Bu dosyada bazı metodlarda grafik de çiziliyor. Veri uzunluğu maksimum 100 yıl ancak kullanıcı kaç yıllık verisi varsa onu girecek yani grafik veri uzunluğu değişken. Sayfalar korumalı olacağından kullanıcının grafiğe müdahale şansı olmayacak. Veri olmayan satırları grafikte göstermeden her seferinde değişik uzunlukta verinin grafiğini çizmede bana yardım edermisiniz. Teşekkürler...

Ekli dosyalar

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sorunumu örnek ekleyerek sorayım o zaman.
Ekde iklimsel analiz metodlarının birkaç tanesinin birlikte bulunduğu kendi yaptığım bir excel dosyasının bir kısmı var. Bu dosyada bazı metodlarda grafik de çiziliyor. Veri uzunluğu maksimum 100 yıl ancak kullanıcı kaç yıllık verisi varsa onu girecek yani grafik veri uzunluğu değişken. Sayfalar korumalı olacağından kullanıcının grafiğe müdahale şansı olmayacak. Veri olmayan satırları grafikte göstermeden her seferinde değişik uzunlukta verinin grafiğini çizmede bana yardım edermisiniz. Teşekkürler...
http://www.excel.web.tr/f60/dynamic-range-dinamik-alan-t26374.html

Buradaki dosyaları inceleyin.

.

Çok güzel emeğinize sağlık. Önceden cevaplanmış sorular da bu yöntemle çözülmüş ama nasıl yapıldıkları anlatılmıyordu. Dolayısı ile anlaşılmıyordu. Çok güzel çalışma.
Exceli biliyorum demeyeceksin onu anladım...