birbirine bağlı listbox ve combox ile veri çağırma

Excel Vers. ve Dili
Excel 2000 - Tr
Konuyu güncelledim, rica etsem ilgilenebilir misiniz

1 ) Arkadaşlar, forumda eski konulara da baktım çeşitli listeler yapılmış, ama nasıl yapıldıklarını çözemedim.

EKTE Örnek tablomda ne istediğimi oklar ve kutularla görsel olarak anlatmaya çalıştım.

şehir, bölge, miktar, tarih olan bir tablom var.
Listbox ile ağaçlandırarak (tree) seçmek istiyorum.

Örneğin EGE'yi seçince tablomdaki ege şehirleri listelensin.

Sonra Şehir'i seçecek kullanıcı. Tarihe göre miktar sonuç olarak karşıma çıkacak.

2 ) Sn leventm veya yurttaş'ın bir tablosunda görmüştüm sanırım:
Bildiğimiz Vlookup ile bir hücreye göre veri arıyoruz.

Combobox i o hücreye nasıl atıyoruz. (sağ tıklayınca "cell link" bende olmadı).

ref : A2 ------->(buradaki bilgiyi comboboxdan alsın)
tablo : $e4$g8
kolon : 3

Excel Vers. ve Dili
Excel 2000 - Tr
arkadaşlar, sorum çok açık değil mi yoksa yanlış yerde mi sordum da hiç cevap gelmemiş, bunu yapıp kullanmak gerekecek ancak bilgim yetmedi

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki dosyayı inceleyin. Dosyanızda biraz düzenleme yapmak durumunda kaldım.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2000 - Tr
Levent Bey,
Uğraşınız için Çok teşekkür ederim. Önümüzdeki günleri bu listeye güzelce nasıl yaptığınızı anlamaya ayrıcam, esas tablomda uyarlamam için. Kodcu olmadığım ve excel dersanesi sayfalarında bu konularla ilgili (başlangıç sevisesindeki kişiler için)açıklayıcı bilgiler olmadığından tekrar ilerde soru sorabilirim haberiniz olsun.
Tekrar çok sağolun

Excel Vers. ve Dili
Excel 2000 - Tr
Levent Bey merhaba, arkadaş neden sordu bilemeyeceğim. Fakat ben konuyla ilgili soracağım. Örnek üstünde çalışıp kendi büyük tabloma uygulamaya uğraş vereceğim..
Öncelikli sorum:
Yaptğınız makroyu incelerken ilk, veribul sayfası ile anasayfayı ayırmışsınız. Bunun yerine Ekle>Tanımla segmesinden tablolarıma isim versem olur mu. (Listbox ile veri sayfasını aynı sayfaya koymak istiyorum.

İkincisi, belki en başta sormam gereken, bu listboxları Form'dan çizip sağ tıklayıp makro mu atadınız, yani hangi adımları izlediniz. KOdların anlamını tam kestiremediğimden sizin makrolar üstünde oynayacağım

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
1-Sayfaları sadece daha kolay anlaşılsın diye ayırdım. Tek sayfada da toplayabilirsiniz. Bu durumda kodlar içindeki hücre referanslarını değiştirmeniz gerekir.

2-Bu nesneler "denetim araç kutusu"'ndan kullanılan activex nesneleridir. Dolayısıyla kendilerine direk kod yazılabilir. Denetim araç kutusundaki üçgen cetvel işaretini tıklarsanız, nesneler tasarım konumuna geçerler, bu durumda nesnelere çift tıklayarak kodlamalarına ve properties penceresine ulaşabilirsiniz. Nesneleri tasarım modundan çıkarmak için tekrar üçgen cetvel işaretine basmak yeterlidir.