Bir sütundaki değere göre diğer sütundan değer almak..

Ã?ncelikle merhabalar.. Forumda Bu ilk mesajım.. Paylaşımınız için herkese teşekkür etmek istiyorum.. Çok başarılı bir ortam..
Ve sizlerden bir konuda yardım almak istiyorum..

Ekte anlatacağım konu ile ilgili örnek bir dosya var..
Sorunum şu..:
Bayilerimizin sınıfları var.. A,B,C,D ve E şeklinde..
Birde bu bayilere ürün girişlerimizi ifade eden X,S ve S1 şeklinde Değerlerimiz var..

Yapmak istediğim olay Sütun içerisinde Eğer A varsa yani bayi A bayisi ise ne kadar X,S ve S1 var onları saydırmak ve Ã?lçüm sayfasında bunu raporlamak istiyorum..

Þuanki halinde sayımı yapabiliyor.. Ama EÐERSAY formülüne bakarsanız benim belirlediğim hücreler arasında değer sayma işlemini yapıyor.. Yani bayi sınıflarını dikkate almıyor..

Sizlerden istediğim.. "Ã?lçüm formatını hiç değiştirmeden" (Elbette formüller değişebilir) bayinin sınıfını aramak, ve sınıfına görede ürün girişini gerçekleştirmek..

Son bir nokta daha var.. 15 bayi adı için değil 5000 civarında bayii için bu işlem yapılacak.. Þuanki hal kullanılabilir.. Ama bayii sayısında değişiklik olduğunda tekrar tüm formülleri değiştirmem gerekiyor..

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.. İyi çalışmalar..

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Merhaba,
foruma hoşgeldiniz.

Dosyanıza bir formül ilavesi yaptım.
Bunu incelemeden önce forum içinde "Dizi" veya ing. adıyla "Array" formulü hakkında bir arama yapıp bu mantığı anlamanızı tavsiye ediyorum.

Deneme amacıyla sadece ilk 3 satır için formül ilavesi yaptım.
Sizden ricam bunu incelemeniz ve doğru çalışıp çalışmadığını test etmeniz.

Eğer uygun diyorsanız formülü diğer satırlarada entegre ederiz.

Ã?NEMLİ NOT: Formüliçine tıklarsanız çıkarken CTRL+SHİFT+ENTER tuş kombinasyonu ile çıkın. Aksi taktirde formül hatalı sonuç gösterir.

Evet.. İnanın umudum yoktu.. Yapılamıyacağından değil derdimi anlatamıyacağımdan çekiniyordum :) Ellerine sağlık hocam.. Tam istediğim gibi olmuş.. Tıkır tıkır çalışıyor.. Teşekkür ederim...

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Teşekkür ederim...
İşinize yaradığına sevindim. :D

Devamını uygulamada bir sorun varmı? (dediğim gibi sadece ilk 3 satırı yapmıştım)