Bir sheetten diğer sheete bağlantı

Excel Vers. ve Dili
2003 ingilizce
Merhabalar...
Benim problemim şöyle ekte verdiğim excel dosyasında sheet2 den sheet1 e bilgi çekmem gerekiyor...Şu şekilde Sheet2de adresler var...2 kolondan oluşuyor...a.kodu ve adres...A.kodu(adres kodu)1den sonsuza kadar giden bir adres defteri oluşturulcak...mesela a.kodu=3 adres=fatih bu durumda ben sheet1de a.kodu yazan kolona 3 yazdığımda yandaki kolona direk fatih gelmeli...ben a.kodu yazan kolonda nereye 3 yazarsam yaziyim yandaki adres kolonuna fatih gelmeli..yardımcı olursanız çok sevinirim...

Teşekkür ederim...İyi çalışmalar...

Excel Vers. ve Dili
2003 ingilizce
Arkadaşlar lütfen yakın bi zamanda yardım edin bilen yok mudur acaba?

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Çok fazla incelemedim ama.Sorununuzu, "Düşeyara" formülü ile halledebilirsiniz diye düşünüyorum.

Excel Vers. ve Dili
2003 ingilizce
teşekkür ederim ama nasıl yapıldığını bilsem sormazdım hiç...güel bi şekilde anlatabilcek arkadaş yokmudur?

Excel Vers. ve Dili
2003 ingilizce
tekrar teşekkür ederim ama bu sadece bir örnek milyonlarca adres olduğunu varsayalım...demek istediğim ben sheet1 de D kolonuna hangi sayıyı yazarsam yaziyim sheet2nin A kolonundan gidip o sayıyı bulcak B kolonunda yanında olan yere bakıp sheet1de E kolonuna yazıcak...

Excel Vers. ve Dili
2003 - TR / 2007 - TR
E2 de bulunan kodu aşağıya doğru kopyalayınız..

5. mesaj düzeltildi.. kontrol ediniz..

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003 ingilizce
Size nekadar teşekkür etsem azdır...Gerçekten çok teşekkür ederim...

İyi çalışmalar...

Excel Vers. ve Dili
2003 ingilizce
bişey daha sormak istiyorum...bu E kolonunda yazan kodlar dışında başka nerede kodlama yapıldı acaba?çünkü ben başka bi excel dosyasında denediğimde aynı kodu paste yaptığımda sadece #NAME çıkıyor?

Excel Vers. ve Dili
2003 - TR / 2007 - TR
Ekle/Ad/Tanımla içinde data olarak tanımlanan =Sheet2!$A$2:$B$65536 formül bulunmaktadır. Ya da ilgili alanı seçerek Ad kutusuna ismini yazıyorsunuz...
İyi çalışmalar dilerim..

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
TÜRKÇE
İNGİLİZCE
merhaba

htrk bende sayfalar arası veri alımı için bilgi almaya çalışıyordum bu konu çok ii geldi..
yanlız kullanmış olduğunuz formülde IF in görevini anlamadım..IF formülünü kaldırdığımda da aynı işleleri yapabiliyorumm..

yardımcı olursanız sevinirimm..
teşekkürler..

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
merhaba

htrk bende sayfalar arası veri alımı için bilgi almaya çalışıyordum bu konu çok ii geldi..
yanlız kullanmış olduğunuz formülde IF in görevini anlamadım..IF formülünü kaldırdığımda da aynı işleleri yapabiliyorumm..

yardımcı olursanız sevinirimm..
teşekkürler..
Merhaba,

Sayın htrk'nın yazdığı formülde IF(EĞER) kullanmasının nedini D sütunu boş ise hata kodu vermesin diyedir.

Fakat E2 deki formülü şöyle yazmak sanırım daha kullanışlı olur, hem D sütunu boşsa hemde aranan değer bulunmadığında "YOK" hata mesajı almamak için :

Kod:
=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(D2;data;2));"";DÜŞEYARA(D2;data;2))
=IF(ISERROR(VLOOKUP(D2;data;2));"";VLOOKUP(D2;data;2))