bir maskeye göre düşeyarama yapılabilir mi?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Merhaba arkadaşlar,
Bu defa sorunum makro kodları ile ilgili değil.Düşeyara formülünü oldukça sık kullanıyorum.Ancak bu defa düşeyarama işleminde arama yapılan kolonda bulunan verileriden bir şablona veya bir maskeye uygun olanların karşılığında bulunan değerleri getirmesini istiyorum.Örneğin bir sayfada bulunan metin listesi arasında örneğin "????K?1?" gibi bir maskeye uyanları (örneğin 1732K317 gibi ) düşeyara ile buldurup bu kodun bulunduğu satırda istediğim kolondaki veriyi getirmesini istiyorum.BU konuda bildiğiniz bir şey varsa yardım istiyorum.
(Mümkünse çabuk)
Şimdiden teşekkürler,

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Merhaba arkadaşlar,
Bu defa sorunum makro kodları ile ilgili değil.Düşeyara formülünü oldukça sık kullanıyorum.Ancak bu defa düşeyarama işleminde arama yapılan kolonda bulunan verileriden bir şablona veya bir maskeye uygun olanların karşılığında bulunan değerleri getirmesini istiyorum.Örneğin bir sayfada bulunan metin listesi arasında örneğin "????K?1?" gibi bir maskeye uyanları (örneğin 1732K317 gibi ) düşeyara ile buldurup bu kodun bulunduğu satırda istediğim kolondaki veriyi getirmesini istiyorum.BU konuda bildiğiniz bir şey varsa yardım istiyorum.
(Mümkünse çabuk)
Şimdiden teşekkürler,

Çabuk olması için bir örnek dosya lütfen.

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Bir maskeye göre düşeyarama yapılabilir mi?

Örnek dosya yı ekte gönderiyorum?Eğer buna uygun bir ekcel formülü yoksa hazır bir makro kodu da olabilir.
şimdiden teşekkür ederim.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
=INDEX(Sayfa1!A5:B8;MATCH("*"&LEFT(Sayfa2!A4;3)&"*";Sayfa1!A5:A8;0);2)

=İNDİS(Sayfa1!A5:B8;KAÇINCI("*"&SOLDAN(Sayfa2!A4;3)&"*";Sayfa1!A5:A8;0);2)

şeklinde deneyin.

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Yukarıdaki formül benim örnekteki sorunumu çözebilir ancak ben örneği kolay olsun diye plaka nosu olarak verdim.Çalıştığım dosyadaki verilerin karşılaştırılacağı şablon ile ortak karakterleri verinin ortasında,sonunda veya birden fazla ve dağınık olabiliyor.Bu nedenle yukarıdaki çözüm anladığım kadarıyla veri ile şablonun ortak karakterinin hep aynı yerde ve standart olmasını gerektiriyor.
Bu nedenle sorunumu hala devam ediyor ve sizden yardım bekliyorum.

Son düzenleme:

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Yukarıdaki formül benim örnekteki sorunumu çözebilir ancak ben örneği kolay olsun diye plaka nosu olarak verdim.Çalıştığım dosyadaki verilerin karşılaştırılacağı şablon ile ortak karakterleri verinin ortasında,sonunda veya birden fazla ve dağınık olabiliyor.Bu nedenle yukarıdaki çözüm anladığım kadarıyla veri ile şablonun ortak karakterinin hep aynı yerde ve standart olmasını gerektiriyor.
Bu nedenle sorunumu hala devam ediyor ve sizden yardım bekliyorum.

Aşağıdaki linki inceleyiniz.

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=29594