Bir Kombinasyon ve/veya Permütasyon Sorusu

Elimdeki çeşitli adetteki rakamın değişken sayıdaki kpmbinasyon guruplarının kendi içlerinde çarpımı ve gruplar halinde toplamını almak istiyorum. Mesela rakamlarımız aşağıdaki gibi olsun:
2
3
4
5
Dördün üçlü kombinasyonu ki dörttür için işlemi gerçekleştirelim:
(2x3x4)+(2x4x5)+(2x3x5)+(3x4x5)=......
Bu normal şartlarda formüle gerek duymadan çözülebilecek bir örnek. Ama rakamlar fazlalaşıp çift basamaklara çıkınca ve kombinasyon rakamıda değiştikçe işin içinden çıkılmıyor. Bu çözümü pratik nasıl elde edebilirim?

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Kendiniz bunun için bir formül geliştirmeniz gerekmez. Excel'in kendi yerleşik fonksiyonları ile çözebilirsininiz.

Bunlar:

KOMBİNASYON----COMBIN ---"Math & Trigonometri" Verilen sayıda öğenin kombinasyon sayısını verir.

=Combin(4:3)=4 (sizin probleminiz.)

PERMÜTASYON ---- PERMUT ----"İstatistik" Verilen sayıda nesne için, permütasyon sayısını verir.

=PERMUT(4;4) =24

Bununla ilgili bir örnek dosya hazırlayabilmek mümkün değil. Tekrar şöyle anlatabilirim. Benim örneğimdeki 4 rakamın 3'lü kombinasyonları 4'tür belirttiğiniz gibi. Yani 4 tane 3'lü sayı grubu. Benim ihtiyacım olan her bir gruptaki sayıların birbiri ile çarpımı (veya her biri farklı bir ücreye gelecek şekilde dökümü) ve mümkünse çarpımların bir biri ile toplamı.
Umarım daha anlaşılır olmuştur.