Bir hücre grubu içindeki belirli hücrelere girilmiş değerlerin tespiti

Arkadaşlar merhaba,

Ekteki dosyada görüldüğü üzere,

Şöyle bir sorunum var:

1.Toplam 14 adet sabit maliyet tipimiz var...A maliyeti 5000 YTL, B maliyeti 3000 YTL, vs... gibi.
2.Her üründe de uygulanan belli tamiratlar var. Toplam da 6 adet farklı tamirat tipimiz var.
3.Ekteki dosyada görülen, koyu siyah sınırlar ile çizilmiş her kutucuk ürünümüzü temsil ediyor. Her kutucuğun içinde görülen mavi hücreler de, ürünün hangi bölgesinde hangi tip tamirat uygulandığını gösteriyor. Mesela U1 örneğinde görülüyor ki, ürünün en üst ve en alt kısımlarında komple Onar_4 ve Onar_5 tamiratları uygulanacak.Benzer şekilde E2de de ürünün sadece sol tarafının orta kısmında tamirat uygulanacak.

Yapmak istediğim şey şu:
Her ürün kutusunun içinde hangi tamirat tiplerinin olduğu tespit edilecek ve daha sonra bu tamirat tiplerine göre maliyetler bir bir alt tarafa yazdırılacak ve bu tek tek belirlenen maliyetler toplatılacak.

Aklımda bir çözüm önerisi var. Şöyle ki, bu kutucuklari tek tek seçtirip içindeki hücrelerde yazan tamirat tipi bilgilerini kullanıcının göremeyeceği bir yere önce yazdırıp, sonra tamirat tiplerini okutarak karşılık gelen fiyatlarini maliyet hücrelerine yazdırmak düşüncesindeyim. Fakat bu siyah çizgi içindeki tamirat tiplerinin nasıl tespit edilebileceği konusunda bir çözüm bulamadım henüz. O yüzden her türlü fikre ve çözüm önerilerinize açığım ve tavsiyelerinizi beklemekteyim arkadaşlar.

Herkese iyi çalışmalar

Kadir

Bu konuyu yanlis yere mi yazdim acaba arkadaslar? Makro kismina mi sormam gerekiyordu? Yardimlarinizi bekliyorum.

Iyi calismalar, Kadir

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003 TÜRKÇE
selam,
onarım ve maliyet ilişkisini biraz açabilirmisin. ayrıca tüm onarım ve maliyet varyasyonları bilinirse sanırım daha kolay çözülebilir diye düşünüyorum.

Selam Optikus,

Tamirat tipi kullanici tarafindan ekte bulunan excel dosyasında girilecek. Maliyetler de bir baska excel dosyasindan cagirilacak. Maliyetleri baska bir dosyadan cagirma ve gerekli diger islemleri yaptirmada sorun yasayacagimi zannetmiyorum. Benim tek cozumlemek istedigim sey, her bir (koyu cerceve icine alinmis hücre grubunda) üründe hangi tamirat tiplerinin mevcut oldugu bilgisine ulasabilmek...Yani oyle bir kod veya fonksiyon olacak ki bu çerçeveler içinde hangi onarım tiplerinin olduğunu belirleyecek. Mesela birinci çerçevede Onar_1 ve Onar_2 var...Ben bunun gibi bütün bu çerçevelerin kontrol edilmesini ve her bir çerçevede hangi tamirat tiplerinin mevcut olduğu bilgisine ulaşmak istiyorum. Tek sorunum budur. Bunu yapabilecek bir fonksiyon bulamadım yardım dosyasında. Sanırım kod yazılması gerekiyor. O konuda da yeterli bilgim yok.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Kadir

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003 TÜRKÇE
elimden geldiği kadar bişeyler yapmaya çalıştım. umarım yardımcı olur.
saygılar.

Yalova

Banned
Maliyet tipleri, tamirat tipleri ve maliyetleri ile ilgili veritabanını listeye ekleyebilirmisiniz?

Optikus Merhaba,

Göndermis oldugun cözüm icin cok tesekkür ederim. Fakat ne yazik ki benim istedigim tam olarak o degil. Ekteki 2. dosyada biraz daha aciklama getirdim sorunuma.Bir göz atarsaniz sevinirim. Gönderilen cözüm önerilerinde excel dosyalarini rarlamadan gönderebilirseniz daha iyi olacaktir. Cok tesekkür ederim simdiden.

Herkese iyi calismalar, Saygilar

Kadir

Not: Üstadlar yardimlarinizi bekliyorum.

Eklenmis olan uygulama_2.xls dosyasindaki ufak bir eksikligi düzelterek tekrar yolluyorum. Arka plandaki bulunan mavi renkleri dikkate almayiniz. Onemli olan hücrelerin icinde hangi degerlerin bulundugu ve bu degerlerin de tespit edilip, asagidaki hücrelere yazdirilmasidir.

Herkese iyi calismalar, Kadir

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Siz sorunuzu Fonksiyonlar bölümüne sormuşsunuz fakat bahsettiğiniz işlemi makro ile çözümlemek daha kolay bu yüzden ekteki dosyada size makrolu çözümü sunuyorum. Umarım işinize yarar.

Sayin Cost Control;

Ellerinize saglik, yapmak istedigim tam olarak buydu. Cok sagolun.

Benim yaratacagim orjinal excel dosyasinda yaklasik olarak 1400 kadar cerceve olacak. Bu kadar cok fazla cerceve icin bu kodu surekli tekrarlamak hem boyut olarak dosyayi bir hayli büyüteceginden hem de kodu cok uzun bir hale getireceginden yazmis oldugunuz kodu bir parca degistirerek ekteki dosyada goruldugu hale getirdim..

Kod sunu yapiyor..Her cercevenin en sol ust kismindaki hücreyi secmek sartiyla tusa basiyorsunuz ve secilmis olan hucreyi kendine referans alarak o cercevedeki tum tamirat tiplerini asagiya yazdiriyor..1400 urun icin yine de uzun bir is olacak tek tek hucreleri secip tusa basmak ama simdilik bu var elimizde en azindan. Vermis oldugunuz ilk bilgiden yola cikip elimden geldigince kodu duzeltmeye ve gelistirmeye calisacagim. Arada sorunlarla karsilastigimda tekrar rahatsizlik vericem sanirim :)

Hatta bir tanesini aktarayim bu arada. Altta bilgilerin girilecegi hucreleri temizlemeye yarayan clearcontents kodu hata verdi. Ben de onu yoksayarak calistirdim kodu. Fakat clearcontents ile temizlemeyi de yapabilirsem daha iyi olucak.Veya cozumu siz daha once de soyleyebilirseniz makbule gececektir.

Tekrardan herkese cok tesekkurler.

Not: Fonksiyon ile cozulebilir diye dusunup bu alt foruma gondermistim basta sorunumu, ama sonradan ben de fonksiyonla cozum umudunu goremeyince makro kismina attim 4 gun kadar once ayni konuyu.

Saygilar, Kadir