Bir excel dosyasını iki PC'de nasıl kullanırım?

kardeslerim ben bir konuda yardım almak istiyorum şimdi 2 pc düşünün birbirlerine ağ ile bağlı ve bu iki pc de bir exel sayfasını aynı anda kullanmak istiyorum nasıl yaparım ( paylasım verıp hepsınde ayrı ayrı olmasını kastetmıyorum)

şimdiden teşekkürler

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Araçlar/ Çalışma kitabını paylaştır.

İnceleyiniz

Excel yardım menüsünden bununla ilgili yardımı alabilirsiniz.

kardesım olmadı

kardesım olmadıyaa tam olrak anlatamadım galıba tek exel dosyasını nasıl eş zamanlı paylaştırırım onu soruyosum yanı bır tarafta yer alan değişiklik aynı anda nasl değişir

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Dediğinizi anladım......
Siz benim dediğimi uygulamamışsınız.Ben windows'un paylaşım'ından bahsetmiyorum.Excel'in "Çalışma kitabı paylaşımından" bahsediyorum.

2 kullanıcı tek bir dosyayı aynı anda kullanacak.

Arama motoruna Paylaştır yazıp aratın.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
kardesım olmadıyaa tam olrak anlatamadım galıba tek exel dosyasını nasıl eş zamanlı paylaştırırım onu soruyosum yanı bır tarafta yer alan değişiklik aynı anda nasl değişir
Haddim olmayarak bildiğimi söyleyim

Zafer beyin dediği gibi paylaşımı arayın okuyun zararınız olmaz
Ancak bilinen şu ki; bir excel sayfası aynı anda 2 pc de çalışamaz
birinde kapalı yada salt okunur olması gerekiyor.
"kullanıcılar bu dosyaya müdahale edebilsin seçeneği seçili olması kaydıyla

xxx bilgisayarı kapalıyken yyy bilgisayarından zzz dosyasına,
ya da tam tersi;
yyy bilgisayarı kapalıyken xxxx bilgisayarından zzz dosyasına ulaşıp kullanabilirsiniz.
biri önceden açıkken sonradan açana salt okunur gözüküyor.
daha önce bu konu tartışılmıştı.

sevgilerimle

Excel Vers. ve Dili
10 türkçe
paylaştır

excel menüsünden
araçlar/çalışma kitabını paylaştır diyeceksin.

ondan sonra, aynı anda birden fazla değişiklik yapmasına izin ver diyerek.
diğer seçenekleri kendine göre ayarla.

bu ayarlardan sonra.
aynı dosyayı farklı bilgisayarlardan aynı anda kullanabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
İŞ : Microsoft Office Excel 2003
EV : Microsoft Office Excel 2003
Haddim olmayarak bildiğimi söyleyim

xxx bilgisayarı kapalıyken yyy bilgisayarından zzz dosyasına,
ya da tam tersi;
yyy bilgisayarı kapalıyken xxxx bilgisayarından zzz dosyasına ulaşıp kullanabilirsiniz.
biri önceden açıkken sonradan açana salt okunur gözüküyor.
daha önce bu konu tartışılmıştı.

sevgilerimle
Sn: byfeat dediğine katılıyorum. bu mümkün olsa iyi olurdu ancak biri mutlaka salt okunur olur.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
excel menüsünden
araçlar/çalışma kitabını paylaştır diyeceksin.

ondan sonra, aynı anda birden fazla değişiklik yapmasına izin ver diyerek.
diğer seçenekleri kendine göre ayarla.

bu ayarlardan sonra.
aynı dosyayı farklı bilgisayarlardan aynı anda kullanabilirsiniz.
Bunu denedim arkadaşım doğrudur iki bilgisayar aynı anda kullanabiliyor. Kayıt etmek istediğinizde diğer kullanıcının yaptığı değişimler olduğunu vurgulayıp diğer kullanıcını değişikliklerini gösteriyor ve isterseniz kaydediyorsunuz.
araçlar/çalışma kitabını paylaştır menüsünden yapmadığınız zaman dediğiniz gibi ikinci açan salt okunur açmak zorunda kalıyor.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 TR
Denedim oluyor.

Bendenedim oluyor ve bu güne kadar hep istediğin bir kullnma şekliydi bende mümkün değil diye biliyordum ama bu paylaşımı okuyuncaya kadar titris kardeş teşekkürler.

Tüm bunlar şu mu demek oluyor.

Ben A bilgisayarından Dosya1.xls dosyasını açtım. Aynı anda B bilgisayarında da Dosya1.xls adındaki aynı dosyayı açan arkadaşımla sayfaya ayrı ayrı veri girişi yapıyoruz ve bizim girdiğimiz bilgiler paylaşım seçenekleri doğrultusunda ikimizin açmış olduğu sayfa üzerinde otomatik değişiyor, güncelleniyor. Salt okunur açılıp ta sen kaydedemezsin dur bi dakka diğer arkadaşın sayfayı kapatsın da ondan sonra kaydedebilirsin ancak da denilmiyor. öyle mi ha öylemi. çabuk söyleyin. sabırsızlanıyorum :)

Excel Vers. ve Dili
xp türkçe
2 değil daha fazla kişi de kullanabilir.

aynı hücre için farklı değişiklikler yapılmış ise kaydetmeden önce hangisini kaydetmek istediğini soruyor

yani bir veritabanı oluşturulacak ise aynı alanlara yazma ihtimaline karşı kullanıcılara ilişkin ayrı veri alanları kullanılmalı.

örnek a kullanıcısı a-f kolonlarının 2-1500 aralığını b kullanıcısı aynı kolonların 1501-3000 aralığını kullanmalı. veya bu kontrol işlemi için makro yazılmalı.

aksi taktirde çakışmalar sorun çıkaracaktır.

statik uygulamalar için güzel bir seçenek. örnek puantaj kartları işlenecek. 500 kişinin fazla mesai saatleri için ayrılacak 5 saatlik süreyi 3 kişi 1.7 saate indirebilir. indirsinler ki millet maaşını alsın ;)

önemli not: yapılan girişlerden sonra kaydet derseniz son durum güncellenir. (diğer kullanıcıların girdikleri değerler ekranınıza yansır)

+ not: test için 2 bilgisayara ihtiyacınız yok. aynı bilgisayardan 2 ayrı excel programı çalıştırın yeter...

hadi kolay gele.

Teşekkürler green71tr . Çok güzel bir noktaya değindin. Aynı alanları değil de farklı alanları kullanmak konusu çok harika. Mâlum bazı kuşlar cart diye senin kaydettiğinin üstüne kaydediyorlar. Sen de o kadar teknolojik bişey yapıp paylaştırmışın sayfayı muhahaha. Bi bakıyosun herşey birbirine girmiş. Allah korusun. Sevgiler.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
bilgi paylaşın dosyayı değil (((

Teşekkürler green71tr . Mâlum bazı kuşlar cart diye senin kaydettiğinin üstüne kaydediyorlar.
sadece cart diye kaydetseler yerim ben o kayıtları ama...

siz hiç yılların emeğinin saniyeler içinde heba edildiğini yaşayıp ağladınızmı?:eek:

arkadaşlar ÇOK ÖNEMLİ tavsiye;
hergün yedek alın böylece en kötü ihtimal bir günlük emeğiniz boşa gider.

Excel Vers. ve Dili
2003 ingilizce
MERHABA BEN BECEREMEDİM.
TOOLS SHARE WORKBOOK TA allow changes bye more than one... seçeneğini isaretledigimde ben excelde sorunsuz çalışabiliyorum fakat diğer kullanıcılar filtreleme macrolarında auto filters method class range failed hatası alıyor.

allow changes bye more than one... SECENEĞİNİ İŞARETLEMEDİĞİMDE SORUN OLMUYOR AMA BU SEFERDE READ ONLY AÇILIYOR.
NERDE HATA YAPIYORUM. :(

Excel Vers. ve Dili
2003 ingilizce
Pardon Pc GÜvenlİk AyarlarindanmiŞ Kusura Bakmayin