Bilgi Ağacı

Excel Vers. ve Dili
2000
Merhaba Arkadaşlar ,

Bir proje için Excel kullanarak gelen taleplerin tutulacağı bir arayüz yapmak istiyorum. Burada kullanacağım hazır bir bilgi ağacı bulunmaktadır. ( Ekte bilgiler var.) Bu bilgi ağacını kullanarak combo box lar oluşturmak istiyorum. Şöyle ki biri telefonla aradığında alınan bilgilere göre girişler yapılması gerekiyor . Yani Arayan kişi mağaza bilgisi mi alacak ürün bilgisi mi önce bunun seçilmesi gerekiyor. Bunlardan biri seçildikten sonra destek konusunda ilgili konuyu seçecek. Ama destek konusunu seçerken eğer mağaza hizmet bilgisi seçilmiş ise ona karşılık gelen destek konularının yanında çıkmasını istiyorum . Mağaza Telefon Bilgisi
Mağaza Adres Bilgisi
Mağaza Çalışma Saati Bilgisi

Eğer ürün bilgisi seçiliyse de yandaki hücrede
Fiyat Bilgisi
İçerik Bilgisi
Teknik Kullanım Bilgisi
Çıkış Tarihi Bilgisi
Mağaza Stok Bilgisi
Web Stok Bilgisi
Arızalı Ürün Bilgisi çıksın istiyorum.

Tanımlı sorun için de aynı şeyler geçerli . Karşılık gelen tanımlı sorun ve çözüm de yan hücreye otomatik olarak düşmeli.

Yani a kolonunda mağaza hizmet bilgisini seçtiğimde b kolonunda Mağaza Telefon Bilgisi
Mağaza Adres Bilgisi
Mağaza Çalışma Saati Bilgisi
dışında bir veri gelmesin... ( Sarı olarak gösterilen yerdeki gibi...)

Data validation kullanarak yaptığımda kırılımları göstermek mümkün olmuyor. Yardımlarınızı rica ederim.

Çok karışık anlattım galiba ama bilmediğim birşey olduğu için yardımınızı rica ederim.

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2000
anladıgım kadar yaptım bir bakın
çok güzel olmuş eline sağlık ama bunu yaptıktan sonra enter a basıp bir yerde data oluşturmamız mümkün mü ...

yani enter ladığımda yan yana bu bilgilerin excel de hücrelere oturmasını istiyorum

Excel Vers. ve Dili
2000
Sayfa2 data sayfası istediginiz bumu
mükemmel olmuş ama ben nasıl yapılacağını öğretirsiniz ben kendi istediğim formatta yaparım diye tasarlamıştım ama şimdi sadece sizin verdiklerinizi kullanmam gerekecek. Bu hale nasıl getireceğimi anlatma imkanınız var mıdır ? Çünkü daha kapsamlı bir halini kendim de hazırlamak istiyorum hem öğrenmek hem öğrenmek hem de geliştirmek adına

Excel Vers. ve Dili
2000
elimden geldigince bilgimin yettigince yardım ederim.
http://www.excel.web.tr/f48/combobaxa-girilen-degerlere-gore-suzme-t63731/sayfa2.html
yukardaki linkin 11.mesajındaki calışmanın kodlarını detaylı açıklamalar yazmıştım bununda faydası olur.
Tekrar Merhaba,

Galiba bir gecede öğrenebilecek birşey değil form oluşturma bu nedenle eğer sizin için sakıncası yoksa ben ihtiyacım olan dosyayı ekliyorum . Abone sheet inde kırmızı ile belirtilen yerlere bilgi sheetinden form oluşturarak eklemek istiyorum. Bu gece yetiştirmem gerektiği için böyle bir talebim oldu .. sizin gönderdiğiniz linki de karıştırarak uzun vadede öğrenmem gereken bir konu... Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim...

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2000
Tekrar Merhaba,

Galiba bir gecede öğrenebilecek birşey değil form oluşturma bu nedenle eğer sizin için sakıncası yoksa ben ihtiyacım olan dosyayı ekliyorum . Abone sheet inde kırmızı ile belirtilen yerlere bilgi sheetinden form oluşturarak eklemek istiyorum. Bu gece yetiştirmem gerektiği için böyle bir talebim oldu .. sizin gönderdiğiniz linki de karıştırarak uzun vadede öğrenmem gereken bir konu... Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim...
Ben 2007 kullanıyorum karıştırırken form un başlangıcını bulabildim sadece... bir liste yaptığım zaman form üzerinden giriş izni veriyor. Bütün dataları form üzerinden girme imkanım olabilir mi yani manuel yazacaklarımı da ( İsim soyada tel no gibi ) bilgi ağacından yazacaklarımı da form üzerinden giriş yapsam böyle birşey mümkün olabilir mi ?

Ekte ekran görüntüsü koydum.. manuel olarak yapılan yerler doldurulmuş bilgi ağacaınndan da sekmeli olarak bilgiler gelse nokta atışı istediğim şey yapılmış olur...

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2000
Hallederiz tabiki elimizden geldigince dosyanız ekte saygılar.
Mükemmel olmuş eline sağlım ya bu dosya bana iş yerinde terfi aldırtırsa hiç şaşırmam :) en kısa zamanda bunu öğrenmem lazım... detaylı bir kaynak biliyor musunuz ? sıfırdan başlayıp adım adım öğrenebileceğim bir kaynak

fedeal

Banned
Excel Vers. ve Dili
2003 tr
Mükemmel olmuş eline sağlım ya bu dosya bana iş yerinde terfi aldırtırsa hiç şaşırmam :) en kısa zamanda bunu öğrenmem lazım... detaylı bir kaynak biliyor musunuz ? sıfırdan başlayıp adım adım öğrenebileceğim bir kaynak
umarım isteginiz olur.hatta olcaksa daha detaylı bir şeyler yapalım 10 dakkalık degil.:) sitemizin kitaplarına bakın benim için çok faydalı oldu excel 2007 formüller ve makrolar olabilir. iyi akşamlar.

fedeal

Banned
Excel Vers. ve Dili
2003 tr
birde birşey sorayım no kısmı bir önceki çagrıdan sonra bir fazla olacaksa onuda otamatik yapabiliriz.

Excel Vers. ve Dili
2000
umarım isteginiz olur.hatta olcaksa daha detaylı bir şeyler yapalım 10 dakkalık degil.:) sitemizin kitaplarına bakın benim için çok faydalı oldu excel 2007 formüller ve makrolar olabilir. iyi akşamlar.
inşallah son kez dosyayı yolladım... il ve çağrı sahibini de açılır şekilde ekleyebilirsek çok güzel olacak...

ellerine sağlık...

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2000
birde birşey sorayım no kısmı bir önceki çagrıdan sonra bir fazla olacaksa onuda otamatik yapabiliriz.
evet her yeni kayıtta bir artarak gidiyor ama tarih değiştikçe onun da tekrar 1 den başlaması gerekecek.. yani yarın kayıt girildiğinde yarının ilk kaydında 1 atabilir miyiz...

fedeal

Banned
Excel Vers. ve Dili
2003 tr
İstediginiz ve fazlası :) açılır kutular tamam geçmiş cagrıları isimlerden sorgulayabilmeniz için ilave bir form no bir fazlası olarak otamatik geliyor her günün ilk çagrısını no kısmını 1 olarak düzeltirseniz tarih konusunuda halletmiş oluruz. inceleyin deneyin aksayanları düzeltelim.

Bu arada hergünün ilk kaydına 1 numarasını otamatik vermeyi yaptım. alttaki dosyada güncelledim.

Çagrı kayıtlarında hızlı kayıt için bir kaç yeni özellik ekledim. örnegin şehir seçilince kod otamatik geliyor. telefon 13 sayı olunca alt satıra kendi geçiyor(+905432343456)gibi. elini klavyeden kaldırmadan kayıt yapmak için :) comboboxta seçim yapınca alttakendi geçiyor. senin düşündügün bir şey varsa ilave edelim. iyi calışmalar.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

fedeal

Banned
Excel Vers. ve Dili
2003 tr
abone sayfası o sütununa illeri p sütununa çagrı sahiplerini yazın. combobox verileri ordan alıyor.

Excel Vers. ve Dili
2000
istediginiz ve fazlası :) açılır kutular tamam geçmiş cagrıları isimlerden sorgulayabilmeniz için ilave bir form no bir fazlası olarak otamatik geliyor her günün ilk çagrısını no kısmını 1 olarak düzeltirseniz tarih konusunuda halletmiş oluruz. Inceleyin deneyin aksayanları düzeltelim.
tek kelime ile muazzam :)

fedeal

Banned
Excel Vers. ve Dili
2003 tr
17 nolu mesaj güncellendi tekrar indirin hergünün ilk kaydı 1 olarak atılacak.