Çözüldü Belirli Sayı Aralıklarını Gruplama

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 & Türkçe
Merhaba iyi günler,

Belirli iki sayı aralığına denk gelen sayıları yan hücrelerindeki isimleri ile birlikte gruplandırmak istiyorum. Kaçıncı veya DüşeyAra ile birkaç yol denedim ancak istediğimi yapamadım. Sınıflandırılan hücreleri ayrı bir yere yazdırmak olsun veya hücreleri renklendirmek olsun bunun gibi seçenekler benim için yeterli olacak. Örnek küçük bir çalışmanın wetransfer linkini de mesaja ekliyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden çok teşekkürler. Veri Gruplandırma Örnek

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Örnek dosyanıza göre görmek istediğiniz sonuç nedir?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
B2 hücresine uygulayıp alta doğru sürükleyiniz.

C++:
=EĞERHATA(DÜŞEYARA(D2;$A$2:$A$20;1;1);İNDİS($A$2:$A$20;KAÇINCI(MİN(MUTLAK($A$2:$A$20-D2));MUTLAK($A$2:$A$20-D2);0)))

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 & Türkçe
B2 hücresine uygulayıp alta doğru sürükleyiniz.

C++:
=EĞERHATA(DÜŞEYARA(D2;$A$2:$A$20;1;1);İNDİS($A$2:$A$20;KAÇINCI(MİN(MUTLAK($A$2:$A$20-D2));MUTLAK($A$2:$A$20-D2);0)))
Korhan Bey merhaba,

Yazdığınız formülle ilgili bir problemim var. Biçim farkından ötürü sanırım ";" yerini "," ile değiştirmem gerekti. Sonrasında dediğiniz gibi hücreye uyguladığımda hatalı değerler üretti. Uyguladığım formülü aşağı bırakıyorum. Formülü uyguladığım exceli de tekrar paylaşıyorum. Veri Gruplandırma_Örnek-R2 Ayırdığınız vakit için çok teşekkür ederim.
Kod:
=EĞERHATA(DÜŞEYARA(D2,$A$2:$A$20,1,1),İNDİS($A$2:$A$20,KAÇINCI(MİN(MUTLAK($A$2:$A$20-D2)),MUTLAK($A$2:$A$20-D2),0)))

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Türkçe sistemlerde genellikle formül ayıracı olarak noktalı virgül kullanılır. Sanırım sizde bu virgül olarak ayarlı olduğu için problem çıkmış olabilir.

Bunun dışında hangi hücrede hatalı değer ürettiğini ve olması gereken sonucu açıklarsanız çözüme ulaşmamız daha kolay olacaktır.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 & Türkçe
Türkçe sistemlerde genellikle formül ayıracı olarak noktalı virgül kullanılır. Sanırım sizde bu virgül olarak ayarlı olduğu için problem çıkmış olabilir.

Bunun dışında hangi hücrede hatalı değer ürettiğini ve olması gereken sonucu açıklarsanız çözüme ulaşmamız daha kolay olacaktır.
Şöyle ifade etmeye çalışayım. Elimdeki Veri Sınır sayıları 1,7,13 olsun, Elimdeki verilerin isimleri a,b,c,d ve sayılar 2,4,8,11 olsun. Sınır sayılarına göre örneğin 1 ve 7 arasındaki "2","4" sayılarını "a","b" isimleri ile beraber gruplandırmak veya bir yere yazdırmak istiyorum. Ardından sırasıyla 7 ve 13 arasına denk gelen sayı ve isimlerini sınıflandırmak istiyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Sizden görmek istediğiniz sonucu paylaşmanızı istemiştim. Sizde bir örnek dosya paylaştınız. Verdiğim çözüm önerisi sizin istediğiniz çözüme benzer bir sonuç veriyor.

Görmek istediğiniz sonuç ne ise örnek dosyanızda onu paylaşmanızda fayda var. Eğer formül sonucunda hatalı bir yer varsa onuda belirtmelisiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 & Türkçe
Sizden görmek istediğiniz sonucu paylaşmanızı istemiştim. Sizde bir örnek dosya paylaştınız. Verdiğim çözüm önerisi sizin istediğiniz çözüme benzer bir sonuç veriyor.

Görmek istediğiniz sonuç ne ise örnek dosyanızda onu paylaşmanızda fayda var. Eğer formül sonucunda hatalı bir yer varsa onuda belirtmelisiniz.
Veri Gruplandırma_Örnek-R3 Vaktinizi alıyorum belki de formülü yanlış çalıştırıyorum kusura bakmayın. Dediğiniz gibi yaptığımda bana nedense farklı sayılar üretiyor ve bu tek formül'den çıkan sonuç yanında ismini göstermeye de yardımcı olmuyor gibi gözüküyor ama dediğim gibi ben hatalı çalıştırıyorum belki de.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Anlaşamadık..

Benim önerdiğim formül size veri sınır bilgisini verecektir. Zaten siz de "SEÇENEK-1" kısmı benim için daha kullanışlı olacaktır demiştiniz. Önerdiğim formül boş hücreler dışında tüm alana veri sınırlarını yazarak bir liste oluşturmaktadır.

Eğer amacınız B2 ile D2 hücresini birleştirmek ise formülü aşağıdaki gibi uygulayabilirsiniz. Ben birleştirme işleminde alt çizgi kullandım. Dilerseniz farklı karakterde kullanabilirsiniz.

C++:
=EĞERHATA(DÜŞEYARA(D2;$A$2:$A$20;1;1);İNDİS($A$2:$A$20;KAÇINCI(MİN(MUTLAK($A$2:$A$20-D2));MUTLAK($A$2:$A$20-D2);0)))&"_"&D2

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 & Türkçe
Anlaşamadık..

Benim önerdiğim formül size veri sınır bilgisini verecektir. Zaten siz de "SEÇENEK-1" kısmı benim için daha kullanışlı olacaktır demiştiniz. Önerdiğim formül boş hücreler dışında tüm alana veri sınırlarını yazarak bir liste oluşturmaktadır.

Eğer amacınız B2 ile D2 hücresini birleştirmek ise formülü aşağıdaki gibi uygulayabilirsiniz. Ben birleştirme işleminde alt çizgi kullandım. Dilerseniz farklı karakterde kullanabilirsiniz.

C++:
=EĞERHATA(DÜŞEYARA(D2;$A$2:$A$20;1;1);İNDİS($A$2:$A$20;KAÇINCI(MİN(MUTLAK($A$2:$A$20-D2));MUTLAK($A$2:$A$20-D2);0)))&"_"&D2
Korhan Bey, bu çözüm işime yarayacak gözüküyor şimdi daha iyi anladım, desteğiniz ve ayırdığınız zaman için çok teşekkürler. İyi günler dilerim