Belirli aralıkları toplama

silkrblt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2010-TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16.04.2025
Fabrikada yapılan imalatların haftalık olarak kaç ton yapılmadığını aylık olarak kaç ton yapıldığını nasıl hesaplatabilirim excelde? fikri olan var mı

msdemr

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
23-11-2024
Excel'iniz türkçe ise toplamı görmek istediğiniz bir hücreye "=TOPLA(A1:A7)", ingilizce ise "=SUM(A1:A7)" yazıp toplam sayıyı görebilirsiniz (A1:A7 aralığını 1 haftalık yada 1 aylık alanı seçerek kendinize göre düzenleyin.). eğer elinizde verilerin bulunduğu örnek bir excel varsa gönderin yardımcı olmaya çalışayım.

silkrblt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
16.04.2025
Excel'iniz türkçe ise toplamı görmek istediğiniz bir hücreye "=TOPLA(A1:A7)", ingilizce ise "=SUM(A1:A7)" yazıp toplam sayıyı görebilirsiniz (A1:A7 aralığını 1 haftalık yada 1 aylık alanı seçerek kendinize göre düzenleyin.). eğer elinizde verilerin bulunduğu örnek bir excel varsa gönderin yardımcı olmaya çalışayım.
Şimdi bende ki liste ona uygun bir şey değiil sürekli olarak tarih giriyorum her gün 7 gün yada 30 gün öncesinin toplam tonajı lazım linkde iletiyorum.

msdemr

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
23-11-2024
Anladığım kadarıyla DRAWİNG LİST sheetindeki verilerde bir geriye dönük toplam görmek istiyorsunuz. Anlamadığım şey ise hangi tarih baz alınacak? birden fazla tarih içeren sütun var.
Ben hangi tarihi baz alarak fonksiyon oluşturmalıyım?
Bugun dahil mi 7&30 gün yoksa bugünden önceki 7&30 günün toplamı mı?

silkrblt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
16.04.2025
Anladığım kadarıyla DRAWİNG LİST sheetindeki verilerde bir geriye dönük toplam görmek istiyorsunuz. Anlamadığım şey ise hangi tarih baz alınacak? birden fazla tarih içeren sütun var.
Ben hangi tarihi baz alarak fonksiyon oluşturmalıyım?
Bugun dahil mi 7&30 gün yoksa bugünden önceki 7&30 günün toplamı mı?
bugün dahil haftalık ilerlemeyi ve aylık ilerlemeyi görmek istiyoruz çünkü

msdemr

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
23-11-2024
hangi sütundaki tarih'i kullanayım?

msdemr

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
23-11-2024
benim bakmam gereken aralığı sormak istedim ben. Benim anladığım DRAWİNG LİST'te "H" sütunundaki tonajları toplayacağım. günlük raporda ae5 hücresinde ki gün dahil olmak üzere 1 haftalık ve 1 aylık toplam getireceğim. İşte bu tarih aralığına bakacağım DRAWİNG LİSTteki sütun hangisi olmalı. İNDİRME KESME DELME BİRLEŞTİRME KAYNAK TEMİZLİK YÜKLEME ASTAR KONTROL ARA KAT KONTROL SON KAT KONTROL gibi tarih başlıklarından birinden bakmam gerekmiyor mu?

silkrblt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
16.04.2025
benim bakmam gereken aralığı sormak istedim ben. Benim anladığım DRAWİNG LİST'te "H" sütunundaki tonajları toplayacağım. günlük raporda ae5 hücresinde ki gün dahil olmak üzere 1 haftalık ve 1 aylık toplam getireceğim. İşte bu tarih aralığına bakacağım DRAWİNG LİSTteki sütun hangisi olmalı. İNDİRME KESME DELME BİRLEŞTİRME KAYNAK TEMİZLİK YÜKLEME ASTAR KONTROL ARA KAT KONTROL SON KAT KONTROL gibi tarih başlıklarından birinden bakmam gerekmiyor mu?
siz bana nasıl yapılacağını söylerseniz ben onu ayarlayabilirim. Çünkü o kısım biraz karışık İmalat ve kaynak ayrılcak falan gibisindn

msdemr

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
23-11-2024
Okay istediğiniz yere aşağıdaki formulu kopyalayıp kullanabilirsiniz. günlük raporda ae5 hücresinde ki tarih dahil 7 ve 30 günlük toplamı size verecektir.
tarih aralığını değiştirirken "$R:$R" kısmını istediğiniz sütunla değiştirerek kullanabilirsiniz.

7 gün için: =IFERROR(SUMIFS('DRAWİNG LİST'!$H:$H,'DRAWİNG LİST'!$R:$R,">="&'GÜNLÜK RAPOR '!$AE$5-6,'DRAWİNG LİST'!$R:$R,"<="&'GÜNLÜK RAPOR '!$AE$5),"")

30 gün için: =SUMIFS('DRAWİNG LİST'!H:H, 'DRAWİNG LİST'!R:R, ">="&'GÜNLÜK RAPOR '!$AE$5-29, 'DRAWİNG LİST'!R:R, "<="&'GÜNLÜK RAPOR '!$AE$5)

silkrblt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
16.04.2025
Okay istediğiniz yere aşağıdaki formulu kopyalayıp kullanabilirsiniz. günlük raporda ae5 hücresinde ki tarih dahil 7 ve 30 günlük toplamı size verecektir.
tarih aralığını değiştirirken "$R:$R" kısmını istediğiniz sütunla değiştirerek kullanabilirsiniz.

7 gün için: =IFERROR(SUMIFS('DRAWİNG LİST'!$H:$H,'DRAWİNG LİST'!$R:$R,">="&'GÜNLÜK RAPOR '!$AE$5-6,'DRAWİNG LİST'!$R:$R,"<="&'GÜNLÜK RAPOR '!$AE$5),"")

30 gün için: =SUMIFS('DRAWİNG LİST'!H:H, 'DRAWİNG LİST'!R:R, ">="&'GÜNLÜK RAPOR '!$AE$5-29, 'DRAWİNG LİST'!R:R, "<="&'GÜNLÜK RAPOR '!$AE$5)
#AD HATASINI ALDIM