Belirlenen dilimlere göre yüzdesel hesaplama

Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Merhaba,

bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. ekteki dosyada kırmızı dolgulu yerde parasal dilimler ve o dilimlerin oranları mevcut. alt kısımdaki tabloda ise yapılan harcamalara ve bunun karşılanan tutarı bir matraha göre belirleniyor. mavi dolgulu kısmı (haftalık gider) el ile manuel dolduruyorum. yan sütunundaki haftalık karşılanan gider sütununu ise mavi dolgulu sütunun değerini 0,2 ile çarparak hesaplatıyorum. daha sonra kümülatif matrahın kapsamındaki dilimlerin yüzde oranlarına göre haftalık karşılanan gider sütunu üzerinden 1.dilime, 2.dilime ve 3.dilime ait kesintileri hesaplıyorum ve bunları toplayarak cmc kesintileri toplamı sütununu elde ediyorum. sorunum burda başlıyor. sarı dolgulu cmc kesintileri toplamını direkt olarak haftalık karşılanan gider sütunu ve üstteki dilimler üzerinden nasıl bir formülle hesaplayabilirim. 1,2 ve 3. dilime ait sütunları kaldırmak istiyorum.

yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Bahsettiğiniz dilim sütunlarındaki tutarları nasıl hesapladınız?

Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
dosyayı bu şekilde adımları gösterecek şekilde tekrardan yükledim. Matrahın ne kadarlık kısmı ilgili dilim içerisinde onu manuel olarak yazıyorum. Sonrasında x.dilim limit/matrah ile oran buldurup diğer işlemleri yapıyorum. Tek formülle dilimlere ait sütunları kaldırarak cmc kesintiler toplamını hesaplattırabilir miyim?

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Bahsettiğiniz sütunları gizleseniz, olmuyor mu?

Ya da, "=+F11+H11+J11" formülünde "F11" yerine bu hücredeki formülü yazın, "H11" ve "J11" için de tabii.....

Sonuçta, şöyle birşey çıkar ortaya;

Kod:
=D11*(E11/B11)*$B$4+D11*(F11/B11)*$B$5+D11*(G11/B11)*$B$6

.

Son düzenleme:

asimavi50

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Bahsettiğiniz % 20 - % 25 % 30 Dilimlere giren matrahlar yanlış; 75.000,00 ₺ Dilime de % 20 yazılmış?

Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
@Haluk bey
Alttaki tabloda dilimlere ait tüm sütunları kaldırmak istiyorum. Haftalık Karşılanan Gider sütunundan sonra CMC Kesintiler Toplamı sütunu gelsin istiyorum. Sizin fotoğrafınızdaki 1.,2. ve 3. dilim sütunları manuel olarak giriyorum. Matrahın hangi dilimde ne kadarlık payı var onu bulmakta zorlanıyorum. Formül bilgim zayıf.

@asimavi50 75000'in 25000'i 1.dilimde, 25000'i 2.dilimde ve son kalan 25000'i de 3.dilimde oluyor. Yanlışlığı göremedim.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Aynı şekilde bu kez E, F, G hücreleri için de yapacaksınız demektir....

.

asimavi50

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Dilimlerin 3'E Bölündüğünü fark ettim, manuel olarak bölünmüş. Bu durumda, % 20-25-30 Oranlarını neye göre baz alıp da hesaplama yapacağız?

asimavi50

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Haftalık karşılanan gider % 20 görünüyor, bunu neye göre hesapladınız? Standart mı, dilim-limit-matrah ile bir bağlantısı var mı yok mu?

asimavi50

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
#8 ve #10 Numaralı sorulara eksik cevap verdiğiniz için bekliyorum? Cmc kesintiler toplamını bulabilmek için, neyi baz almam gerektiğini bilmiyorum? Alt limit - Üst limit - Matrah üçlüsünde gidip geliyorum? Bir şeyler eksik gibi sanki... ? Matrahı dilimlere neden ayırdığınızı anlamadım mesela, hangi limit hangi dilime aitse onun % yüzdesini bulup düşmeli miyiz?

Çok basit bir tablonuz var, ama anlaşılmayan çok şey var.

Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Teşekkür ederim. Tam istediğim gibi.