Aynı olan değer girilince uyarsın

Merhaba ekte gönderdiğim dosyada da a sütununda ve b sütununda bulunan barkod ve sap kodları gibi listeye ekleme yapacağım .. Ancak aynı numaraları yazma sorunu var. Dolayısyla daha önce yazılanı yazmamam gerekiyor.
Bu sorunu nasıl aşabilirim. Ekleme yapacağım barkod numarası daha önce yazılmışsa bir uyarı versin. Mesela böyle bir formül var mı?
Teşekkürler

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Veri gireceğiniz aralığı seçerek A2:B1000 gibi. Veri / Doğrulama menüsünden Özel bölümüne,

=EĞERSAY($A$2:A2;A2)=1

formülünü yazınız..

.

tahsinanarat

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2019 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
27-05-2028
'sayfanın kod bölümüne;
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
On Error Resume Next
If Intersect(Target, [B2:B500]) Is Nothing Then Exit Sub
veri = Target
say = WorksheetFunction.CountIf(Range("B2:B" & Target.Row - 1), Target)
If say > 0 Then
MsgBox "Şuan yazdığınızın Daha Önceden Kaydı Var!"
'Target.Select
'Target = ""
For Each alan In [B2:B500]
If alan = veri Then alan.Select
Next
End If
End Sub

Aynı şey yazarsa uyarsın

Teşekkür ediyorum ömer bey. Ancak yaptım olmadı. Acaba rica etsem size zahmet olmassa dosyada siz yapıp gönderebilir misiniz.
Ya da daha ayrıntılı yazabilir misiniz? Ben fazla bilmiyorum da ..
Mesela a 460 hücresine barkod numarası yazacam bu daha önceki hücrelerde yazılanla aynı ise uyarı mı verecek . Nasıl olacak..???
çok teşekkürler

Teşekkür ediyorum tahsin bey...

Ancak ben fazla bilmiyorum acaba bunu nasıl yapacağım. Daha ayrıntılı ifade etmeniz mümkün mü ?

Ya da örnek bir dosya gönderebilir misiniz??

Teşekkürlerr

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Teşekkür ediyorum tahsin bey...

Ancak ben fazla bilmiyorum acaba bunu nasıl yapacağım. Daha ayrıntılı ifade etmeniz mümkün mü ?

Ya da örnek bir dosya gönderebilir misiniz??

Teşekkürlerr
Dosyanız ekte.:cool:
Veri doğrulama ile yapıldı.:cool:

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
İlginiç bir durum var. Şu veri doğrulama neyin nesidir diye merak ettim. Uyarı kısmında

"AYNİ BARKOD NUMARASINI İKİ KERE KİREMEZSİNİZ"

diye yazılı. Fakat sonra bir numarayı iki kere girip tekrar aynı yere baktığımda, KİREMEZSİNİZ kelimesinin GİREMEZSİNİZ olarak değiştiğini görüyorum.

İlginç değil mi?

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
İlginiç bir durum var. Şu veri doğrulama neyin nesidir diye merak ettim. Uyarı kısmında

diye yazılı. Fakat sonra bir numarayı iki kere girip tekrar aynı yere baktığımda, KİREMEZSİNİZ kelimesinin GİREMEZSİNİZ olarak değiştiğini görüyorum.

İlginç değil mi?
Bence ilginç değil, yanlış yazmışsınızdır :)

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce

İlginç değil mi?
Bunu mahsus vurguluyorsunuz gibime geliyor.

Uyarı kısmında ne yazarsanız, uyarı olarak size o gelir. Yani ne ekerseniz onu biçersiniz gibi bir şey...

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Hayır üstadlar. yanlış anlıyorsunuz. K harfi kendi kendine G harfine dönüşüyor. Bu ilginçliği söylemeye çalışıyorum.

Tekrar denedim yine öyle oldu.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
İlginç bir durum yok.

A sütunundaki veri doğrulamaya yanlışla KİREMEZSİNİZ yazılmış.

B sütunundaki veri doğrulamayada doğrusu olan GİREMEZSİNİZ yazılmış.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Haklısınız :) Biraz çabuk heyecanlandım :)

Ben de diyorum nasıl değişiyor kendi kendine . Geri kalan yazılara dikkat bile etmemişim. Onalr bile farklı :)

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Ben yazarken dikkat etmemişim herhalde.Biraz benim klavyedede sorun var.
Bazen böyle yapıyor.Bilmiyorum yoksa virüsmü var.Bazen ber karakteri basıyor.Bazen bastığım karakter dışında başka bir karakter yazıyor.Veya bilmiyorum bana öyle geliyor.:D

merhaba evren bey.. teşekkür ediyorum. sizin yaptığınız dosya da işlem yaptığımda çalışıyor ancak sizin yazdığınız kodun aynısını kendi dosyama yapıyorum olmuyor..
acaba veri-doğrulama- özel kısmına yazmam gereken şeyi buraya yazabilir misiniz ???
benim rica ettiğim . listeye ekleme yaptığımda yukarıda olanı yazarsam uyarsın. ikinci şey de listede olan numaralardan acaba aynı olan var mı? bunu kontrol edebileceğim pratik bir yol var mı? mesela aynı yazılan barkod numaralarını gösterecek ,, mesela mükerrer kayıtları kırmızı olarak gösterecek bir pratik yol var mı? ne yapmam lazım?

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Benim yolladığım dosyada a2 hücresini seçin.Sonra koşullu biçimlendirmeyi açın pradaki değri kopyalayın(Ctrl+C)
Sonra Sizin dosyanızdan A2:A65536 aralığını seçin.Bunu seçmek için adres alanına A2:A65536 yazın ve entere basın.Sonra koşullu biçimlendirmeyi açın oraya benim verdiği kodları yapıştırın(Ctrl+V),sonra biçimlendirmeyi yapın.B sütunu içinde A sütunu için yaptıklarınızın aynisini yapın.İşlem tamamdır.:cool:

mükerrer kayıt hk.

Merhaba Evren bey ve diğer arkadaşlar,

Ekte gönderdiğim excel çalışma sayfamda yapacağım yeni kayıtların daha önceki kayıtlar ile aynı olmasını istemiyorum A sütununda mükerrer kayıt yapmak istemiyorum.
A sütununa ekleyeceğim yeni barkod numaraları daha önce yazılan barkod numaraları ile aynı olduğunda uyarı vermesini istiyorum.EĞERSAY ile Evren bey gönderdiğiniz dosyada işlem yaptığımda oluyor ancak sizin yazdığınız şeyi kopyalayıp başka dosyaya uyguladığımda birtürlü çalıştıramıyorum neden acaba ??? yardımcı olabilir misiniz??
Ayrıca daha önceki kayıtlarda mükerrer kayıt olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim ???
bu konuda da yardımcı olabilir misiniz???

Saygılar , teşekkürler

Ekli dosyalar

Merhaba Evren bey, teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için ancak ben gerçekten bu konuda çok kötüyüm galiba,, sizi de bunalttıysam sorularımla afedersiniz
a2 hücresini seçip biçim- koşullu biçimlendirmeyi açtığımda biçim yapılmamış yazıyor ...
acaba msn kullanıyor musunuz ??? oradan bana yardımcı olur musunuz ??? bu raporu tamamlayıp göndermem lazım da aciilll.. lütfenn
benim msn : armedanster@hotmail.com

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Dosyanız ekte.:cool:
Kod:
Sub mukerrer()
Dim i As Long, sat As Long, k As Range, adr As String, adrs As String
Sheets("Seçil_edited").Select
Application.ScreenUpdating = False
sat = 2
For i = 2 To Cells(65536, "A").End(xlUp).Row
    If WorksheetFunction.CountIf(Range("A2:A" & i), Cells(i, "A").Value) = 1 Then
        If WorksheetFunction.CountIf(Range("A2:A65536"), Cells(i, "A").Value) > 1 Then
            Set k = Range("A2:A65536").Find(Cells(i, "A").Value, , xlValues, xlWhole)
            If Not k Is Nothing Then
                adr = k.Address
                Cells(sat, "F").Value = k.Value
                Do
                    adrs = adrs & "-" & k.Address
                    Set k = Range("A2:A65536").FindNext(k)
                Loop While Not k Is Nothing And k.Address <> adr
                Cells(sat, "G").Value = adrs
                sat = sat + 1
            End If
        End If
    End If