ay kontrolü

Selam;
Aylık olarak fiyatları değişen mamullerim var. Bunları bir tabloda tutmak gerektiğinde istediğim ay için birim fiyatı buldurmak istiyorum. sorgu yada
Bir de Dlookup ile bugünün yada bir text box ın tarihine göre bu tablodan değer buldurabilirm diye denedim. Ancak birim fiyat tablosundaki satırlara AY'ı temsil edecek ne yazacağımı bulamadım. Yani her ayın ilk günü için birim fiyat tanımlasam ve ona karşılık gelen birim fiyatı tabloya girsem bile o değerin temsil ettiği ay içindeki bir tarih için birim fiyatı bulduramıyorum. Month ve MonthName fonksiyonlarını da denedim ancak içinden çıkamadım...

Teşekkürler..

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Merhaba,
gözümde tam canlandıramadım.
Yanlış bir şey için zaman harcamadan, rica etsem küçük bir örnek ekleyebilirmisiniz.

Sayın Hüseyin;
benim dosyam biraz çok tablolu ve karışık olduğu için öenek bir dosya yarattım. Esas problem şu ; Ay bazında birim fiyatlar değişiyor. formda girilen tarihe bakacak. ( 03.03.2005 mesela) Hangi aya aitse o ay için tanımlı birim fiyatı bulacak.
table içeriği ve özelliklerini deneme yapamak için bu şeklide ayarlamıştım . Bana verebileceğiniz ipucuna göre benim de ekleme yapmam gereken noktalar var.

umarım açık yazabilmişimdir.İlginiz için tekrar teşekkürler

şimdi kendim çözdüm..:)
=MonthName(Month(date())) & "-" & Year(Date()) ile şu anki tarihi tablodaki formata çeviriyorum.
ancak bu seferde garip bir şey oldu. ofiice ingilizce olmasına karşın yukarıdaki formülün sonucu "MART-2005" gibi türkçe ay olarak dönüyor...?

merhaba. ilk önce tablondaki ay formatını düzeltmelisin. yani programın algılayacağı dilden yapmalısın. ayı ve yılı ayır, tarih foratında yap. bir sorgu oluştur ve ve sonra bu sorgudan bir form yaparak istediğin şeye rahatça ulaşabilirsin.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce
ownn' Alıntı:
Ay bazında birim fiyatlar değişiyor. formda girilen tarihe bakacak. ( 03.03.2005 mesela) Hangi aya aitse o ay için tanımlı birim fiyatı bulacak.
İyi Geceler :hey:

İstediğiniz örnek ekte ,dlookup fonksiyonu .

aslında dediğim gibi ay ve yılı dışardan girip sorgulattırsaydın daha iyi olurdu.
dlookup formülünüde nedense anlamamakta ısrarlıyım :)
başka bi yol biraz daha kolay.