Ardışık olmayan verileri eşleştirme ve sıralı tablo haline getirme

Excel Vers. ve Dili
2016 MSO Standard
Merhaba,

Ekli dosyada göreceğiniz üzere Dakikalar ve yanında ve bu dakikalara ait verileri içeren (dakikalar atlamalı ama veriler hep sıralı) birveri kitaplığı mevcut. Bu verilerden en sağdaki Sonuç bölümünde olduğu gibi sıralı bir liste oluşturmak istiyorum.

Birçok formül denemedim (düşeyara vb. formüllerle) fakat atlamalı giden dakikalar veriler sıralı gittiğinden sonuç kısmında hatalara sebep oluyor.

Örneğin 3. örnekteki gibi dakika 1 den 4 e atlayınca 1-4 arası dakikalara 1 in verisi gelebiliyor

Sonuç olarak tam tablo oluşturacak şekilde yardımcı olabilir misiniz? Link aşağıdadır:

Teşekkürler.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1C_7VcZdKw9yLS1tHtV9uOp2R4LDoXryW/edit?usp=sharing&ouid=116032263177002463477&rtpof=true&sd=true

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
1. Orjinal dosyanızda dakikalara ait isimleri birbirinden ayıran Kalın Kenarlık mıdır?
2. Dakikaların yazdığı sütun sayısı toplam 6 mıdır? (dosyadaki A-B-C-D-E-F sabit midir)

Excel Vers. ve Dili
2016 MSO Standard
1. Orjinal dosyanızda dakikalara ait isimleri birbirinden ayıran Kalın Kenarlık mıdır?
2. Dakikaların yazdığı sütun sayısı toplam 6 mıdır? (dosyadaki A-B-C-D-E-F sabit midir)
C1. Evet kalın kenarlıklardır; sonuç kısmında olması gereken dizilim mevcuttur.
C2. Örnekte toplam 6 adettir fakat normal çalışma kitabında 100 e yakındır.

Verilecek örneğe göre ben ilerletebilirim.

Teşekkürler

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Deneyiniz.

DİZİ formülüdür.

Harici Link (Silinebilir) ; https://we.tl/t-NA2fc4TRRJ

C++:
=EĞERHATA(EĞER(EĞERSAY($A7:$F7;ARA(2;1/($AI$5:AI$5<>"");$AI$5:AI$5))=0;"";İNDİS($H7:$AH7;;KÜÇÜK(EĞER($H7:$AH7<>"";SÜTUN($H7:$AH7)-7);SÜTUN(A$1)-EĞER(SÜTUN()=35;0;EĞER(EĞERSAY($A7:$F7;ARA(2;1/($AI$5:AI$5<>"");$AI$5:AI$5))=0;SÜTUNSAY($AI7:AI7);0)))));"")

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016 MSO Standard
=EĞERHATA(EĞER(EĞERSAY($A7:$F7;ARA(2;1/($AI$5:AI$5<>"");$AI$5:AI$5))=0;"";İNDİS($H7:$AH7;;KÜÇÜK(EĞER($H7:$AH7<>"";SÜTUN($H7:$AH7)-7);SÜTUN(A$1)-EĞER(SÜTUN()=35;0;EĞER(EĞERSAY($A7:$F7;ARA(2;1/($AI$5:AI$5<>"");$AI$5:AI$5))=0;SÜTUNSAY($AI7:AI7);0)))));"")
Çok teşekkürler.. Örnek dosyada sorunsuz çalışıyor.
Deneyiniz.

DİZİ formülüdür.

C++:
Sayin Ayhan,
Cok tesekkurler fakat diziyi uygulayip surukledigim zaman 8 nolu satirda 8.dk ve 9 nolu satirda 4 ve 5. Dakilara ait veriler gelmemekte. Ornek dosyanizi acamadigim icin orada farkli midir bilemiyorum.

Duzeltme: 8 nolu satirda 1. Dakikaya yeliz-ali-sila gelmeliyken 2. Dakikanin verisi ali-sila-zeki gelmekte. Dakika 8 in veriside dakika 6 ya gelmekte.

Sanirim formulle ilgili bir hata mevcut.

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Üstteki mesajıma harici link ekledim.

Belki asıl dosyanızda formülü DİZİ formül olarak uygulamamış olabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2016 MSO Standard
Üstteki mesajıma harici link ekledim.

Belki asıl dosyanızda formülü DİZİ formül olarak uygulamamış olabilirsiniz.
Ne yazikki durum ayni, benim daha once yaptiklarim gibi dakimalar ardisik ilerlemediginde hatalar olusmakta farkli dakikalarin verileri gelmekte yada hic gelmemekte.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Hata aldığınız dosyayı paylaşın. Becerebilirsem revize ederim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Bende durum aşağıdaki gibi...

243934

Excel Vers. ve Dili
2016 MSO Standard
Dogrudur bendeki durumda budur. Fakat ornegin satir 8 de dakika 1 verisi Yeliz ile, dakika 6 verisi Tolga ile baslamali; Dakika 8 verisini de cekememis gozukmekte.
Sayın Ayhan,

Linkte eski dosyanın detaylı versiyonu mevcuttur. Kırmızı dolgulu alanlar tanımlama amaçlı verilmiştir; normalde olmayacaktır. Yeşil dolgulu alanlarda sonuç kısmındaki dakikalar , dakikalar kısmındaki mevcut dakikalar ile eşleştiğinde kırmızı dolgulu alanda sıralı giden bu dakikaların verilerini sonuçlar kısmına alacağız. Dakikalar karışık ilerleyerek ardışık gelecektir; verilerde yine aynı şekilde olacaktır. Sonuçlar kısmında olması gereken sonuçlar verilmiştir.

Eski dosyadan kaynaklı bir karışıklık olmuş olabilir; umarım açıklayabilmişimdir.

Teşekkürler

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1C_7VcZdKw9yLS1tHtV9uOp2R4LDoXryW/edit#gid=1173541630

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

7. satır için örneklersek dakika bölümünüz 0-1-2-3-4-5 olarak görünüyor. Sonuç bölümünde bu dakikalara ait bilgileri görmek istemiyor musunuz?

6-7-8 dakikalarına ait bilgiler hangi sebeple sonuç kısmına geliyor.

Bunu neden soruyorum. Çünkü SONUÇLAR bölümünde başlıkta aşağıdaki fadeniz var.

DAKİKALAR İÇİN FORMÜLE BAĞLI GELECEK SONUÇLAR - HER DAKİKANIN VERİSİ O DAKİKAYA GELECEK

Excel Vers. ve Dili
2016 MSO Standard
Merhaba,

7. satır için örneklersek dakika bölümünüz 0-1-2-3-4-5 olarak görünüyor. Sonuç bölümünde bu dakikalara ait bilgileri görmek istemiyor musunuz?

6-7-8 dakikalarına ait bilgiler hangi sebeple sonuç kısmına geliyor.

Bunu neden soruyorum. Çünkü SONUÇLAR bölümünde başlıkta aşağıdaki fadeniz var.

DAKİKALAR İÇİN FORMÜLE BAĞLI GELECEK SONUÇLAR - HER DAKİKANIN VERİSİ O DAKİKAYA GELECEK

Sayin Ayhan;

7. Satir icin dakilar kismina bazi dakikalari yazmadim (6-7-8) normalde o veriler gelecek ama ornek sayfada dakika 5 te bitiyor dolayisiyla 6-7-8. Dakika verileri 7.satir sonuc kisminda olmamali; burada haklisiniz.

8 ve 9 nolu satirlar döngüye uygun gozukmekte.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Ben kurguyu yaparken 9. satırda bulunan 8. dakika verisinin 7. satırdaki 8. dakikanın altında olacağını düşünerek yapmıştım.

Excel Vers. ve Dili
2016 MSO Standard
Ben kurguyu yaparken 9. satırda bulunan 8. dakika verisinin 7. satırdaki 8. dakikanın altında olacağını düşünerek yapmıştım.
Dakikalara bagli sirali giden veriler; ilgili satirda ilgili dakikanin altina gelmesi gerekiyor. Yani dakika kisminda dakikalar karisik olsa dahi sonuc kisminda dogru dakikanin altina gelmeliler. Ben bunu duseyara ve kacinci gibi formullerle denedim fakat ardisik olmayan verilerde sonuclar hatali geliyor.

Excel Vers. ve Dili
2016 MSO Standard
Sayın Ayhan;
Gördüğüm kadarıyla bu eşleşmenin formülle çözümü yok; burada düşeyara ile eşleştirme her nedense tüm veriler yerine tek veri getirebiliyor; bu tarz formüller neden işlem yapmıyor olabilir? Örneğin sonuç kısmındaki dakika 1'i, dakikalar kısmında aratıp belirli bir uzaklıktaki veriyi düşeyara ile çağırdığımıza işlem yapmıyor. Sorunun kaynağı bu olsa gerek.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Güncel formül ve dosyayı inceleyiniz.

C++:
=EĞERHATA(KAYDIR($H7;;KAÇINCI(ARA(2;1/($AI$5:AI$5<>"");$AI$5:AI$5);$A7:$F7;0)*3-BÜYÜK(SÜTUN($A$1:$C$1);MOD(SÜTUN(C$1);3)+1));"")
Harici Link (Silinebilir) ; https://we.tl/t-jbNqJVjUj2

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016 MSO Standard
Güncel formül ve dosyayı inceleyiniz.

C++:
=EĞERHATA(KAYDIR($H7;;KAÇINCI(ARA(2;1/($AI$5:AI$5<>"");$AI$5:AI$5);$A7:$F7;0)*3-BÜYÜK(SÜTUN($A$1:$C$1);MOD(SÜTUN(C$1);3)+1));"")
Harici Link (Silinebilir) ; https://we.tl/t-jbNqJVjUj2

Sayın Ayhan,

Sorunsuz çalışıyor, sayfa için gerekli uyarlamaları da yaptım; teşekkürler ilginize.