Aradığım verileri nasıl toplu olarak bulabilirim ?

Excel Vers. ve Dili
excel 2010 excel 365
sistem örnek dosyasının içerisinde 135 satırlık , 13 sütunluk veriler var ,
örneğin bu dosyayı açıp farklı bir excel dosyasına verilerimden bazılarını
kopyala ve yapıştır yapmak istiyorum ve bu işlemi yaparken normalde
ctrl+f tuşuna basarak örneğin izmir adlı veriyi bulup o şekilde
90 . satırdan 104. satıra kadar alıp kopyalayıp yapıştırıyorum
fakat bu işlerimi çok uzatıyor çünkü asıl sistem dosyamda
63 bin data var o yüzden bunun daha pratik ve kolaylaştırıcı yolu
mutlaka vardır diye düşünüyorum , örneğin ankara izmir ve zonguldak isimli
verilerimin hepsini aynı anda yazıp hepsini bana nasıl komple çıkartabilir
tek tek uğraşmak istemiyorum o yüzden hepsini aynı anda çıkartsın
öyle istediğimi kopyalayıp yapıştırabiliyim amacım bu , bu konuda
herkese sordum ve hiç kimse bilmiyorum dedi ve bende yıllardır bulamadım
geçiştirmiştim ama işimin önemli bir parçası haline geldiğini çözdüğüm için
hepsini aynı anda alıp kopyalamam lazım bu nasıl mümkün olabilir ? SİSTEM ÖRNEK ( EXCEL ÖRNEK DOSYA )

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-04-2025
Verilerinizi filtreleyip, şehir sütununda filtre okuna tıklayıp, tüm seçimleri iptal edip, ilgili şehirleri seçerek toplu halde listeleme yapabilirsiniz.
Daha sonra toplu listeyi kopyalayıp istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

Tabi bu işlem şehirlerin sayısının çokluğu ile orantılı olarak biraz uğraştırıcı olabilir.

Diğer türlü makro ile istediğiniz şekilde ve hızlı olarak sonuç alınabilir.

Excel Vers. ve Dili
excel 2010 excel 365
Verilerinizi filtreleyip, şehir sütununda filtre okuna tıklayıp, tüm seçimleri iptal edip, ilgili şehirleri seçerek toplu halde listeleme yapabilirsiniz.
Daha sonra toplu listeyi kopyalayıp istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

Tabi bu işlem şehirlerin sayısının çokluğu ile orantılı olarak biraz uğraştırıcı olabilir.

Diğer türlü makro ile istediğiniz şekilde ve hızlı olarak sonuç alınabilir.
Öncelikle cevaplayıp yardım ilgisi gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim , dediğiniz yöntemi biliyorum ama asıl dosyamda 63 bin data var bunları sanırım dedıgınız gıbı basıt yontemlerle yapamıcaz anladığım kadarıyla , diğer türlü dediğiniz makro şeklindeki yöntemin sanırım videosunu izlemiştim youtube da fakat tam anlıyamadım o işin püf noktaları nelerdir biliyorsanız veya bilen birini biliyorsanız yardımcı olursanız çok sevinirim , teşekkür ederim .

muratboz06

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office365 TR
Aşağıdaki dosyayı ekte paylaştığınız dosya ile aynı klasörün içine kopyalayınız.
Makrodaki SİSTEM ÖRNEK.xls dosya ismini ve kaynakSayfa değişkenindeki sayfa ismini sizin verileriniz yer aldığı dosya ve sayfa adıyla değiştiriniz.

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-04-2025
Öncelikle cevaplayıp yardım ilgisi gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim , dediğiniz yöntemi biliyorum ama asıl dosyamda 63 bin data var bunları sanırım dedıgınız gıbı basıt yontemlerle yapamıcaz anladığım kadarıyla , diğer türlü dediğiniz makro şeklindeki yöntemin sanırım videosunu izlemiştim youtube da fakat tam anlıyamadım o işin püf noktaları nelerdir biliyorsanız veya bilen birini biliyorsanız yardımcı olursanız çok sevinirim , teşekkür ederim .
MuratBoz üstad, makro konusunda yardımcı olmuş. Umarım işinize yarar ;)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Bu ifadeniz ilginç olmuş..

....
bu konuda
herkese sordum ve hiç kimse bilmiyorum dedi ve bende yıllardır bulamadım...
Ekteki dosyada A sütununda bir hücreye çift tıkladığınızda bir form karşınıza gelir. Bu formdan şehir adlarını seçerek işlem yapabilirsiniz.

Harici Link (Silinebilir) ;

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2010 excel 365
Yardımlarınız için çok teşekkürler fakat dün gece baya saat ler uğraştıktan sonra buldum ve çözdüm şu şekilde yapıyorum , ana dosyamı açıyorum yukarıda bir boşluk oluşturup başlıklar yazıyorum her bir sütuna sonra aynı çalışma kitabında başka bir çalışma sayfası açarak o başlıkları oraya kopyalıyorum altınada toplu olarak aramak istediğim dataları yazıyorum sonra yukarıda veriler kısmına gelerek fıiltrenin altında gelişmiş var oraya tıklıyorum açılan pencerede başka bir yere kopyalayı seçiyorum liste aralığını ilk baştaki tüm verilerimi ctrl a yapıp seçiyorum sonra ölçüt aralığımıda ikinci açtığım çalışma sayfamdaki ilk baştaki başlıklarla altında yazdığım verileri seçiyorum sonra hedefe de 2. sayfada açtığım oraya yazdıklarımın aşağısındaki boş alanı seçip yalnızca benzersiz kayıtlar deyip enter yaptığımda istediğim verilerimin hepsi geliyor ben bu şekilde buldum çözdüm oldu , bu arada Korhan Ayhan hocama ayrıca çok çok teşekkür ederim geçen sene bana işimle ilgili vermiş olduğu bir kod vardı çok işime yaradı ve yaramaya devam ediyor , Korhan Ayhan hocam başta olmak üzere burda emeği geçen herkese çok çok teşekkür ederim ilgili alaka ve yardımlarınız için , sevgiler saygılar diliyorum , başarılı günler ve iyi çalışmalar diliyorum herkese .