Anahtar kelimeyi içeriyorsa yeni listeye ekleme

degirman

Altın Üye
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-05-2026
Merhaba,
LİSTE 1'de yer alan veriler bazı anahtar kelimeleri içeriyorsa diğer listedeki ilgili anahtar kelime sütununa eklensin istiyorum. EĞER ve MBUL ile yapmaya çalıştım ancak yeni listede aralarındaki hücreler boş kalmayacak şekilde alt alta sıralatamadım. Dosya ektedir. Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Kod:
Sub test()
    For i = 10 To 14
        sat = 4
        bak = UCase(Replace(Replace(Cells(3, i).Value, "ı", "I"), "i", "İ"))
        For ii = 4 To Cells(Rows.Count, 2).End(3).Row
            If InStr(UCase(Replace(Replace(Cells(ii, 2).Value, "ı", "I"), "i", "İ")), bak) > 0 Then
                Cells(sat, i).Value = Cells(ii, 2).Value
                sat = sat + 1
            End If
        Next ii
    Next i
End Sub

degirman

Altın Üye
12-05-2026
Harikasınız. Ancak maalesef benim formül ile çözüme ihtiyacım var. İlginiz için çok teşekkür ederim.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
J4 hücresine Dizi formülü olarak girin. Dİğer tüm satır ve sütunlara kopyalayabilirsiniz.
Ancakat "kanat" ifadesinde "at" geçtiği için onu da buluyor. İşinizi görür mü bilemedim.
at ile kanat birbirinden ayırmak belki mümkün ama At/kırma gibi ifadenizden dolayı bunu çözemedim.

=EĞERHATA(İNDİS($B$4:$B$28;KÜÇÜK(EĞER(ESAYIYSA(MBUL(J$3;$B$4:$B$28))*DEĞİL(EĞERSAY(J3:J$3;$B$4:$B$28));SATIR($B$4:$B$28)-MİN(SATIR($B$4:$B$28))+1;"");1));"")

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Alternatif;

DİZİ formüldür.

C++:
=IFERROR(INDEX($B$4:$B$28;SMALL(IF(ISNUMBER(SEARCH(J$3;$B$4:$B$28));ROW($B$4:$B$28)-3);ROW(A1)));"")
IFERROR = EĞERHATA
INDEX = İNDİS
SMALL = KÜÇÜK
IF = EĞER
ISNUMBER = ESAYIYSA
SEARCH = MBUL
ROW = SATIR

degirman

Altın Üye
12-05-2026
J4 hücresine Dizi formülü olarak girin. Dİğer tüm satır ve sütunlara kopyalayabilirsiniz.
Ancakat "kanat" ifadesinde "at" geçtiği için onu da buluyor. İşinizi görür mü bilemedim.
at ile kanat birbirinden ayırmak belki mümkün ama At/kırma gibi ifadenizden dolayı bunu çözemedim.

=EĞERHATA(İNDİS($B$4:$B$28;KÜÇÜK(EĞER(ESAYIYSA(MBUL(J$3;$B$4:$B$28))*DEĞİL(EĞERSAY(J3:J$3;$B$4:$B$28));SATIR($B$4:$B$28)-MİN(SATIR($B$4:$B$28))+1;"");1));"")
Elinize sağlık. "kanat-at" durumu benim için sorun değil, bilakis olması gerekendi. Ancak tek sorun formülün anahtar kelimenin kendisini getirmiyor olması. Örneğin içinde "kedi" geçen tüm veriler geliyor ama içinde sadece "kedi" olan hücreden veri gelmiyor. Yine de ilginiz, emeğiniz için teşekkür ederim.

degirman

Altın Üye
12-05-2026
Alternatif;

DİZİ formüldür.

C++:
=IFERROR(INDEX($B$4:$B$28;SMALL(IF(ISNUMBER(SEARCH(J$3;$B$4:$B$28));ROW($B$4:$B$28)-3);ROW(A1)));"")
IFERROR = EĞERHATA
INDEX = İNDİS
SMALL = KÜÇÜK
IF = EĞER
ISNUMBER = ESAYIYSA
SEARCH = MBUL
ROW = SATIR
Tam olarak çözüldü. Çok teşekkür ederim. Başkalarının da yararlanmasını kolaylaştırmak için sizin tam çözümünüzü, benim yardımcı sütunlardan yararlanan ilkel çözümümü :) ve NextLevel'in çözümünü (küçük eksiği de olsa öğretici olduğundan) bir arada ekteki dosyada paylaşıyorum. Sağlıklı günler dilerim.

Ekli dosyalar