alttoplam alacağız ama koşullu

Excel Vers. ve Dili
2019 tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-01-2024
Daha önceleri de sorduğum ama fazlası ile karışık bir cevap aldığım soru hala kafamı kurcalamakta. basit olarak çözüm yolu arıyorum. alttoplam aldığımız sütun haricinde yan hücrelerden birinde de bir koşula dayalı alttoplam alınabilir mi?

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

Aşağıdaki formülleri deneyiniz.
Rich (BB code):
-- 2.380 sonucu için, koşul A sütununun "hayır"dan farklı olması.
=TOPLA.ÇARPIM((A3:A24<>"hayır")*(B3:B24))

-- 860 sonucu için, birinci koşul A sütununun "hayır"dan farklı olması, ikinci koşul C sütununda "-" olması.
=TOPLA.ÇARPIM((A3:A24<>"hayır")*(C3:C24="-")*(B3:B24))

Excel Vers. ve Dili
2019 tr
04-01-2024
sanırım anlatamadım. filtreleme yaptığımda sonuç değişmiyor sizin formülünüzde. alttoplam o yüzden ana formülüm. her filtreleme durumunda alttoplam alöalı ama hayır yazan kısımlar her filtreleme durumuna göre toplama dahil olmamalı.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
ALTTOPLAM işlevi zaten filtrellenen veriler için kullanılan bir işlev.
Koşullarınız neyse ilgili tüm sütunlarda, istediğiniz kriterlere göre filtre uygularsanız, mevcut ALTTOPLAM formülü istenilen sonuçları verir zaten.
A sütununda da filtre uygulamayı deneyiniz.
.

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Alternatif olarak aşağıdaki formülleri deneyiniz.
Kod:
=TOPLAMA(9;5;$B$3:$B$24)-ETOPLA($A$3:$A$24;"hayır";$B$3:$B$24)
veya
Kod:
=ALTTOPLAM(109;$B$3:$B$24)-(ÇOKETOPLA($B$3:$B$24;$A$3:$A$24;"hayır";$C$3:$C$24;"-"))

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2019 tr
04-01-2024
kendimi tam ifade edemedim. tekrardan gönderdiğim dosyayı inceleyecek olursanız, bazı işler iki ile giriyor ve bu işlerin kendisini altında iller olarak ayırdım. dolayısı ile normal toplam aldığımda bu işler mükerrer toplanıyor. işte bu yüden normal olarak toplamı bulmak istediğimde CI sütununda iki il yazan satırları toplama dahil etmemeliyim. değişik durumlara göre de filtreleme yapmaktayım ve bu durumda da iki il toplama dahil olmadan alttoplam uygulamam gerekiyor.

aslında konu daha önce çözüldü, toplama baktığınızda formüller istediğim gibi sonucu veriyor. benim sıkıntım ben bu formülü anlamadım ve anlamadığım formülde de hata yapma olasılığım ve ileride bana sorun çıkarırsa tekrardan yapamama olasılığıma karşı daha basit anlaşılır formül var mıdır diye araştırma içerisindeyim. gece gece cevap veren arkadaşların fedakarlıkları için ayrıca teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Siz filtrede işlem yapılmasını istediğiniz için, bildiğim kadarıyla ALTTOPLAM fonksiyonunu kullanmanız gerekiyor.

Belki yeni fonksiyonlarla alternatif çözüm üretilebilir.