altgruplu koşullu biçimlendirme

ekoert

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2007
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
17-06-2026
Merhaba,

Ekte gönderdiğim tabloda, "ülke bazında" ortalamanın 1 standard sapma üstünde olan değerlerin boyanmasını istiyorum.

Ülke ayrımı olmazsa koşullu biçimlendirmeyle yapılabiliyor; ama ülke ayrımı girince çözemedim.

Ekli dosyalar

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021 - Türkçe
08-06-2027
Değerli Arkadaşım

Yukarda bahsettiğiniz talebiniz hala devam ediyorsa, yukardaki talebinizde '...tabloda, "ülke bazında" ortalamanın 1 standard sapma üstünde olan değerler.." ile neyi kastettiğinizi anlamadım. İstatistik konularına girmeden matematiksel olarak ne yapılması gerektiğini açık olarak örnekli anlatabilirseniz, boş vakitlerimde makrolu veya makrosuz yardımcı olmaya çalışabilirim.

Selamlar...

ekoert

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2007
17-06-2026
İlginiz için teşekkürler.

Koşullu biçimlendirme menüsünde;

Yalnızca ortalamanın üstünde ya da altında olan değerleri biçimlendir ---> 1 std sapma üstünde

şeklinde biçimlendirme yapılabiliyor. ( Kullanım amacı : Verideki uç değerleri(aykırı değerleri) bulmaya yarıyor; maksimum, minimumdan farkı ise her maksimum minimum uç değer değildir. Örneğin, bu örnekte sadece ortalamanın 1 standard sapma üstünde olan değer varsa biçimlendiriyor, kriterimize göre böyle bir değer yoksa uç değer bulunmamaktadır şeklinde yorumlanmaktadır. Uç değerleri ise verideki aykırı değerlerin tespit etmek için kullanıyorum, acaba veri girişi hatası mı, veri mi hatalı vb.)

Koşullu biçimlendirmede biçimlendirmeyi tüm sütuna uyguluyor, ben ise sütunu ülke bazında gruplandırarak hesaplamasını istiyorum (bir nevi alt toplama benziyor).

Tüm sütuna uyguladığı koşullu biçimlendirme örneği(1 std sapma üstünde) ektedir.

NOT : Sorunu SAS istatistik paket programıyla çözdüm. Ama excelde de makrolu ya da makrosuz çözümü, işimi çok kolaylaştıracak.

Ekli dosyalar