Alt alta olan Verileri yan yana dizme

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
Merhaba Arkadaşlar,

İki gündür bir excel dosyasında alt alta bulunan verileri yan yana dizmeye çalışıyorum. (Belge kısaltılmış şekilde ekte) 50.000 satır olduğu için çok zor oluyor bu işi maüel olarak yapmak, yarısına bile gelemedim. Forumda biraz dolaştım ama bana göre bir çözüm bulamadım, ki belki de ben yanlış terimlerle aramış da olabilirim.
İhtiyacım olan çözüm alt alta bulunan 3 satırı yan yana getirmek.

a ve b sütunları var.

b sütunundaki 3 satırlık veri altalta sırasıyla türkçe-ingilizce-almanca'dır.
bu üç veriyi ben yan yana getirmek istiyorum. (aynı yeşil ile işaretli gibi) sadece a sütununa dokunulmayacak.

umarım yeterince anlatabilmişimdir.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Ercan

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Düzen / Kopyala / Özel Yapıştır * İşlemi Tersine Çevir'den olmuyor mu?

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
Merhaba,

office programım ingilizce olduğu için ben belki komut sırasını tam anlamadım ama anladığım kadarıyla uyguladığımda tüm veriler yan yana geliyor. Ama ben sadece alt alta olan Almanca, İnglizce ve almanca satırları "a" sütununa dokunulmadan yan yana yazılmasını istiyorum. Yani "B" sütununda olan ingilizce "d" sütununa ve yine "b" sütununda olan almanca "d" sütununa gelecek

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Alt+F11 ile ile VBA düzenleyici açın Insert-Module ile bir modül ekleyip

aşağıdaki kodu çalıştırın.

Kod:
Sub dağıt()
For i = 2 To 500 Step 4
Cells(i - 1, 2).Offset(0, 1).Value = Cells(i, 2).Value
Cells(i - 1, 2).Offset(0, 2).Value = Cells(i + 1, 2).Value
Cells(i, 2).Value = ""
Cells(i + 1, 2).Value = ""
Next
End Sub

For i = 2 To 500 Step 4 satırındaki 500 olan kısımı veri satırınıza göre değiştirebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
Tekrar Merhaba,

kodunuzu uyguladım ilk 500 satırda ufak tefek, benim için önemli olmayan hataların dışında mükemmel çalıştı. Ancak bazı satırlarda karışıklıklara neden oldu. 500 rakkamını değiştirdiğimde yine bazı satırları karıştırdı ama 7000'inci satırdan sonrası daha da karıştı (Ekteki belgede mevcut)

For i = 2 To 500 Step 4 satırındaki 500 rakamını yükselttiğimde ise tümüyle karışıyor. ama ana karışıklık dediğim gibi 7 veya 8bininci satırdan sonra başlıyor. Bazı satırlarda % / . , gibi işaretler var, onlar mı neden oluyor acaba??

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
Sn Ali 'nin yazdığı kodu, sizin dediğiniz gibi farklı işaretlerde yazarak 15.000 satır olarak denedim. Herhangi bir hatası yok. Gayet güzel ve problemsiz çalışıyor. Mantık olarak da çalışması lazım.
İlk önce koddaki 500 satır olayını dosyanıza göre ayarlayın ve butona 1 kez basın. 2 veya daha fazla basarsanız karışıklığa neden olabilir. Bazı satırlarınız 3 erli grup olmazsa veya arada boşluk olmazsa da karışıklık olabilir.

Gönderdiğiniz dosyalar bir anlam ifade etmiyor. Aktarım yapmadan önceki halini gönderirseniz daha iyi.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
Evet, üç farklı yerde tek aralık yerine çift aralık buldum ve bu aralıklar herşeyi bozdu.

@Ali Yardımlarınız için çok teşekkür ederim

@kombo Uyarınız için çok teşekkür ederim

ellerinize sağlık