Aktif satır-sütun renklendirme

Excel Vers. ve Dili
office 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
23-06-2021
Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Excel.Range)
Cells.Interior.ColorIndex = xlColorIndexNone
ActiveCell.EntireColumn.Interior.ColorIndex = 19 'Sütun Rengi
ActiveCell.EntireRow.Interior.ColorIndex = 17 ' Satır Rengi
ActiveCell.Cells.Interior.ColorIndex = 4 ' Hücre Rengi
End Sub

şeklinde bir kod kullanıyorum. imlecin bulunduğu satır ve sütunu renklendiriyor. Yalnız yazdırırken bu renklendirmeler de görünüyor. Sadece yazdırırken olmak üzere bu makronun çalışmamasını sağlayabilir miyiz.
Ayrıca birden fazla hücre ya da satır, sütun seçildiğinde seçilen hücrelere ait satırları ve sütunları renklendirmiyor. Tek satır ve sütunu renklendiriyor. Birden fazla hücre ya da satır-sütun seçildiğinde ilgili olan tüm satır ve sütunları renklendirecek şekilde kod eklenebilir mi.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe Ofis 2007
Kodlarınızdaki "ActiveCell" leri "Selection" ile değiştirirseniz, sorunuzun ikinci kısmı hallolur. Bir kısmını çözmeye çalışacağım.

mustilem23

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365 ProPlus 64 bit
31-05-2024
merhabalar bu kod tüm excellerde aktif olarak çalışacak ve kısayolu olacak şekilde ayarlanabilir mi ?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Sayfaya ait kodu aşağıdaki gibi güncelleyiniz.

Kod:
Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Excel.Range)
    Selection.EntireColumn.Interior.ColorIndex = 19 'Sütun Rengi
    Selection.EntireRow.Interior.ColorIndex = 17 ' Satır Rengi
    Selection.Cells.Interior.ColorIndex = 4 ' Hücre Rengi
End Sub
Yazdırırken renklerin görünmemesi için ise "BuÇalışmaKitabı" bölümüne aşağıdaki kodu uygulayın.

Kod:
Private Sub Workbook_BeforePrint(Cancel As Boolean)
End Sub

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Kod sayfadaki tüm renkleri silerek her seferinde yeniden renklendirme yaparak çalışmaktadır. Bu şekilde tüm excel sayfalarınızda kullanmak istediğinize emin misiniz?

merhabalar bu kod tüm excellerde aktif olarak çalışacak ve kısayolu olacak şekilde ayarlanabilir mi ?

Excel Vers. ve Dili
office 365
23-06-2021
Yazdırırken renklerin görünmemesi için ise "BuÇalışmaKitabı" bölümüne aşağıdaki kodu uygulayın.

Kod:
Private Sub Workbook_BeforePrint(Cancel As Boolean)
End Sub
[/QUOTE]

İlginize teşekkür ederim. Bu çalışma kitabına ikinci kodu kopyaladım ancak koddan kaynaklanan renklendirmeler hala yazıcıdan çıktı alırken görünüyor.

Bir de Korhan Bey, makro kullanıldığında "geri al" seçeneğini kullanabilmenin bir yolu var mı. Forumda sizin yazdıklarınız da dahil olmak üzere yazılanları okudum ama ne bir çözüm yok anladığım kadarıyla.

mustilem23

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365 ProPlus 64 bit
31-05-2024
Merhaba,

Kod sayfadaki tüm renkleri silerek her seferinde yeniden renklendirme yaparak çalışmaktadır. Bu şekilde tüm excel sayfalarınızda kullanmak istediğinize emin misiniz?

Haklısınız Korhan Bey ,

aradığım bu değil,renkli olan satırı bulunan excellerim de var.
excel içinde arama yapıp bulunanları renklendirmesi ve ilk bulunana hücre üzerine imlecin gelmesi ve bu uygulamayı tüm excel sayfalarında yapabilmek istiyorum.

Excel Vers. ve Dili
mıcrosoft exel türkçe
29/06/2023
BU KOD GÜNCELLENMESİ LAZIM GEREK
KULLANINCA KENDİ KOYDUĞUM RENKLER GİDİYOR SONRA SADECE KENDİ RENGİ ÇALIŞIYOR...YAPTIĞI İŞ TAM BENLİK AMA BENİM RENKLERİMİ ELLEMESİN

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 (64bit) - Türkçe
26/05/2022
BU KOD GÜNCELLENMESİ LAZIM GEREK
KULLANINCA KENDİ KOYDUĞUM RENKLER GİDİYOR SONRA SADECE KENDİ RENGİ ÇALIŞIYOR...YAPTIĞI İŞ TAM BENLİK AMA BENİM RENKLERİMİ ELLEMESİN
+1
mevcut boyamaları kaldırmadan sadece seçili hücreleri renklendirebilecek bir kod olabilirse çok faydalı olur benim için de