Soru ADRES fonksiyonundan dönen "Metin" değerini formüllerde kullanamıyorum

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-12-2024
Veri sekmesindeki Web'den Dış Veri Al ' ı kullanarak otomatik olarak internetten veri alıyorum. Verilerin getirildiği başlangıç hücresi olarak her seferinde aynı hücreyi seçiyorum. (Ekteki dosyada J1 hücresi)
Ben bu verilerin arasından sadece bir bölümünü kendi oluşturduğum bir tablodaki istediğim hücrelere çekiyorum. ( Ekteki dosyada Başlık 1 bölümündeki veriler )
Fakat benim tabloma çekmek istediğim veriler her seferinde başka hücrelere denk geliyor. Bu yüzden tabloma çekmek istediğim veri aralığını formülerimde dinamik hale getirmem gerekiyor.
İnternette bulduğum bir ADRES formülü ile bir yere kadar problemi çözebildim. Fakat ADRES formülünden dönen değer "Metin" olduğu için formüllerimin içinde kullanırken sorun yaşıyorum ve devamını getiremiyorum.
İnternette ve forum da çok fazla araştırdım ama bir sonuç bulamadım ve muhtemelen çok kolay bir çözümü vardır ama maalesef bulamadım. 2 gündür uğraşıyorum fakat bilgim yetersiz kaldı. Bilen birinin yardımına ihtiyacım var. Forumda ADRES ile ilgili bütün konuları inceledim ama buna benzer bir konu göremediğim için yeni bir konu açma gereği duydum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Sorunum ile ilgili bütün detayları Ekteki Dosyada Açıklama sayfasında bulabilirsiniz. Yardımcı olan olursa şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Formülünüzün başına DOLAYLI ekleyip üretilen adresteki değeri elde edebilirsiniz.

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
05-12-2024
Sayın Korhan Ayhan hızlı dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Şimdi tekrar gönderdiğim dosyayı bahsettiğiniz gibi DOLAYLI kullandığım formül ile yeniden güncelledim. Web'den Al (3) sayfasının H3 hücresindeki formül sizin bahsettiğiniz gibi kullandığımda çalışıyor. Fakat H4 hücresindeki formülde M9 hücresindeki değeri elde etmem gerektiği için DOLAYLI'yı KAYDIR fonksiyonu içinde kullandığımda hata veriyor. Web'den Al (3) sayfasına bir göz atabilirseniz bahsettiğim sıkıntımı H3 ve H4 hücrelerinde çok net görebilirsiniz.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Tam olarak yapmak istediğiniz işlem nedir?

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
05-12-2024
Sayın Korhan Ayhan özür dilerim son mesajımda dosyanın son halini eklemeyi unutmuşum. Tam olarak yapmak istediğimi örnek dosyanın Açıklama sayfasında uzun bir şekilde anlatmıştım. O açıklamayı okuyabilir misiniz acaba?

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Formülleri bir kenara bırakın...

Net olarak şu sütundaki verileri şu koşula göre şurada listelemek istiyorum diye net şekilde açıklarsanız daha kolay yardım alabilirsiniz.

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
05-12-2024
Açıklama bölümünde bunu zaten anlatmıştım ama buraya da yazayım tabii. Web'den Al ile internetten veri çekiyorum. Gelen verilerden de Örnek Dosyadaki sadece Başlık 1 bölümündeki verileri kendi oluşturduğum tabloya çekmek istiyorum. Örn; Başlık 2 bölümündeki verileri almak istemiyorum. Başlık 1 yazan sütundaki verileri Veri 1 bölümüne, Başlık 1 yazan sütun'un yanındaki verileri de Tire "-" işaretinden öncesini Veri 2 bölümüne, Tire "-" işaretinden sonrasını da Veri 3 bölümüne yazdırmak istiyorum. Örnek Dosyadaki Web'den Al (1) ve Web'den Al (2) sayfalarında bu yapmak istediğim şey tam olarak görünüyor. Çünkü İnternetten gelen Başlık 1 verileri aynı hücreden ( J3 hücresinden ) sıralanmaya başlıyor. Fakat Web'den Al (3) sayfasındaki gibi farklı bir hücreden ( L7 hücresinden ) sıralanmaya başladığında verileri istediğim yerlere çekemiyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
En fazla kaç satır veri çekiyorsunuz?

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
05-12-2024
100 satırı geçmez

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Web'den Al (3) sayfasında neden veriler farklı sütunlara geliyor. Bu sorunu çözersek iş çözülecektir.

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
05-12-2024
Evet ama verilerin alındığı internetteki sitede Başlık 1 öncesinde her seferinde farklı sayıda veri giriyorlar sanırım. Bu yüzden Başlık 1 farklı hücreden başlıyor. Bunu engellemek mümkün değil. Bu yüzden ben de Başlık 1 ' i buldurtuyorum ki o hücreyi referans alıp, istediğim hücrelere gidip verileri alabilirim diye. Hem böylece internet sayfasının düzenini değiştirseler bile Başlık 1 ' i bulunca yine aynı veriler çekilebilir.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Sarı renkli alanları silmeyiniz.

J1:Z1000 hücre aralığında arama yapılarak sonuca gidiliyor.

Sonrasını zaten inceleyerek nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Ekli dosyalar

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
05-12-2024
Çok Sağolun Korhan bey hemen inceliyorum

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
05-12-2024
Korhan Bey gönderdiğiniz dosyayı inceledim ve her şeyi anladım. Çok daha pratik bir yol öğrettiğiniz ve vakit ayırdığınız için tekrar çok çok teşekkür ederim.
Kendi yazdığım formüldeki çalışmayan bölümü de buldum. Fakat neden çalışmadığını anlayabilmiş değilim. Eksik bilgilerimi tamamlamak ve yeni bir şey öğrenmek için sormak istiyorum. Müsait olduğunuzda cevap verebilirseniz çok mutlu olurum. Konuyu başka bir başlıkta mı açmam gerekiyor bilemedim o yüzden burdan soruyorum. Örnek dosyayı gönderiyorum.
Sayfa 3 ' teki örnekte DOLAYLI ile E1 hücresini referans alarak, KAYDIR ile hücrelerin Metin hücresi olup olmadığını kontrol ettirmem gerekiyordu. Sayfada görüldüğü gibi şöyle bir formül yazmıştım : =EMETİNSE(KAYDIR(DOLAYLI($E$1);SATIR(A1);1)) Satır numaralarının otomatik artması için SATIR fonksiyonunu kullandım. Bu formülü de başka bir dizi formülü içinde kullandığım için CTRL+Shift+Enter ile çalıştırdığımda hata veriyordu. Hücrelerin metin hücresi olduğuna eminim. Fakat F9 ile formülün döndürdüğü değere baktığımda {YANLIŞ} değeri döndürdüğü görülüyor. Sonra dikkatimi çekti ki SATIR(A1) fonksiyonu yerine 1 yazıp F9 ile baktığımda DOĞRU değeri döndürdüğünü gördüm. Bu anlattığım durum gönderdiğim örnek dosyada C ve B sütunundaki formüllere F9 ile baktığınızda görülüyor. Sorum şu SATIR fonksiyonu kullandığımda neden {YANLIŞ} değeri dönüyor. Çünkü sonuçta SATIR(A1) ' in de bize vereceği değer yine 1 oluyor. Ve bu {YANLIŞ} değeri neden dizi { } parantezlerinin içinde görünüyor?

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
SATIR yerine SATIRSAY kullanırsanız sorun düzelecektir.

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
05-12-2024
SATIR fonksiyonu satır numarası olarak, SATIRSAY ise tam sayı olarak değer döndürüyor anladığım kadarıyla. Çözümler ve vaktinizi ayırdığınız için tekrar çok teşekkür ediyorum Korhan bey. Sağlıklı günler.

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
05-12-2024
Sarı renkli alanları silmeyiniz.

J1:Z1000 hücre aralığında arama yapılarak sonuca gidiliyor.

Sonrasını zaten inceleyerek nasıl yapıldığını görebilirsiniz.
Tekrar merhabalar. Korhan beyin yeterince çok vakit ayırdığını düşündüğüm için genele bir sorum olacak.
Korhan Bey'in yolladığı yukarıdaki mesajdaki dosyada F1 hücresinde =MİN(EĞER($J$1:$Y$1000="Başlık 1";SÜTUN($J$1:$Y$1000))) formülü yazıyor. Bu formülde sadece "Başlık 1" yazan hücrelerin ilkinin Sütun Numarasını buluyor. Fakat ben bir adım daha ileri gidip içinde "Başlık" yazan bütün hücrelerin arasındaki ilk hücrenin Sütun numarasını bulmaya çalışıyorum. =MİN(EĞER($J$1:$Y$1000="*"&"Başlık"&"*";SÜTUN($J$1:$Y$1000))) gibi joker karakterleri kullanarak denemeler yaptım ama başarılı olamadım. EĞERSAY ile bulduğu hücreleri saydırabiliyorum ama Sütun numarasını bulma mantığını maalesef kuramadım. Ve bu aranacak kelimeyi başka bir hücreye girmek istiyorum. Forumda makrolarla yazılmış benzer konular var ama buna uyarlayacak bilgi bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Deneyiniz.
Kod:
=MİN(EĞER(ESAYIYSA(MBUL("başlık";$J$1:$Y$1000));SÜTUN($J$1:$Y$1000)))

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
05-12-2024
Sağolun Ömer bey çok teşekkür ederim.