ad ekleme

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
ben ado ile bağlantı kurup sql çalışmaları yapıyorum verileri alırken range("A" & i ) şeklinde alıyorum. Amam sorunum şu malum kapsamlı çalışmalar yaptığımda sütünlar artıyor araya bir sütun koymak zorunda kalıyorum dolayısı ile tüm kodları günlelliyorum. hücrelere isim veriyoruz ya a1= eur gibi sutunu simgeleyen A harfi yerine isim verebiliriz mi sütünün yeri değişse bile sorun çıkmadan veriler gelir yada başka bir yöntem varmı.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Alttaki biçimde kullanırsanız size dağa bir esneklik kazandıracaktır.
cells(i,1)=range("A" & i )
i satır
1 de sütun index'i yani A sütunu
2 yazarsanız B sütunu olacaktır.
Böyle kullanırsanız bir döngü yardımıyla değişkendeki sayısal değeri sütun index sayısı olarakta kullanabilirsiniz.:cool:

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Alttaki biçimde kullanırsanız size dağa bir esneklik kazandıracaktır.
:cool:
Evren hocam beni hep güldürüyorsunuz. Sizin klavyede "h" harfi yok mu? :)

"Daha" yı hep "dağa" olarak yazıyorsunuz bende gülmekten kırılıyorum :)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
istediğim gibi değil ama excelde böyle birşeyi nasıl yapabiliriz acaba. yada a1 =1 b1 =2 bigi hücrelere sıra no versem verileri alırken rs!name= 1. satırda dheğeri 1 olan yani a1 hücresini bulup altına verileri yazdırabilirmiyim ve nasıl yapabilirim

Ayhan Ercan

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365- Türkçe
rs!name= 1. satırda değeri 1 olan yani a1 hücresini bulup altına verileri yazdırabilirmiyim ve nasıl yapabilirim

Kod:
rs!name = Cells([COLOR=red][B]1[/B][/COLOR], [B][COLOR=seagreen]1[/COLOR][/B])
renklendirmeleri gözlemleyin....

veya değeri dediğiniz değişken olacaksa, mesela değerin (b2) hücresine girerek belirtiyorsanız şöylede yapabilirsiniz:

Kod:
rs!name = Cells(1, Range("B2").Value)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Aslında ne istediğimi anlatamıyorum sanırım rs!name= ??? (burarada 1. satırda hücre değeri 1 olan sutunu bulsun istiyorum onun altına beriler gelsin . kısaca ben rs!name=range ("A" & i) şeklinde yaklaşık 15 sutunluk veriler çekiyorum sıralamada gehişiklik yaptığımda a sutununa adını getirirken d sutununa getirmek istediğimde kodları tek tek değiştirmem gerekiyor bunu esnek yapmak için böyle birşey ihtiyaç duydum. burda bulla ilgili bir makro gereke bilir bilemiyorum fikirlerinizi bekliyorum

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Aşağıdaki kod yapısını aktarım yapan kodlarınızın başına eklerseniz kodu çalıştırdığınız anda size hangi sütunu aktarmak istediğiniz sorulur sizin cevabınıza görede aktarım yapılır.

Kod:
Sub SÜTUN_SOR()
    HANGİ_SÜTUN = Application.InputBox("Lütfen aktarmak istediğiniz sütunu giriniz !", "SÜTUN SEÇİMİ", "A")
    If HANGİ_SÜTUN = "" Or HANGİ_SÜTUN = False Then Exit Sub
    Cells(1, HANGİ_SÜTUN) = "DENEME"
    'DİĞER AKTARIM KODLARINIZI BU ŞEKİLDE YAZABİLİRSİNİZ.
    '....
End Sub