Açılan Kutuya Bağlı sonuçlandırma

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
Selam Arkadaşlar...
İki gündür excellin kendi fonksiyonları arasından arayıp duruduğum fakat hiç birini kullanamadığım bir sıkıntım var.. bana yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler
Soru ekte açık olarak izah edilmiştir.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.
İlgili hücreye (H35) aşağıdaki formülü uygulayın.
=İNDİS(A:G;KAÇINCI(E7;F:F;0);7)

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
çok teşekkür edermi muygun yaptığınız işlemi inceledim gerçektende çalışıyor... Ama nasıl çalışıyor mantığını çözemedim açıkcası..:) Yardımlarınız için terkark çok teşekkürler, iyi günler dilerim.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
İNDİS(A:G;KAÇINCI(E7;F:F;0);7)
Açılımı:
A:G = tablo aralığı
KAÇINCI(E7;F:F;0) = E7 hücre değerinin f sütunundaki mutlak eşleşen yeri (yani satır sayısı)
7 = kaçıncı ile bulunan satırın eşleşeceği sütun sayısı

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
muygun valla tekrar sana sorucam... ama tam olarak fonksiyonların görevini kavrama çalışıyorum ama kavrayamıyorum... Yani indis fonksiyonun görevi ne ve alt görevleri , kaçıncı fonksiyonun görevi ve alt görevleri... o kadarda help i okudum ama mantığı kavrayamadım... Birde kaçıncı fonksiyonudaki 0 değeri fonksiyona bağlı bir özelliği mi belirtiyor... ?
İlgine teşekkür ederim...

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.
Aslında bunların hepsini excelin yardımında bulabilirsin.

İNDİS(dizi;satır_sayısı;sütun_sayısı) dizi içindeki belirli bir hücrenin ya da hücreler dizisinin değerini verir.

İNDİS(başv;satır_sayısı;sütun_sayısı;alan_sayısı) başvuru içinde yer alan belirli hücrelere başvuru verir.

KAÇINCI(aranan_değer;aranan_dizi;eşleştir_tür)

Eşleştir_tür 1 ise, KAÇINCI fonksiyonu aranan_değerden küçük ya da eşit olan en büyük değeri bulur. Aranan_dizi artan sırada yerleştirilmelidir: ...-2, -1, 0, 1, 2, ...A-Z, YANLIŞ, DOĞRU.

Eşleştir_tür 0 ise, KAÇINCI fonksiyonu aranan_değere tam olarak eşit olan ilk değeri bulur. Aranan_dizi herhangi bir sırada olabilir.

Eşleştir_tür -1 ise, KAÇINCI fonksiyonu aranan_değerden büyük ya da eşit olan en küçük değeri bulur. Aranan_dizi azalan sırada yerleştirilmelidir: DOĞRU, YANLIŞ, Z-A, ...2, 1, 0, -1, -2, ..., vb.

Eşleştir_tür belirtilmezse, 1 olduğu varsayılır.

İyi çalışmalar.