2 şarta bağlı olarak maksimum değer getirme

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Herkese merhaba. Benim günlerdir çözüm aradığım bir sorunum var. İşimi kolaylaştırmak için bir üretim reçetesi yapmam gerekiyor. Reçete şu şekil olacak.
Örneğin 5 çeşit ürün var, her üründen farklı adetlerde stoğum var. Bu 5 ürünü karıştırarak 1 karışık koli elde edeceğim ve bu kolinin içindeki ürünlerin toplam sayısının 18 olması gerekiyor.
A ürününden 45.000 adet
B ürününden 30.000 adet
C ürününden 36.000 adet
D ürününden 60.000 adet
E ürününden 25.000 adet olduğunu varsayalım. Yapacağım formülde bir kolinin içine her üründen girecek, ama A ürününden kaç adet koyarsam bana maksimum sayıda üretim sağlayacağını gösterecek. Umarım anlatabilmişimdir. Yardımlarınızı bekliyorum

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Merhaba, öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Attığınız dosyayı inceledim, kendime göre uyarlamaya çalışıyorum. Sadece koli miktarı yazan kısımdaki sayıların birbirine yakın olması gerekiyor. Amaç elimdeki ürünlerle çıkarabileceğim kadar çok koli çıkarmak. Dolayısıyla stok olarak fazla olan üründen koliye daha fazla girmesi gerekiyor

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
SOLVER (ÇÖZÜCÜ) ekranını açtıktan sonra koşulları istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Sonrasında aynı ekrandaki ÇÖZ butonu ile en uygun çözümü bulmasını bekleyebilirsiniz. Koşullar zorlaştıkça çözüm bulması uzun sürebilir. Bazen de çözüm bulamayabilir.