2 Kritere Göre Arama ve Listeleme

ahmetmis

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-05-2026
11 ayrı ilçenin olduğu ve 100lerce satırlı dosyamdan seçtiğim ilçeye yine bir çok alan içerisinden aradığım alan da yapılan hizmetleri listelemek istiyorum. Örneğin ilçe olarak Afşin de, Eğitim alanında yapılan hizmetleri listelemek istiyorum.

Şu şekilde bir çıktı oluşturmak istiyorum;

Sıra No Yapılan Hizmet Bitiş Yılı Tutarı
1 Afşin'e Yapılan Eğitim Alanında 1.Hizmet 2012 .......... TL
2 Afşin'e Yapılan Eğitim Alanında 2.Hizmet 2012 .......... TL
3 Afşin'e Yapılan Eğitim Alanında 3.Hizmet 2012 .......... TL

(Bu liste uzayıp gidebilir)

Umarım anlatabilmişimdir. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Merhaba,
Formülle çözüm isterseniz inceleyin.

Ekli dosyalar

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Sayfa 1'e sıra numarası ekleyerek çözüm işinize yarar mı?

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Gelişmiş filtre özelliğiyle yapılan örnek dosyayı inceleyiniz. Formüller sekmesinde Liste ve Kriter adlı ad tanımlamaları var. Liste alanı dinamik olduğundan aşağı doğru veri ekledikçe kendini günceller.

Sayfa2'de üst kısımdaki kriter alanına istediğinzi kriterleri girerek Filtrele düğmesine basmanız gerekir. Kriter alanına *Dev* yazdığınızda içinde Dev geçenleri filtreler. >100000 yaptığınızda 100000'den fazla olanları listeler. Aynı anda birden fazla sütuna göre filtreleme yaptırabilirsiniz.

Ekli dosyalar

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
İnceleyin.

Veriler sayfasına sıra numarası ekleyerek iki alternatif ekledim.
Sayfa 3 daha hızlı ve sorunsuz çalışacaktır. (Yardımcı sütun kullanıldı)
Sayfa 2 veri yoğunluğunda yavaş çalışmaya yol açabilir.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

ahmetmis

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
04-05-2026
İnceleyin.

Veriler sayfasına sıra numarası ekleyerek iki alternatif ekledim.
Sayfa 3 daha hızlı ve sorunsuz çalışacaktır. (Yardımcı sütun kullanıldı)
Sayfa 2 veri yoğunluğunda yavaş çalışmaya yol açabilir.
Çalıştığım dosyayı ekledim.
Yapmak istediği şey Hizmet_listeleme sekmesinde ilçe ve alan seçimi yaptıktan sonra aşağıya listeleme yapması.
Tüm ilçeler ve tüm yapılan hizmetler Tamamlanan sekmesinde var. Oradan listeleme yapamadığım için Afşin_Hizmetler diye bir sekmede Afşin için yapılan hizmetleri ekledim ve oradan verileri alabildim. 11 ilçeye ayrı ayrı hizmet sekmesi açıp 11 tane listeleme sekmesi (Toplam 22 sekme) oluşturmak yerine hepsini Hizmet_listeleme sekmesinde halletmek istiyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Size sunulan örnekler işinize yaramadı mı? Yorum dahi yapmadınız. Eksiğimizi bari yazsaydınız!
Konu hakkında çözüm önerim maalesef yok. İyi çalışmalar.

ahmetmis

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
04-05-2026
Size sunulan örnekler işinize yaramadı mı? Yorum dahi yapmadınız. Eksiğimizi bari yazsaydınız!
Konu hakkında çözüm önerim maalesef yok. İyi çalışmalar.
yolladığınız çalışmalardan istediğim şeyi tam anlatamadığımı düşündüğüm için tekrar rahatsız etmemek adına sizin yolladıklarınızla kendim bir şeyler yapabilir miyim diye uğraştım, yapamadım. en sonunda yapamayınca dosyanın tamamını yolladım. her şey için teşekkür ederim. nezaketsizlikten yada istediğini aldı cevap yazmadı olarak düşünmeyin lütfen. sizleri daha fazla uğraştırmamak adına uğraştım ama beceremedim. tekrar teşekkür ederim.

ahmetmis

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
04-05-2026
Gelişmiş filtre özelliğiyle yapılan örnek dosyayı inceleyiniz. Formüller sekmesinde Liste ve Kriter adlı ad tanımlamaları var. Liste alanı dinamik olduğundan aşağı doğru veri ekledikçe kendini günceller.

Sayfa2'de üst kısımdaki kriter alanına istediğinzi kriterleri girerek Filtrele düğmesine basmanız gerekir. Kriter alanına *Dev* yazdığınızda içinde Dev geçenleri filtreler. >100000 yaptığınızda 100000'den fazla olanları listeler. Aynı anda birden fazla sütuna göre filtreleme yaptırabilirsiniz.
istediğim şey bu değil ama buda çok işime yarayacak. çok teşekkür ederim

ahmetmis

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
04-05-2026

yolladığım dosyada hizmet_listeleme sekmesine bu çalışmayı ekleyebilir miyiz? sadece İlçe ismini ve alanını yazıp listele butonuna tıklayıp istediğimiz şeyi yapabiliriz. şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

relaxim

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 Tr 64 bit
15.06.2027
yolladığım dosyada hizmet_listeleme sekmesine bu çalışmayı ekleyebilir miyiz? sadece İlçe ismini ve alanını yazıp listele butonuna tıklayıp istediğimiz şeyi yapabiliriz. şimdiden teşekkür ederim.
Ahmet Bey merhaba,

Ben dün biraz uğraştım. Ancak hücre birleştirmeleri işi zorlaştırıyor. Alternatif çözüm ekledim.
Önerilerim;
Sabitler adında bir sayfanız olsun. Onun içinde İlçeler ve Alan adında listeleriniz olsun. Veri doğrulamayı buradan yapınız.
Mümkünse hücre birleştirme yapmayınız.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

ahmetmis

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
04-05-2026
Ahmet Bey merhaba,

Ben dün biraz uğraştım. Ancak hücre birleştirmeleri işi zorlaştırıyor. Alternatif çözüm ekledim.
Önerilerim;
Sabitler adında bir sayfanız olsun. Onun içinde İlçeler ve Alan adında listeleriniz olsun. Veri doğrulamayı buradan yapınız.
Mümkünse hücre birleştirme yapmayınız.
Çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık. Sabitlerin olduğu gizli bir sekme vardı.
Hücre birleştirmeden yeniden hazırlayacağım. merak ettiğim bir konu var. benim 8 sütun bilgim var, arama kriterlerinde 8 kısımında olması mı gerekiyor?
istediğim şey sadece ilçe ve alan a göre arama yapıp 8 sütundan istediğim 5 sütunu getirmek.