2.dereceden bir bilinmiyenli denklem

Excel Vers. ve Dili
xp
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-03-2020
selam arkadaşlar;

n²-n-6=0 denklemini nasıl formülüze edebiliriz ?

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Çok kapalı bir soru yapmak istediğiniz nedir?

Excel Vers. ve Dili
ev: Ofis 2007- Win Xp
iş: Ofis 2010- Win Vista
galiba ben olsam n'nin n1, ve n2 diye iki sonucu vardır. bunları öğrenmek isterdim.

Excel Vers. ve Dili
xp
18-03-2020
arkadaşlar;
aslında bu altıgen prizmada alan hesabında kullanılıyor.üretimde altıgen prizma şeklinde paketleme yapılıyor.bu paketlerin hacmını bulmak için uğraşıyorum fakat başaramadın ve artık vazgeçtim.

Excel Vers. ve Dili
excell 2003 - 2007
kardeş bu çözüm olabilir;
örneğin:
a1 hücresine istediğimiz değeri girelim.
a2 hücresine gelelim =(TOPKARE(A1)-A1)-6
bu hücrenin n üzeri 2 değeri için geçerli bir formül n üzeri 3,4,... için dah farklı yöntem uygulmak lazım onu da hatırlayamadım kusura kalma

Excel Vers. ve Dili
excell 2003 - 2007
kardeş bu da n üzeri değişken değerler için yapılacak bir formül
=(KUVVET(A1;A2)-A1)-6
yanlış hatırlamıyorsam.
kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
excell 2003 - 2007
afedersiniz bu arada belirtmeyi unuttum A2 hücresi n üzeri değeri içindir.
değeri siz belirleyeceksiniz.
Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
xp
18-03-2020
MX@Raid;
tşk ederim fakat olmadı.

Excel Vers. ve Dili
MS Office Professional Plus 2013 64 Bit -Eng
MSSQL 2012 R2 64 Bit
Merhabalar ;
Vermiş olduğunuz Altıgen Prizma alan hesaplama formülü sanırım yanlış...
N=5 için örneklediğimde 14=0 gibi bir sonuç çıkıyor...
doğru formulü verirseniz , excelde örnekleme yapılabilir...iyi çalışmalar...

Excel Vers. ve Dili
excell 2003 - 2007
pardon anlayamadım. elle hesaplama yaptığımda da sonuç 14 çıkıyor.
siz hesapladığınızda kaç çıkıyor. birde acaba formülün uygulmasını ben yanlış mı anladım. isterseniz ifade edeyim.
n değerinin karesini alacağız ve n den daha sonrada 6 değerinden çıkartmayacak mıyız anladığım kadarıyla. formülün işleyiş şeklini anlatırsanız hatanın kaynağını daha kolay buluruz.

Excel Vers. ve Dili
xp
18-03-2020
SAYIN ERSOY;
Kısaca size anlatayım.Ekdeki dosyada açıklama çalıştım. altıgen paketleme yapıyoruz.bu paketlerde borular var. ve paketin içindeki boru adedi biliniyor örneğin 33,7mm çapında boru paketinin içinde 91 adet boru var ve n=6 yani 6 + 7+8+9+10+11+10+9+8+7+6 = 91 bu nu bliyoruz. boyuda biliyoruz.6 metre veya 7,32 metre veya 4,10 metre gibi.
şimdi bu paketleri yan yana koyduğumuzda veya araca yüklediğimizde her iki paket arasında kalan boşkuklar oluyor bu yüzden hesap ederken kare şeklinde düşünmek gerekiyorki kapladığı hacmi doğru bulalım diye bu yüzden o yitik hacimleride hesaba dahil etmeliyiz.
umarım anlatabilmişimdir.
sayın matedor mehmet bey bir araç yükleme proğramı yapmıştı aslında bu da onun altıgen şeklindeki paketlerin yüklemesi ile ilgili .yanlızca burda paketlerin eni ve boyu bilinmiyor .

Excel Vers. ve Dili
excell 2003 - 2007
formül hakkında

formülü ekldedim eğer doğru ise bununla sonuca ulaşabilirsiniz. yalnız yukarıda verdiğin n2-n-6=0 olasılığı ancak 3 ile mümkün. dosyayı ekliyorum olmazsa nerede nasıl yapılacağını açıklarsan yardımcı olmaya çalışırım.
Saygılarımla.Ekli dosyayı görüntüle 22393

Excel Vers. ve Dili
xp
18-03-2020
sayın Mx@raid;
Kısaca size anlatayım.Ekdeki dosyada açıklama çalıştım. altıgen paketleme yapıyoruz.bu paketlerde borular var. ve paketin içindeki boru adedi biliniyor örneğin 33,7mm çapında boru paketinin içinde 91 adet boru var ve n=6 yani 6 + 7+8+9+10+11+10+9+8+7+6 = 91 bu nu bliyoruz. boyuda biliyoruz.6 metre veya 7,32 metre veya 4,10 metre gibi.
şimdi bu paketleri yan yana koyduğumuzda veya araca yüklediğimizde her iki paket arasında kalan boşkuklar oluyor bu yüzden hesap ederken kare şeklinde düşünmek gerekiyorki kapladığı hacmi doğru bulalım diye bu yüzden o yitik hacimleride hesaba dahil etmeliyiz.
umarım anlatabilmişimdir.

((sayın moderator mehmet bey bir araç yükleme proğramı yapmıştı aslında bu da onun altıgen şeklindeki paketlerin yüklemesi ile ilgili .yanlızca burda paketlerin eni ve boyu bilinmiyor .))

Excel Vers. ve Dili
excell 2003 - 2007
Feridun bey siz bana sayısal uygulamalı bir örnek gönderebilir misiniz?
örneğin :5*2/3 gibi
işin özü hangi sayıyı neyle işleyecek ve sonuçta ne çıkacak onunla ilgili
ayrıntılı hesaplanmış bir örnek gönderirseniz daha kolay yardımcı olabirim sanırım.
çünkü formüle etmek için uygulanmış bir örneğe ihtiyacım var. bu tür hesaplamalarla uğraşmadığım için sonuca yanlış açıdan bakıyorum galiba
yarın inşaallah net bir sonuç size sunabilirim elime ulaşırsa.
Sayıglarımla.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Feridun Bey, boşluk kısmınıda alan olarak bıraktım. Siz orayı boyla çarparsanız boşluğun hacmi çıkacaktır.

Excel Vers. ve Dili
xp
18-03-2020
Feridun bey siz bana sayısal uygulamalı bir örnek gönderebilir misiniz?
örneğin :5*2/3 gibi
işin özü hangi sayıyı neyle işleyecek ve sonuçta ne çıkacak onunla ilgili
ayrıntılı hesaplanmış bir örnek gönderirseniz daha kolay yardımcı olabirim sanırım.
çünkü formüle etmek için uygulanmış bir örneğe ihtiyacım var. bu tür hesaplamalarla uğraşmadığım için sonuca yanlış açıdan bakıyorum galiba
yarın inşaallah net bir sonuç size sunabilirim elime ulaşırsa.
Sayıglarımla.
ilginize tşk ederim ;
fakat sanırım başka bir yöntem bulmak zorunda kalacağım
bulduğumda size haber veririm onun üzerinde tartışırız.fakat eğer ustalarımız bu konuya el atsalar hallederdik.
başka bir başlık altında bu konuyu sıcak tutacağım

Excel Vers. ve Dili
excell 2003 - 2007
Arkadaşlar çözümü bulabildiniz mi bilmiyorum. Ama gönderdiğim mesajları inceleken konuyu farkettim. Formülde hata varmış doğrusunu yeniden yazıyorum. yanlış bilgilendirmeden dolayı özür dilerim.
n²-n-6=0 formülünü şu şekilde tanımlayabiliriz.
=KUVVET(Hücreadı;2)-Hücreadı-6
Örneğin: =KUVVET(A1;2)-A1-6 gibi
ama nx-n-6 şeklinde ise yani n üzeri değerini siz girecekseniz 2 nin yerine belirlediğiniz hücrenin adını vererek yapabilirsiniz.
Örneğin: =KUVVET(A1;B1)-A1-6 gibi
kolay gelsin

Son düzenleme: