Soru Say

yarbay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
28-12-2027
Arkadaşlar Merhaba;
Excel kopyalarını buraya yükleme imkanım olmadığı için yazıyorum.

A1:A12 hücrelerin içeriğinde rütbeler bulunmaktadır Örneğin P.ütğm., Bkm.Yzb. vs.

J1:J5 hücreye sadece rubeleri hasarı yani Ütğm., Yzb. vs. Bunuda "reklam tanımlamaları" subay olarak tanımladım.

Şimdi J1:J5 de bulunan kisaltmis rütbeler A1:A12 içeriğinde bulunan subay statüsünden kaç tane var? Toplamını bulmam lazım hangi formül kullanabilirim.

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Merhaba,
Dosyanızı değil de ona benzer bir örneğini yükleyebilir misiniz?

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2021 TR 64 Bit
09-02-2027
A sütununda 1-10.000 arası hücrelerde yer alan, ünvanları yazım hatalarını da kapsayacak şekilde bulan bir formül:

Subayları saydırmak için formül
Kod:
=EĞERHATA(TOPLA(ÇOKEĞERSAY(A1:A10000;{"*tğm*";"*ütğ*";"*yz*";"*atğ*";"*tgm*";"*ütg*";"*atg*";"utg"}));"Hata!")
Astsubayları saydırmak için formül:
Kod:
=EĞERHATA(TOPLA(ÇOKEĞERSAY(A1:A10000;{"*çvş*";"*cvs*"}));"Hata!")
Alternatif yöntemleri üstadlar yazabilir.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2021 TR 64 Bit
09-02-2027
Dosyayı açmaya üşenenler için: üstte "Relaxim" hocam bir alternatif method sunmuş:
Daha sade ve fonksiyonel bir formülle, F6 ve aşağısında yer alan her ünvanı ayrı ayrı saydırmış.
Kod:
=EĞERSAY($A$3:$A$48;F6)
ancak bu şekilde başında veya sonunda farklı ifade bulunanları bulmayacaktır. Bunu da şu şekilde aşabiliriz:
Kod:
=ÇOKEĞERSAY($A$1:$A$10000;"*"&F6&"*")

Son düzenleme:

yarbay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
türkçe
28-12-2027
Dosyayı açmaya çalışmak için: üstte "Relaxim" hocam daha sade ve fonksiyonel bir formülle, F6 ve aşağısında yer alan her ünvanını ayrı ayrı saydırmış.
Kod:
=EĞERSAY($A$3:$A$48;F6)
ancak bu şekilde başında veya sonunda farklı ifade bulunanları bulamayacak. Bunu da şu şekilde aşabiliriz:
Kod:
=ÇOKEĞERSAY($A$1:$A$10000;"*"&F6&"*")
[/ALINTI]
Hocam eline sağlık benim istediğim (tğm.yzb.bnb.) olan rütbeler genel anlamı subay benim istediğim ayrı ayrı rutbede kactane var olan değil toplam subay kactane var?

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2021 TR 64 Bit
09-02-2027
Hocam ilk mesajım bakın (4.mesaj), orada zaten gerekli formülleri vermiştim, tekrar açıklayayım:

2 formülle, yazım hatalarını da farkedecek şekilde, büyük-küçük duyarısz ve hatta hatalı veri varsa uyaracak şekilde, toplam subay ve astsubay sayısını veren formülleri yazmıştım.
İstediğiniz bir hücreye kopyalamanız yeterli, eğer farklı ünvan gerekli olursa, formül içine eklersiniz, ayrıca, 10.000 satıra kadar devam ediyor, ilk mesajınızda istediğiniz gibi az sayıda hücre ile sınırlarsanız, ilerde satır sayısı arttığında, farketmezseniz hatalı sonuç alırsınız.

Kod:
=EĞERHATA(TOPLA(ÇOKEĞERSAY(A1:A10000;{"*tğm*";"*ütğ*";"*yz*";"*atğ*";"*tgm*";"*ütg*";"*atg*";"utg"}));"Hata!")
Kod:
=EĞERHATA(TOPLA(ÇOKEĞERSAY(A1:A10000;{"*çvş*";"*cvs*"}));"Hata!")

Son düzenleme:

relaxim

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 Tr 64 bit
15.06.2027
Merhaba

Seçenek az olduğu için * işaretlerini hücrede koymuştum.

Subay

*Tğm.*

12​

*Ütğm.*

4​

*Yzb.*

5​

*Atğm.*

4​

yarbay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
türkçe
28-12-2027
Hocam ilk mesajımda (4.mesaj) bakın, orada zaten gerekli formülleri sözleşmesim:

2 formülüyle, yazım hatalarını da farkedecek şekilde, büyük-küçük duyarlılığı ve hatta hatalı veri varsa uyaracak şekilde, toplam resmi ve astsubay sayısını veren formülleri yazmıştım.
istediğiniz bir hücreye kopyalamanız yeterli, eğer farklı bir ünvan gerekliyse, formülü içine eklersiniz, ayrıca, 10.000 satıra kadar devam ediyor, ilk mesajınızda istediğiniz gibi az sayıda hücre ile yazmışsanız, ilerde satır sayılarında mevcutsa, fark etmezseniz hatalı sonuç alabilirsiniz.

[KOD]=EĞERHATA(TOPLA(ÇOKEĞERSAY(A1:A10000;{"*tğm*";"*ütğ*";"*yz*";"*atğ*";"*tgm*";"*ütg*" ;"*atg*";"utg"}));"Hata!")[/CODE]
Kod:
=EĞERHATA(TOPLA(ÇOKEĞERSAY(A1:A10000;{"*çvş*";"*cvs*"} ));"Hata!")
[/ALINTI]
Teşekkürler

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Merhaba,

Bazı yazımlar eşleşmiyor bu hata almanıza neden olur.
Bçvş. - P.2 Kad.Kd.Bçvş . yazım aynı değil sonda boşluk var gibi...
Kod:
=+EĞERSAY(A:A;"*"&F6&"*")

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2021 TR 64 Bit
09-02-2027
Merhaba,

Bazı yazımlar eşleşmiyor bu hata almanıza neden olur.
Bçvş. - P.2 Kad.Kd.Bçvş . yazım aynı değil sonda boşluk var gibi...
Kod:
=+EĞERSAY(A:A;"*"&F6&"*")
Mahir üstad, başında ve sonunda * olduğundan hücrenin neresinde olursa olsun buluyor, boşluklardan etkilenmez, teyit ettim.
Yine de bir hatamız varsa paylaşın. Saygılarımla.