İkiden Fazla Koşula Bağlı Eğer Formülü Kulanabilirmiy

neo

Ýkiden Fazla Koşula Bağlı Eğer Formülü Kulanabilirmiy

:?
Soru şu ; A1:A100 Arası Tarih C1:C100 Arası Tutar Ve E1:E100 Açıklama (örneğin ,Çek ,Senet ,Nakit....) Þunu yapmak İstiyorum Ağustos Ayı Çek,Senet ,Nakit Toplamlarını Almak İstiyorum Bunun İçin eğer Formülünü nasıl Kullanabilirim burda önemli olan A1:A100 Arasındaki Tarihler bunu tarih kıstasına göre yapamıyorum yani hem tarihi hemde Açıklama kıstasıyla Toplam Almak istiyorum saygılarımla ................

G

Guest

Misafir
Merhaba neo

Eğer istediğin sadece ağustos ayı verileri ise bunu yapmak için A1den C1 ekadar alanı seç daha sonra Data menüsünde Filter den auto filter seçeneğini seç A1 hücresindeki filtrelemede custom seçeneğini seç ekrana gelen pencereden ilk kutucuğa temmuz ayının son gününü seç ve sol taraftaki verilerden ise is greater than seçeneğini seç.Kutucukların aradsındaki and ve or dan And'i işaretle aşağıdaki kutucuklardan sağdakinde il less than seçeneğini seç ve sol tarafa ise eylül ayının ilk gününü yaz böylece Ağustos ayı verilerini filtrelemiş olursun.

Tümünü görmek istersen pivot table öneririm.

X

xxrt

Misafir
Sorduğun soruyu fonksiyonlar bölümüne atsaydın daha alternatif cevaplar alabilirdin.Ben yine yardımcı olmaya çalışayım.
1)A1 Hücresine 21.09.2004
2.)B1 Hücresine 1.564.000.000.lira
3.)C1 Hücresine "Borcu Alınmıştır"İfadesi olsun..
D1 Hücresine aynen şunları kpyala.
Kod:
=EÐER(B1="";METNEÇEVİR(A1;"gg/aa/yyyy")&" Tarihinde Para Alınmamıştır";METNEÇEVİR(A1;"gg/aa/yyyy")&" Tarihinde  "&SAYIDÜZENLE(B1;0))& "Lira Alınmıştır."
Biraz inceliyerek değiştirebilirsin.
İkinci sorunu ise Yazdığım fonksiyonu kullanarak E1 Hücresini Veri Doğrulama ile Yapabilirsin.Veri Doğrulama ise;
1.)E1 Hücresini tıklat
2.)Veri>Doığrulama Tıklat
3.)izin Veilern=Liste
Kaynak==A1:A22
Yazarsın
4.)E2 Hücresinede şunları yaz.
Kod:
=DÜÞEYARA(E1;A1:B22;2;YANLIÞ)
Bu kadar.Not:E2 Hücresini Biçimlendir renklendir..Kolay Gelsin.

Geçenlerde incelediğim bir cevapdan esinlenerek bir çözüm yaptım. Oldu gibi. Bir bakın isterseniz. O örnekde olduğu gibi TOPLA.ÇARPIM I kullandım. Makroyla değil ama.

Neo'nun sorusuyla ailgili olarak

Neo çok güzel bir soru sormuş. Ama verilen cevaplar sorulan sorunun cevabını tam olarak yansıtmıyor. Þöyle ki Neo belli tarihler arası verilen kritere uygun olan toplamları almak istiyor. Buda aslında iki koşullu eğer formulü ile değil Etopla formulü ile yapılacak bir şey. Tabi eğer cevabı varsa. Ben bilmiyorum. Bilen biri varsa neo'nun sorusunu bu şekilde değerlendirerek cevaplasın. Hepinize kolay gelsin. Ne hoş ben bu siteyi çok sevdim soru soruyorsun hiç tanımadığın insanlar sana cevap yazıyor. :D