HTML ve JavaScript

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Forumdaki son mesajlar

Merhaba;

Forumumuzun yenilenmiş haliyle çalışan bir HTML dosyası hazırladım.

Ekli zip dosyasını indirip, açtıktan sonra içindeki ExcelWebTrSonMesajlar.htm dosyasını çift tıkladığınızda, size o anda forumdaki Makrolar - Fonksiyonlar - Diğer Excel Soruları ve Access Soruları bölümlerindeki son 5 yeni konu başlığı ve yazarı listelenecektir.

Niye gerek duydum ... maksat biraz JavaScript ....:cool:

Not: Mozilla FireFox ve Internet Explorer ile herhangibir sorun yoktur....

Son düzenleme:

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Harikasın Haluk ellerine sağlık.

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Hocam süpersiniz....

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Teşekkürler arkadaşlar;

Dosyada bir kaç ilaveyle, bir revizyon yaptım.

Bu arada bir şeyi belirteyim .... (başta ben de anlamamıştım);

Sayfada listenenler, son gönderilen mesajlar değil, forumun ilgili bölümlerinde açılan son başlıklardır (konulardır). Yani, bunun forum sayfasının altında listenen son 20 mesajdaki sıralamayla bir ilgisi yoktur.

İyi akşamlar....

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Üstadım teşekkürler, açalım artık şu javascript başlığını. :)

Not:Bu konuda çok ciddiyim.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Tekrar merhaba;

Bu kez yapılan bir revizyonla, forum başlıklarının altında son açılan 5 mesajlar hem sırasıyla kayarak görüntülenmekte hem de, altta tablo halinde listelenmektedir.

Tüm scriptler ve style' lar aynı HTML dosyasına gömüldüğünden, ekli dosya tek başına çalışabilir.

İyi akşamlar ...

Not: Mozilla Fire Fox (1.0.6) ve Internet Explorer (6.0) ile sorunsuz çalışmaktadır.;)

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Javascript başlığının açılmaması için neden varmı? "Bu konunun ilk (sazanı) meraklısı benim heralde".
Elbette yok, bu konuda bir çalışma yapılmaktadır. İleride güzel süprizlere hazırlıklı olun. :D

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Bu başlıktaki tüm mesajlar, forumun yeni açılan JavaScript bölümüne taşınmıştır ...

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Kendimi bu konuda geliştirmek için üstad Haluk hocamın affına sığınarak eklemiş olduğu örnekteki uygulamayı, önceki forumda olduğu gibi kayan yazı şeklinde yapmaya çalıştım.

Umarım güzel olmuştur.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Kendimi bu konuda geliştirmek için üstad Haluk hocamın affına sığınarak eklemiş olduğu örnekteki uygulamayı, önceki forumda olduğu gibi kayan yazı şeklinde yapmaya çalıştım.

Umarım güzel olmuştur.
Rica ederim.... üstad değilim, hele JavaScript konusunda hiç değilim .... sizin gibi bu işi öğrenmeye çalılıyorum sadece.

Elinize sağlık, güzel olmuş.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Merhaba,

Az önce bu mesajı yazmaya başladım ama elektrikler kesilince bitiremedim.

Bayağıda uzun yazmıştım ... hepsi güme gitti, bu kez daha kısa yazıp, biran önce toparlayayım bari ... :mrgreen:

Yukarıdaki ilk mesajımda yer alan dosyayı revize ettim ve bu kez yeni forumda sık sık dile getirilen ve özlenen "Kayan Son Mesajları" bu dosyada sayfanın sonuna eklemeyi başardım.

Bunun zor tarafı, aktif bir HTML sayfasında kullanıcı tarafında JavaScript ile dışarıdan, harici bir sayfanın içeriğini alıp, işlemek ve aktif sayfaya gömmek.

Başta bana kolay gibi gelmişti ama, yaklaşık 1 haftadan fazladır bu konunun üzerinde çalıştım ve internette de yaptığım araştırmalar sonucunda bu işin, kullanıcı tarafında çalışan bir JavaScript ile mümkün olamayacağı bilgisine ulaştım.

Onun yerine, sunucu tarafında PHP ile birlikte bazı kodlar yazılması gerekiyormuş ki ... bu da benim istediğim birşey değildi.

Artık pes etmek üzereyken, aklıma Excel VBA' de kullandığımız WinHTTP yöntemi geldi ve bunun üzerinde çalışınca ... iş oldu.

Harici sayfanın suncusuna isteği gönderip, gelen datayı işledikten sonra (gerekli yerlerini kırparak) sayfaya yerleştirdim.

Demek ki, isteyip de araştırınca oluyormuş ... :mrgreen:

IFRAME gibi nesnelerle, istenilen harici bir sayfayı aktif sayfanın içinde ayrı bir pencerede görüntüleyebiliyoruz ama hiçbir zaman "içeriğine" ulaşamıyoruz. Bu da, lokal olarak kullanıcı tarafındaki JavaScript'in ayrı bir domain üzerindeki sayfanın içeriğine ulaşamamasından kaynaklanıyor. DOM (Document Object Model)' e erişebiliyordum ama içeriğine erişemiyordum.

Neyse, çok uzatmayayım .... bir şekilde yapmak istediğimi başardım ...:eek:k::

Diğer taraftan bir önemli konu şu ki; ekli HTML dosyasının Internet Explorer 6.0 veya üzeri bir tarayıcı ile en az 1024 X 768 çözünürlükte izlenmesi iyi olucaktır.

Sayfa kodlarında kullanılan Microsoft objeleri ve kodları nedeniyle, özellikle sayfanın son kısmında yer alan Kayan Son Mesajları FireFox ile görüntülenemeyecektir.

Bu arada, sayfanın en üstünden bir ekran görüntüsü aşağıdadır ...

Bu dosya ile, forumda seçilmiş bazı bölümlerdeki en son açılan son 5 konu başlığı, yazarı ve foruma en son yollanan mesaj başlığı ile yazarını görüntüleyebilir, linklere tıkladığınızda ise siteye bağlanarak ilgili konuya ulaşabilirsiniz.

Söz konusu dosya ektedir.

İyi akşamlar ...

Son düzenleme:

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Tekrar merhaba,

Aynı şey bir başka çalışmamda da olmuştu ....

Internet Explorer ile siteye bağlanıldığında eğer çerezler (cookie) silinmemiş ise, yani eğer daha önceden siteye girip de LogOut - çıkış yapılmamış ise, sayfanın sonundaki meşhur Kayan Yazılar bölümünde sorun çıktığını tesbit ettiğim için, yukarıda son mesajımın ekindeki dosyayı kaldırdım.

Bilginize ...

Verdiğim geçici rahatsızlıktan dolayı özür dilerim ...:mrgreen:

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın Haluk bey,

Ben de herhangi bir hata vermedi. Normal çalışıyor. Yalnız akış hızını ve arada bırakılan süreyi düşürmek gerekiyor. Bir de normal forumda da çalışmıyor mesaj adedini seçtiğimiz metin kutusu ve submit butonu.

Ben de kafamda kurcalıyordum bu konuyu. Aynı problem SSK sayfalarında sorgulama yapmaya çalıştığımda oluşmuştu. sonra vazgeçtim ama sanırım şimdi olabilecek.

İyi çalışmalar

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Sayın Modalı,

Ben genelde tarayıcı olarak FireFox kullandığım için IE' yi sadece bu tip scriptlerde veya VBA kodlarında kullanıyorum.

Ancak, IE ile siteye bağlandığımda cookiler silinmediğinde, kayan yazıların olduğu yerde mesajlarla birlikte sayfanın diğer başka bölümlerinde yer alan metinler de kayan yazılara ilave edilmişti.

Yani, kayan yazılar aşağıdaki gibi normal olarak çalışmamıştı. ..

O nedenle dosyayı kaldırdım.

Neyse, önemli değil ... JavaScript ile bu iş yapılabiliyor, onu bulduk ya ... gerisini de bir ara hallederiz artık ... :mrgreen:

İyi akşamlar.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
...
.... yukarıda son mesajımın ekindeki dosyayı kaldırdım.

Bilginize ...

Tekrar merhaba;

Bahsettiğim dosya, düzeltilmiş olup ekte verilmektedir.

Nette onca gördüğüm " bu işi öyle olmaz ..." mesajlarından sonra yapınca, .... ehehe.... walla acaip sevindirik oldum ... :mrgreen:

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
:bravo: !!! Hocam Büyüksün !!! :bravo: