Hesap Planı ve Ekstre Eşleşmesi

igultekin2000

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
21-07-2024
Merhaba; banka ekstreleri satırlarında birçok gereksiz bilgi oluyor. Oysa bize lazım kısım havale yapan veya havale yapılan kişinin unvanı. Sayfa1'de banka ekstresi var, hsp çalışma sayfasında firmaların cari kodları ve isimleri var.
Eşleştirmede büyük/küçük, Türkçe karakter uyumsuzluğu da göz ardı edilerek. Satır bazında hsp çalışma sayfasının B sütunundaki isimler banka ekstresinin bulunduğu satırın için geçiyorsa, bire bir eşleşmesi veya ilk 10 karakterinin eşleşmesi durumunda hsp çalışma sayfasının A sütunundaki cari kodu Sayfa1'ün D sütununa getirmek istiyorum. Daha önce forumda buna benzer bir kod bulmuştum ama içeriği biraz farklı idi. Böyle bir makro kodunu nasıl yapabilirim. Yapay zeka ile bir miktar yapmaya çalışsam da ilerleme kat edemedim.

Ekli dosyalar

mehmetd

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ms Office Excel 2021 tr
04-02-2029
Sn. igultekin2000 sanırım kuveyttürk bankası ile çalışıyorsunuz. Daha önce bu siteden veya başka bir siten bulduğum banka hareketlerini muhasebe programına aktaracak ve senin de işine yarayacağını düşündüğüm bir çalışma sunuyorum. Umarım işine yarar.

Ekli dosyalar

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
09-02-2026
sayın mehmetd merhaba

benim pandemi döneminde üstatların yardımıyla yapmış olduğum çalışmayı sizinde kullanmış olmanızdan dolayı memnun oldum
benim bütün bankalarda kullandığım bir çalışma işlerimi oldukça basitleştirdi
ben zirve programında kullanıyorum aktarımı gerçekten çok kolaylık

size ve başka arkadaşlara faydalı olması dileğimle

iyi çalışmalar

mehmetd

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ms Office Excel 2021 tr
04-02-2029
Sn. Nadir Bey tekrar aklınıza sağlık çalışmanız çok işime yaradı. Sağlıklı ve bereketli günler dilerim.

igultekin2000

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2010
21-07-2024
Merhaba;
Epey emek harcandığı belli. Dizayn olarak güzel. Ancak firma eşleştirmede istifade edemedim. Anladığım kadarıyla hesap planı ve banka ekstresi ilgili yerler yapıştırılıyor. Sonra ekstre içinde geçen isimlerle cari hesap kodları eşleşiyor. Eğer yanlış anladıysam; izah edilirse iyi olur. Bu haliyle bana faydalı olmadı. Zira bir çok işlemde cambazlık yapılmasına rağmen, banka ekstresinde maalesef sütunda mükellefin VKN veya TC numarası olmadın pek ilerleme kat edilmiyor. Dileriz yakında banka ekstrelerine böyle bir zorunluluk gelirde, kâbus biter.

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
09-02-2026
sayın gultekin merhaba

sistemin işleyiş şekli şu şekilde;

1- kuveyttürk sayfasına extrenizi excel tablo yapıştırılacak alana yapıştırınız.son extreye aktar butonuna basarsınız.
burada şu soru aklınıza gelebilir direkt muhasebe sayfasına niye aktarılmıyor.bildiğiniz üzere k.kartlarında komisyon kesiliyor bazı extrelerde açıklamanın içinden aldırmak gerekiyor.bu çalışmada yok ama benim kullanımımda var ayrı komisyon sayfaları var hem extreyi hem komisyonları alt alta aktarım yapmak gerekiyor ki extre bakiyeleri tutup tutmadığı kontrolü sağlamak amaçlı açılmıştır.

2- son extre sayfasındanda muhasebeye aktar butonu ile muhasebe sayfasına aktarım yapılıyor buraya kadar çok basit

3- asıl işlem burada oluyor..muhasebe sayfasında sarı alana muh kod & ünvan tanımlaması yapıyorsunuz bir kere yaptınızmı zaten hep kullanılıyor
muhasebede cari açmak mantığı gibi düşünün

4-muhasebe kodu bul bastığınızda kodlar geliyor

5-eğer sağ tarafta kod tanımlaması yoksa sol üstteki 900 01 01 geliyor bunları ekliyorsunuz buraya istediğiniz yazabilirsiniz ben 800.01 diye hesap
açtım olmayan kodları yada yeterli açıklama olmadığında açıklamasını mükellefe sormak için mükellefe gönderiyorum cevaba göre ilgili hesaplara
atıyorum

sonrasında programa aktarım yapıyorsunuz olay bu kadar

valla sizin dediğiniz gibi açılamada vkn & tc & iban zorunlu olsa çok daha kolay olacak bizler için ancak bırakın bu bilgileri açıklamada ch mahsuben giden eft & gelen eft gibi açıklamalar varken samanlıkta iğne aramak çok daha kolay
kullandığım programın içinde buna benzer işlem var ama çok yorucu olmasından kaynaklı bu çalışmayı yapmak zorunda kaldım
çözümü böyle buldum onbinlerce satır bankaları rahatlıkla aktarım yapıyorum yıllardırda kullanıyorum..
bundan önce kullandığım çalışmada bunun benzeriydi ancak her banka için ayrı kullanıyordum burada birleştirerek bu hal aldı

İnşaallah açıklamalarım yararlı olmuştur faydasını görürsünüz

iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

igultekin2000

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2010
21-07-2024
Çalışma mantığını anladım; Neyse ki banka ekstreleri eskisi kadar sorun olmuyor. Carisi fazla firmalar kendilerine yaptırdığı programla bankaya gelen havaleleri, kayıtlı carilerine aktarıyor. Bize de excel listesi göndermeye başladılar. Yoğun iki firmada aynı işlemi yapınca benim için sorun çözüldü. Diğerleri zaten hareketli değil veya internet satışı olduğu için cari hesap problem olmuyor.
Ama biraz da meraktan dolayı; Makro arayışım hâlâ devam ediyor. Ekstre satırındaki cari isimlerin, hesap planında eşleşen isimlerle bire bir eşleşmesi, sırasıyla 20 kelimede ve 10 kelimede eşleşmesini sağlayacak bir makro, hiç de fena olmazdı.
Emeğinize sağlık.

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
09-02-2026
10 & 20 kelime eşleşmesini üstatlar yaparsa kullanırız
iyi çalışmalar

igultekin2000

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2010
21-07-2024
Bu haliyle de gayet kullanışlı olmuş. Bir kaç uygulama yapınca değeri daha iyi anlaşılıyor. Ütopya yerine mevcutlardan faydalanılması yerinde olur. Tekrar emeğinize sağlık.

SMMM1983

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 TR
10-09-2026
elimde kuvveyt türk ekstresi pdf var ama bir türlü programı çalıştıramadım
acaba nerede eksik birşey yapıyorum iyi akşamlar

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
09-02-2026
pdf yi çözmez pdf olan kısımlar zirve programında pdf yi excele çevirme var ordan çevirdiğimi yapıştırıyorum
bankadan gelen excel extre ile pdf extre farklı sütünlarda