Soru D1 satırına Kayan yazı Eklemek

sebahattin

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
türkce
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
19-11-2026
Selamun Aleyküm Ustadlar Ekte bulunan Excel dosyasında kurban listesinde bulunan 1D satırında bulunan “Ey Muhammed!” Doğrusu sana pek çok nimet vermişizdir. Öyleyse Rabbin için namaz kıl, kurban kes. Doğrusu adı, sanı ortadan kalkacak olan, sana kin tutan kimsedir". Kevser suresi Mesaj olarak kayan Yazı Seklinde de makro kodu ile yazabilir miyiz. bu konuda sizlerden olumlu sonuç bekliyoruz.

Ekli dosyalar

sebahattin

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
türkce
19-11-2026
Selamun Aleyküm Ustadlar Ekte bulunan Excel dosyasında kurban listesinde bulunan 1D satırında bulunan “Ey Muhammed!” Doğrusu sana pek çok nimet vermişizdir. Öyleyse Rabbin için namaz kıl, kurban kes. Doğrusu adı, sanı ortadan kalkacak olan, sana kin tutan kimsedir". Kevser suresi Mesaj olarak kayan Yazı Seklinde de makro kodu ile yazabilir miyiz. bu konuda sizlerden olumlu sonuç bekliyoruz.
Mesaj 1 D satırında kayan yazı şeklinde olacak

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba Sebahattin Bey,

Bu uygulama makro ile yapılacağından dosyanızın performansını olumsuz yönde etkileyecektir.

sebahattin

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
türkce
19-11-2026
Sayın Korhan bey hiç bir yanı excelde yavaşlama olacak

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Yazdığınız cümleyi anlamaya çalıştım...

Bu tarz uygulamalarda zamanlayıcı kullanıldığı için yazının sürekli olarak kayması için makro sürekli tetiklenecektir. Bu sebeple dosyada çalışmanız sıkıntılı olacaktır.

Erkan Akayay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Bit
21-11-2028
Aslında Excel'i Excel gibi kullanmak tarafındayım.
Bu gibi talepleri aşırı bulurum.
Korhan Bey'in belirttiği gibi kayan yazı uygulamaları dosyada çalışmayı imkansız hale getirir.
Kelebekler uçsun, kuşlar ötsün gibi soruları sevmesemde bu gibi taleplerden kaçılmıyor.
Bu gibi durumlarda öneri gif uygulaması.
Kayan yazıyı gif olarak hazırlayın. İnternnetet arattırırsanız bunu yapan ücretsiz siteler var.
Bu gifi hücreye yerleştirin.
Daha pratik ve kısmen daha çalışılabilir bir durum oluşur.

248606

Son düzenleme:

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

Yukarıdaki cevaba ben de kesinlikle katılmakla birlikte, timer olaylarına bağlı bu tür işleri en performanslı olarak RTD ile yapabiliriz. Tabii böyle bir iş için RTD server hazırlamak hiç mantıklı olmaz ;) Ben yine de bir örnek yaptım hareketli ön izlemesi aşağıdadır.

beab_marquee.gif

sebahattin

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
türkce
19-11-2026
Verdiğiniz cevap lardan dolayı çok teşekkür ediyoruz