C# 1 buton ile 2 toplam almak...

Excel Vers. ve Dili
Tr 2019
veri adlı access'te deneme adlı tablo'da
AracModeli, AracFiyati ve AracAdedi adlı listem var form1'de bulunan 1 tane button ile textbox1'e AracToplamFiyatı ve textbox2'ye AracToplamAdedi ni nasıl yazdırabilirim...(1 button ile 1 textbox a yazdırabiliyorum ama 2 tane textbox a 1 button ile yazdıramadım:()bi sorgu yazmam gerekiyor....

AracModeli. AracFiyati. AracAdedi
1. Toyota. 58. 12
2. Honda. 69. 43
3. Proton. 11. 17
4. Fiat. 81. 24
5. Toyota. 53. 28
6. Honda. 66. 33
7. Proton. 19. 45
8. Fiat. 81. 41
9. Toyota. 59. 56
10. Honda. 67. 75
11. Proton. 45. 85
12. Fiat. 32. 98

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Sn. @Selcuk1903, burası bir C# forumu olmadığı gibi, sorunuz da bir C# sorusu değildir.

Gerçekte sorunuz, forumun ana başlıklarından biri olan MS Jet Database (Access, Excel, ~Text) Sql sorusu olduğu gibi çok yalın ve basit bir soru olduğundan Sql hakkında hiç bir bilgi edinmediğiniz anlaşılıyor.

Sql konusunda bilgi birikimi edinmek adına, lütfen aşağıdaki başlıkta yer alan dökümanı okuyun; üzerinde çalışarak, test edererek konuyu anlamaya çalışın.

Son olarak; nacizane önerimi farklı bir şekilde algılamayın...

URL : SQL Başvuru kitaplığı

URL2 : SQL Başvuru kitaplığı

.

Son düzenleme:

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
C#:
       private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
       {
           string connectionString = @"Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=C:\Users\EMRE\Desktop\Database1.accdb;";
           string query = "SELECT SUM(AracFiyati) AS AracToplamFiyatı, Count(AracModeli) AS AracToplamAdedi FROM deneme";
           using (OleDbConnection connection = new OleDbConnection(connectionString))
           {
               OleDbCommand command = new OleDbCommand(query, connection);
               connection.Open();
               OleDbDataReader reader = command.ExecuteReader();
               while (reader.Read())
               {
                   textBox1.Text += reader["AracToplamFiyatı"].ToString();
                   textBox2.Text += reader["AracToplamAdedi"].ToString();
               }
               reader.Close();
           }
       }
   }

Excel Vers. ve Dili
Tr 2019
Haklısınız c# formu değil ama yardımlaşma formu olduğu için ve yazılım bilen arkadaşlar olduğu için yardımcı olan arkadaşlar var Allah razı olsun onlardan bizde onlar sayesinde kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Bu forumun "Yardımlaşma Forumu" olduğu, "Yazılım bilen arkadaşların" yardımcı olduğu (defaten ben de yanıtladım) doğru...

...onlar sayesinde kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz
Hepimizin temennisi bu zaten. İnanın bu forumda binlerce Sql bilen üyemiz var; her ne hikmetse Veysel Bey dışında yanıtlamak için hiç kimse el atmamış. Buradan bakıldığında kendini geliştirmek yerine fason iş yaptırmaya benziyor.

Son açtığınız birkaç soru başlığında "C#" ibaresi, içeriğin ise temel düzey Sql olduğunu gördüğüm için bunları yazmak zorunda kaldım.

Başarınız daim olsun,

.

Excel Vers. ve Dili
Tr 2019
Bu forumun "Yardımlaşma Forumu" olduğu, "Yazılım bilen arkadaşların" yardımcı olduğu (defaten ben de yanıtladım) doğru...

Hepimizin temennisi bu zaten. İnanın bu forumda binlerce Sql bilen üyemiz var; her ne hikmetse Veysel Bey dışında yanıtlamak için hiç kimse el atmamış. Buradan bakıldığında kendini geliştirmek yerine fason iş yaptırmaya benziyor.

Son açtığınız birkaç soru başlığında "C#" ibaresi, içeriğin ise temel düzey Sql olduğunu gördüğüm için bunları yazmak zorunda kaldım.

Başarınız daim olsun,

.

Daha başlangıç seviyesindeyim o yüzden deneme yapa yapa ilerliyorum takıldığım zaman veya nasıl bi kod yazacağımı bilemediğim zaman buraya danışıyorum

@veyselemre beyden Allah razı iyi ki öyle insanlar var....

Excel Vers. ve Dili
Tr 2019
Listede bulunan sıfır tl den büyük ve sıfır adetten büyük (size yazdığım örnek listede sıfır tl lik ve sıfır adet araç yok ama varmış gibi düşünebilir misiniz) tüm araçların toplam fiyatını ve toplam adedidi tek buton ile 2 ayrı textbox'a yazdırmak istiyorum...
C#:
       {
           string connectionString = @"Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=C:\Users\EMRE\Desktop\Database1.accdb;";
           string query = "SELECT SUM(AracFiyati) AS AracToplamFiyatı, Count(AracModeli) AS AracToplamAdedi FROM deneme";
           {
               connection.Open();
               while (reader.Read())
               {
                   textBox1.Text += reader["AracToplamFiyatı"].ToString();
                   textBox2.Text += reader["AracToplamAdedi"].ToString();
               }
               reader.Close();
           }
       }
   }

Listede bulunan sıfır tl den büyük ve sıfır adetten büyük (size yazdığım örnek listede sıfır tl lik ve sıfır adet araç yok ama varmış gibi düşünebilir misiniz) tüm araçların toplam fiyatını ve toplam adedidi tek buton ile 2 ayrı textbox'a nasıl yazdırabilirim size zahmet @veyselemre...

NBATMAN

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2003 excel Türkçe
Merhaba,

Kod:
{
    string query = "SELECT SUM(AracFiyati) AS AracToplamFiyatı, Count(AracModeli) AS AracToplamAdedi FROM deneme WHERE AracFiyati > 0 AND AracAdedi > 0";

{
        connection.Open();
        while (reader.Read())
        {
            textBox1.Text = reader["AracToplamFiyatı"].ToString();
            textBox2.Text = reader["AracToplamAdedi"].ToString();
        }
        reader.Close();
    }
}

Excel Vers. ve Dili
Tr 2019
Te
Merhaba,

Kod:
{
    string query = "SELECT SUM(AracFiyati) AS AracToplamFiyatı, Count(AracModeli) AS AracToplamAdedi FROM deneme WHERE AracFiyati > 0 AND AracAdedi > 0";

{
        connection.Open();
        while (reader.Read())
        {
            textBox1.Text = reader["AracToplamFiyatı"].ToString();
            textBox2.Text = reader["AracToplamAdedi"].ToString();
        }
        reader.Close();
    }
}