zincirleme veri guncelleme

BG

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2021 TR & EN
teşekkürler ama olmadı ya. 2 sayfayı acıp kapatmadan veri 3 sayfaya güncel olarak geçmiyor. çok basit deneye bilirsiniz ayrı 3 tane dosya acın. 1. sayfadaki hücreyi 2 . sayfaya bağlayın, 2 sayfayıdaki aynı hücreyi 3 sayfaya bağlayın. 1 sayfadaki hücreye veri gidiğiniz zaman 2. sayfayı acıp kapamadan 3 sayfada gorunmuyor değişiklik.
bu örneğinize göre şöyle bir deneme yaptım, örnek: masaüstünde 1.xls , 2.xls ve 3.xls adında 3 adet çalışma kitabı açtım, 1.xls çalışma kitabının a1 hücresini kopyala 2.xls çalışma kitabının a1 hücresine özel yapıştır/bağ yapıştır yaptım ve 3.xls çalışma kitabının a1 hücresinede aynı şekilde 2.xls a1 hücresindeki değeri özel/yapıştır komutu ile yapıştırdım, bu 3 adet çalışma kitabı açıkkıen 1.xls çalışma kitabında iken, dosya/çalışma alanını kaydet komutunu kullandım, dosya adına ortak.xlw ismini verdim daha sonra tümünü kapatıp sadece ortak.xlw dosyasını açtığımda otomatik olarak 1.xls 2.xls ve 3.xls çalışma kitapları açıldığı için 1.xls çalışma kitabında yaptığım değişiklik diğer çalışma kitaplarına aynı anda yansıdı örnek dosyalar dosya ekindedir.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Şöyle anlatayaım 3. dizin var.

c:\giris\girdiler.xls
///////////////////////////
c:\maliyetler\1.xls
c:\maliyetler\2.xls
.......................
c:\maliyetler\80.xls
///////////////////////////
c:\sonuc\urunlistesi.xls

ben c:\giris\girdiler.xls dosyasına verileri giriyorum..c:\maliyetler burdaki dosyalarda formulasyonlarla bana maliyet cıkarıyor.

c:\sonuc\urunlistesi.xls burdada sonucları goruyorum. her urunun karsısında c:\maliyetler den aldığı kendi maliyeti var.
tamam güzel ama yukarıdada anlattığım üzere 80 tane xls dosyasımı acılacak herseferinde biraz anormal olmazmı..

yukarıda c:\giris\girdiler.xls dosyasında girdiğim her veri karsısına guncelle butonu yapsam. o butona tıklayınca da o veriyi kullanan tum xls dosyaları gizlice acılıp kapansa (ama olmaz mesla işçilik gideri adındaki girdiyi bu 80 tane xls dosyasıda kullanıyor. hepsini acıp kapatması kasmazmı?) baska onerisi olna yokmu üstatlar)

Son düzenleme:

BG

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2021 TR & EN
tamam güzel ama yukarıdada anlattığım üzere 80 tane xls dosyasımı acılacak herseferinde biraz anormal olmazmı..

yukarıda c:\giris\girdiler.xls dosyasında girdiğim her veri karsısına guncelle butonu yapsam. o butona tıklayınca da o veriyi kullanan tum xls dosyaları gizlice acılıp kapansa yada benzeri birşey olmazmı?
bu işlem yalnızca bir defaya mahsus olmak üzere yapılıyor,

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
teşekkürler gökhan ama her veri girdiğimde bu yolla yaparsam seksene yakın excel dosyası acılacak. onların acılmasını beklemek ayrı bir dert. teker teker kapatmak ayrı bir dert. bu işin bir kolayı olmalı ya.....

N.Ziya Hiçdurmaz

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 TR / 32 Bit
yanıt

Klasörün içideki ANADOSYA VE RAPOR dosyasını açınız.Dosyalar klasöründe ilgili excel dosyalarınız olacak sayısı önemli değil.ANADOSYA 'ya c1:g10 aralığına eklediğiniz veriler tüm dosyalare eklenecek en son Rapor dosyasında göreceksiniz.(Klasörü c: sürücüsüne atınız)

Kod:
Sub GUNCELLE()
Application.ScreenUpdating = False
Call DOSYAAL
For sat = 1 To Cells(65536, "a").End(xlUp).Row
isim = Cells(sat, "a").Text
Workbooks.Open Filename:=ThisWorkbook.Path & ("\DOSYALAR\" & isim & "")
Workbooks("ANADOSYA").Activate
Next
'*****
For Each kitap In Workbooks
If kitap.Name <> Workbooks("ANADOSYA").Name Then
Workbooks("ANADOSYA").ActiveSheet.[C1:g10].Copy kitap.ActiveSheet.[C1:g10]
End If: Next
'*****
For Each kitap In Workbooks
If kitap.Name <> Workbooks("ANADOSYA").Name And kitap.Name <> Workbooks("RAPOR").Name Then
kitap.Save
kitap.Close
End If: Next
Application.ScreenUpdating = True
Workbooks("RAPOR").Activate
End Sub
Kod:
Option Private Module
Sub DOSYAAL()
Set yol = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
Set kls = yol.GetFolder("C:\XLS_DOSYALAR\DOSYALAR")
Range("a1:a5000") = Empty
For Each dosya In kls.Files
s = s + 1
Cells(s, "a") = dosya.Name
Next
End Sub

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
teşekkür ederim emeğine sağlık. her ne kadar güzel olsada formul zincirinde karısıklıklar oldu. artık tum dosyaları tek excel de birleştirmeye karar verdim.

4 ana klasorde 8 alt klasorde toplam 80 tane xls dosyası var. bunları tek çalışma kitabında toplasam gene bu şekilde gruplayabilirmiyim?