#YOK hatasını önleme

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 / excel 2010
Arkadaşlar ,

Aşağıda yazdığım formülde k2 boş ise #YOK hatası alıyorum, bunu önlemek için nasıl bir değişikliğe gitmem gerekir.

=EĞER($K2>"GIS-1";DÜŞEYARA($K2;[KODLAR1.xls]KODLAR!$A$2:$B$400;2;0);DÜŞEYARA($K2;[KODLAR1.xls]KODLAR!$D$2:$E$400;2;0))

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Arkadaşlar ,

Aşağıda yazdığım formülde k2 boş ise #YOK hatası alıyorum, bunu önlemek için nasıl bir değişikliğe gitmem gerekir.

=EĞER($K2>"GIS-1";DÜŞEYARA($K2;[KODLAR1.xls]KODLAR!$A$2:$B$400;2;0);DÜŞEYARA($K2;[KODLAR1.xls]KODLAR!$D$2:$E$400;2;0))
Merhaba,

=EĞER(K2="";"";FORMÜLÜNÜZ)

Bu şekilde denermisiniz..

.

Erdem Akdemir

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2016 PRO TÜRKÇE-İNG. 64 BİT
=EĞER(eboşsa(k2);"";FORMÜLÜNÜZ)

alternatif olsun

vermiş olduğunuz mantıksal sınamada hatalar alıyorsanız

eğer(ehatalıysa(EĞER($K2>"GIS-1";DÜŞEYARA($K2;[KODLAR1.xls]KODLAR!$A$2:$B$400;2;0);DÜŞEYARA($K2;[KODLAR1.xls]KODLAR!$D$2:$E$400;2;0));"";EĞER($K2>"GIS-1";DÜŞEYARA($K2;[KODLAR1.xls]KODLAR!$A$2:$B$400;2;0);DÜŞEYARA($K2;[KODLAR1.xls]KODLAR!$D$2:$E$400;2;0))

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 / excel 2010
Merhaba,

=EĞER(K2="";"";FORMÜLÜNÜZ)

Bu şekilde denermisiniz..

.
Sayın espiyonajl hocam ,

Yoruyorum fakat formülünüz'den kastınız,

bu formülmüdür.

=EĞER($K2="";"";DÜŞEYARA($K2;[KODLAR1.xls]KODLAR!$A$2:$B$400;2;0);DÜŞEYARA($K2;[KODLAR1.xls]KODLAR!$D$2:$E$400;2;0))

şeklinde denedim olmadı (yada yanlış anlıyorum bu akşam)

tekrar bir açıklama yazabilirmisiniz.

Erdem Akdemir

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
formülü doğru yazmışsınız

dosya ekleme imkanınız var mı

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Sayın espiyonajl hocam ,

Yoruyorum fakat formülünüz'den kastınız,

bu formülmüdür.

=EĞER($K2="";"";DÜŞEYARA($K2;[KODLAR1.xls]KODLAR!$A$2:$B$400;2;0);DÜŞEYARA($K2;[KODLAR1.xls]KODLAR!$D$2:$E$400;2;0))

şeklinde denedim olmadı (yada yanlış anlıyorum bu akşam)

tekrar bir açıklama yazabilirmisiniz.
Merhaba Sayın RALKAN,

Doğru anlamışsınız fakat formülü uygularken K2>"GIS-1" şartını silerek yazmışsınız..

=EĞER(K2="";"";EĞER($K2>"GIS-1";DÜŞEYARA($K2;[KODLAR1.xls]KODLAR!$A$2:$B$400;2;0);DÜŞEYARA($K2;[KODLAR1.xls]KODLAR!$D$2:$E$400;2;0)))

Bu şekilde denermisiniz. Eğer sonuç yine hatalı ise incelemem için küçük bir örnek dosya eklermisiniz..

.

Erdem Akdemir

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Merhaba Sayın RALKAN,

Doğru anlamışsınız fakat formülü uygularken K2>"GIS-1" şartını silerek yazmışsınız..

=EĞER(K2="";"";EĞER($K2>"GIS-1";DÜŞEYARA($K2;[KODLAR1.xls]KODLAR!$A$2:$B$400;2;0);DÜŞEYARA($K2;[KODLAR1.xls]KODLAR!$D$2:$E$400;2;0)))

Bu şekilde denermisiniz. Eğer sonuç yine hatalı ise incelemem için küçük bir örnek dosya eklermisiniz..

.
hocam artık olasılık yazmasına gerek yok ama

"" ise "" bırak, değilse düşeyara formülünü devreye sokuyor

Sayın RALKAN

hata kodu olarak ne veriyor , değer mi? yok mu?

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr

Sayın RALKAN

Sayın kuvari,

Formülde EĞER($K2>"GIS-1"; doğru ise başka bir aralğa göre düşeyara değil ise farklı bir aralığa göre düşeyara uygulanmaktadır.Bu kısım dikkatinizden kaçtı sanırım..

.

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 / excel 2010
Merhaba Sayın RALKAN,

.
Sayın espiyonajl hocam ,

Çok sağolasın tamamdır , çok teşekkürler. Sizlerin sayesinde haddim olmayarak bazen bende başka arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum, tabiki arkadaşların teşekkürlerini sizlerin adına kabul ederek.

Beynine sağlık,iyi akşamlar

Erdem Akdemir

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Sayın kuvari,

Formülde EĞER($K2>"GIS-1"; doğru ise başka bir aralğa göre düşeyara değil ise farklı bir aralığa göre düşeyara uygulanmaktadır.Bu kısım dikkatinizden kaçtı sanırım..

.
evet ordaki ; kaçırmışım

doğrulamayı girmesi lazım

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 / excel 2010

Sayın RALKAN

sayın kuvari ,

öncelikle çok teşekkür ederim , ikili düşeyara olduğundan benzeşmeyen bir değerle aratmak zorunda kalmıştık bu formülü oluştururken o nedenle bulumazsa diğerine bakılmasını sağlıyoruz.

Bu şekilde anlatım ne şekilde doğru hoca mutlaka yorum getirir biliyorum ki benimkinden çok daha doğru olacaktır.İlgine tekrar teşekkür ederim.

Erdem Akdemir

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
sayın kuvari ,

öncelikle çok teşekkür ederim , ikili düşeyara olduğundan benzeşmeyen bir değerle aratmak zorunda kalmıştık bu formülü oluştururken o nedenle bulumazsa diğerine bakılmasını sağlıyoruz.

Bu şekilde anlatım ne şekilde doğru hoca mutlaka yorum getirir biliyorum ki benimkinden çok daha doğru olacaktır.İlgine tekrar teşekkür ederim.
bende öğrenmeye çalışıyorum

aslında fonksiyonlarda fena değilim ama fonksiyonlar artık beni kesmiyor

aslına bakarsanız yetersiz geliyor

ufak ufak vba'ya geçmeye başladım 1000 sayfalık kitap önümde ve onu okuyorum. 200. sayfaya falan geldim

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 / excel 2010
bende öğrenmeye çalışıyorum

aslında fonksiyonlarda fena değilim ama fonksiyonlar artık beni kesmiyor

aslına bakarsanız yetersiz geliyor

ufak ufak vba'ya geçmeye başladım 1000 sayfalık kitap önümde ve onu okuyorum. 200. sayfaya falan geldim
Sayın kuvari ,

Kendime yeterli şekilde bende fonksiyonları biliyorum sayılır doğru söylüyorsun bazen tıkanıyor fonksiyonla çözümler büyük ebatlı dosyalarda.

Birden fazla koşullu bir raporda ecel terleri döküyorum, zamanında access'e de merak sarmadığımdan belki daha kolay olacak çözümleri kulağı tersten göstererek excel'de uzun formüller oluşturarak çözüm getirmeye çalışıyorum.

Hocaların sayesinde bazen sorarak bazende diğer örnekleri uyarlayarak,kısa formüller oluşturarak devam ediyorum ama hani kıskanmıyor da değilim vba'da güzel çalışmalar yapanlara.

Forumda ki üstatların çözümlerini gördükçede inan biraz gayret et ucundan başla diyorum ama biraz cesaret biraz da zaman ayırmak gerekir.

Ama yine iyiki excel var diyorum Pw'de bilanço gelir tablosu çizmiş birisi olarak.

Erdem Akdemir

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Sayın kuvari ,

Kendime yeterli şekilde bende fonksiyonları biliyorum sayılır doğru söylüyorsun bazen tıkanıyor fonksiyonla çözümler büyük ebatlı dosyalarda.

Birden fazla koşullu bir raporda ecel terleri döküyorum, zamanında access'e de merak sarmadığımdan belki daha kolay olacak çözümleri kulağı tersten göstererek excel'de uzun formüller oluşturarak çözüm getirmeye çalışıyorum.

Hocaların sayesinde bazen sorarak bazende diğer örnekleri uyarlayarak,kısa formüller oluşturarak devam ediyorum ama hani kıskanmıyor da değilim vba'da güzel çalışmalar yapanlara.

Forumda ki üstatların çözümlerini gördükçede inan biraz gayret et ucundan başla diyorum ama biraz cesaret biraz da zaman ayırmak gerekir.

Ama yine iyiki excel var diyorum Pw'de bilanço gelir tablosu çizmiş birisi olarak.
bende muhasebeciyim

özel yazılım bir muhasebe programımız var

bu ay mütabakat formlarını göndermemiz gerekti

programdan mizan'ı çektik

500 tane firma vardı

mütabakat yazısını yazdım ve gerekli yerlere satır numarasını girince firma adını ve borç kısmını ekleyecek hale getirdim ama

bu seferde 1'den 500'e kadar sayı girmek ve girdiğimde yazdır demem lazımdı

makro ile küçük bir kod yardımıyla bunu yaptım ve işyerindeki herkez ağzı açık bana bakıyordu

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 / excel 2010
bende muhasebeciyim

özel yazılım bir muhasebe programımız var

bu ay mütabakat formlarını göndermemiz gerekti

programdan mizan'ı çektik

500 tane firma vardı

mütabakat yazısını yazdım ve gerekli yerlere satır numarasını girince firma adını ve borç kısmını ekleyecek hale getirdim ama

bu seferde 1'den 500'e kadar sayı girmek ve girdiğimde yazdır demem lazımdı

makro ile küçük bir kod yardımıyla bunu yaptım ve işyerindeki herkez ağzı açık bana bakıyordu

Bunlar çok güzel şeyler umarım herşey istediğin gibi devam eder, bu arada badem böyle bir örneğin var foruma eklermisin.
İyi çalışmalar

Erdem Akdemir

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Bunlar çok güzel şeyler umarım herşey istediğin gibi devam eder, bu arada badem böyle bir örneğin var foruma eklermisin.
İyi çalışmalar
işyerinde var , yarın eklerim