Veriye göre harita renklendirme

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Bu türkiye haritasını İlçeler bazında istanbula uyarlayabilirmiyiz.İlllerin grafikleri nasıl oluşturuldu dosya uzantıları neler? Bu konuda yardımcı olabilcek arkadaşlar var mı?
Evet .... İlçeler bazında da uygulanabilir.

Türkiyeyi oluşturan illerin çizimi, Excel'in "Çizim" Araç Çubuğu kullanılarak oluşturulmuştur. Bu araç çubuğundaki, "Otomatik Şekil" butonundan, "Çizgi" lerden "Serbest Form" seçilerek yapılmıştır. Ancak bu uğraştırıcı bir iştir...

Eğer yapmak isterseniz; İstanbul haritasının bir resmini, Excel sayfasına yapıştırınız. İlçe sınırlarını, yukarıda tarif ettiğim şekilde Serbest Form çizgileri ile resmi şablon gibi kullanarak çiziniz.

Daha sonra kodlaması yapılabilir.

..

Excel Vers. ve Dili
2003 TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03.02.2019
dosyamdaki veriler göre eğer formülünü kullanarak iller sayfasının c sütununa değerler alıyorum ve türkiye haritasını renklendiriyorum.

ancak ben renklendirilmiş türkiye haritasını userforma resim (yada image) olarak aktarmayı istiyorum.

bu olabilirmi olabilirse nasıl olabilir?

yardımlarınız için teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
çooooooook güzel ve faydalı bi çok yerde kullanılabilir bi çalışma olmuş ...peki ben il isimlerini eklemek istersem nasıl yapmalıyım?

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Elnize sağlık süper bir çalışm olmuş baktıkça içim gidiyor ben de yapabilcekmiyim bir gün bunları diye :(

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
merhabalar çok güzel bir çalışma fakar ben renk kodlarını bulamadım yardımcı olabilirmisiniz nereden datasını elde edebilirim

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
çok tşk ederim üzerinde çalışıyorum sadece renklendirmede hala sıkıntım var , gerçekten saolun

kemalist

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2021 TÜRKÇE
24-01-2026
Ferhat bey yapmış olduğunuz çalışmayı yeni gördüm.ellerinize gönlünüze sağlık.

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 ingilizce
selamlar,
ferhat bey teşekkürler bu güzel çalışma için. Bu çalışmaya ek birkaç şey ilave etmek istesek bunun mümkünlüğü varmıdır acaba? şöyleki :
illere sayfasının C sütununda 1,2,3 değerleri var ve bu kategorilere göre renklendirme oluyor. D sütununa da bu illerin aldığı yüzde değerleri yazsam, bu değerleri haritadaki şekillerin içinde gösterme imkanım olabilir mi?

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
İlçeler için renklendirme

İstanbul, adana, izmir, antalya, samsun, ankara illerine ait ilçeleri hazırladım, umarım faydalı olur :)

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Windows 10 Pro 64 bit
Office 2016 Professionel Plus 64 bit
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
Sayın gundogdut, süper bir çalışma yapmışsınız. Ellerinize ve emeğinize sağlık. Ancak bu haritayı nasıl oluşturduğunuzu merak ettim doğrusu. :?:
Tesekkurler. Wikipedia'dan ilgili ilin ilcelere ayrimis haritasini indirip, sonrasinda excel'de serbest form secenegini kullanarak her bir ilcenin uzerinden gecerek kopyasini cikarttim.

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 türkçe-ingilizce
Tesekkurler. Wikipedia'dan ilgili ilin ilcelere ayrimis haritasini indirip, sonrasinda excel'de serbest form secenegini kullanarak her bir ilcenin uzerinden gecerek kopyasini cikarttim.
Üzerinde bir kaç değişiklik yaparak kullandım, teşekkürler.

If Target < 0 And IsNumeric(Target) = True Then
ActiveSheet.Shapes("Freeform " & Cells(x, 1)).Fill.ForeColor.SchemeColor = 5
Diye kontrol ettirdim ki varchar bir değer olursa hata vermiyor.

batuhanoc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Offfice 365 - Türkçe
19-06-2025
Ekteki dosyayı inceleyiniz.

.
Sayın hocalarım,
Ekteki dosyayı inceledim ve mükemmel olmuş.Ben bu dosyadaki haritaya İllerin isimlerini ve altlarına da 0 ile 100 arası % (yüzde) rakam yazmak istiyorum. Bunu yapmam mümkünmüdür.

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010 İngilizce
Herkese selam, tam da aradığım şeyi buldum burada. Emeği geçenlerin eline sağlık.
Bana da 22 renk gerekiyor. Nasıl yapabileceğimi kısaca tarif ederseniz kimseyi fazla yormadan ben yapmaya çalışayım. Şimdiden çok teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
2010 İngilizce
Herkese selam, tam da aradığım şeyi buldum burada. Emeği geçenlerin eline sağlık.
Bana da 22 renk gerekiyor. Nasıl yapabileceğimi kısaca tarif ederseniz kimseyi fazla yormadan ben yapmaya çalışayım. Şimdiden çok teşekkürler.

Hallettim.. aferin bana :)