UserForm Initializeden hücredeki metin değişmişse o sütun gizlensin.

1. satırdaki Diğer Ürün1, Diğer Ürün2 …. Şeklinde olan hücreler var. UserForm_Initialize() içine öyle bir kod yazmam lazım ki. Userform açıldığı zaman o hücrelere bakacak eğer hücrelerde Diğer Ürün 1, Diğer Ürün 2 vs. yazıyorsa, sütun gizlensin, hangisinin ismi değişmişse sütun açık kalsın mesela Kola, Fanta gibi.... Yada o Diğer Ürün 1, Diğer Ürün 2 vs. olan 11 sutün default olarak gizli kalsın hangisinin adı değişmişse o sütun açılsın.

Arkadaşlar istediğim şeyi bayağı bir uğraştım ama sonunda yaptım. İlginize teşekkür ederim. Lazım olabilecek arkadaşlar kullanabilirler.

Kodu anlatayım:

m13 ile w13 hücreleri içinde Diğer Ürün 1 ve Diğer Ürün 2 ve Diğer Ürün 3 ..... yazıyoryorsa o sütunları gizliyor eğer başka bir şey yazıyorsa Sütunları açar.

Application.ScreenUpdating = False
For Each ALAN In Range("M13:W13")
If ALAN.Value = "Diğer Ürün 1" Or ALAN.Value = "Diğer Ürün 2" Or ALAN.Value = "Diğer Ürün 3" Or ALAN.Value = "Diğer Ürün 4" Or ALAN.Value = "Diğer Ürün 5" Or ALAN.Value = "Diğer Ürün 6" Or ALAN.Value = "Diğer Ürün 7" Or ALAN.Value = "Diğer Ürün 8" Or ALAN.Value = "Diğer Ürün 9" Or ALAN.Value = "Diğer Ürün 10" Or ALAN.Value = "Diğer Ürün 11" Then
ALAN.EntireColumn.Hidden = True
Else
ALAN.EntireColumn.Hidden = False

End If
Next

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Kod:
If ALAN.Value = "Diğer Ürün 1" Or ALAN.Value = "Diğer Ürün 2" Or ALAN.Value = "Diğer Ürün 3" Or ALAN.Value = "Diğer Ürün 4" Or ALAN.Value = "Diğer Ürün 5" Or ALAN.Value = "Diğer Ürün 6" Or ALAN.Value = "Diğer Ürün 7" Or ALAN.Value = "Diğer Ürün 8" Or ALAN.Value = "Diğer Ürün 9" Or ALAN.Value = "Diğer Ürün 10" Or ALAN.Value = "Diğer Ürün 11" Then
kısmını,

Kod:
If alan.Value Like "Diğer Ürün [1-9]" Or alan.Value Like "Diğer Ürün 1[0-1]" Then
Şeklinde kısaltabilirsin.

Son düzenleme:
çok teşekkür ederim bende bu kısaltmayı çözemediğim için uzun uzun yapmıştım. Mutlaka kısa yolu olması lazımdır diye düşündüm ama beceremedim Allah razı olsun.