Soru Uçak takip exceli

Excel Vers. ve Dili
2016 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
31-07-2019
İyi günler,

Bir excel dosyası yapmak istiyordum. Bir çok formül kullandım ancak buraya kadar gelebildim ve tıkandım.

Excel dosyasında
  • I sütununda malların şirketten ayrıldığı hafta günü,
  • J sütununda malların hava alanından ayrıldığı hafta günü,
  • K sütununda malların aktarma yaptığı hafta günü,
  • L sütununda müşterinin malları teslim alıp kutuyu açtığı hafta günü (bu hafta günü 6 satırda olduğu gibi bir sonraki haftanın günü de olabilir.)
  • M sütununda malların şirketten ayrıldığı saat
  • N sütununda malların hava alanından ayrıldığı saat,
  • O sütununda malların aktarmaya varış saati,
  • P sütununda malların aktarmadan ayrılış saati,
  • Q sütununda malların hedef hava alanına varış saati,
  • R sütununda müşterinin malları teslim alıp kutuyu açtığı saati,
yazmaktadır.

Sizden ricam S,T,U ve V sütunlarında sırasıyla; Bekleme süresi (seradan İzmir'e), Bekleme süresi (aktarma), Uçuş süresi​
(toplam) ve Toplam süre'yi formüllerle bulmama yardımcı olmanızdır.

Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

Önerim, A sütunundaki veriden hareketle (yıl, hafta sayısı ve haftanıngünü) ilgili işlemin / sevkiyatın TARİH bilgisini elde edip,
buna da ilgili saatleri eklemeniz, ardından da basit toplama/çıkartma işlemine gitmeniz yönünde olacak.
İlgili yılın ilk gününün, haftanın hangi günü olduğunu tespit ederek başlayın derim.
Çünkü yılın ilk haftasının kaç gün olduğu belirleyici konumda olacak.

İşlem saatleriyle ilgili olarak da, şehir isimleri listesinde hangilerinin Türkiye'ye göre, ileri saati olan/geri saati olan şeklinde bir belirlemeye ihtiyaç var.
Neticede Sydney'in saati Türkiye'ninkinden ilerde iken Toronto'nunki geride.
Bu öncelik/sonralık durumlarına göre; ilgili şehirlerdeki yerel saati gösterdiğini düşündüğüm saat bilgilerini Türkiye saatine çevirmeniz gerekecek.

Böylece tüm veriler, Türkiye tarih/saati cinsinden ifade edilmiş olacak ve aynı tür veriye dönüşen veriler üzerinden de basit toplama çıkartma işlemi yapılacak.
Bir başka husus da bir önceki gün başlayıp, bir sonraki güre taşan saat bilgileri arasındaki çıkartma ile ilgili.
Bununla ilgili forumda örneklerin var olduğunu biliyorum.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2016 TR
31-07-2019
Merhaba.

Önerim, A sütunundaki veriden hareketle (yıl, hafta sayısı ve haftanıngünü) ilgili işlemin / sevkiyatın TARİH bilgisini elde edip,
buna da ilgili saatleri eklemeniz, ardından da basit toplama/çıkartma işlemine gitmeniz yönünde olacak.
İlgili yılın ilk gününün, haftanın hangi günü olduğunu tespit ederek başlayın derim.
Çünkü yılın ilk haftasının kaç gün olduğu belirleyici konumda olacak.

İşlem saatleriyle ilgili olarak da, şehir isimleri listesinde hangilerinin Türkiye'ye göre, ileri saati olan/geri saati olan şeklinde bir belirlemeye ihtiyaç var.
Neticede Sydney'in saati Türkiye'ninkinden ilerde iken Toronto'nunki geride.
Bu öncelik/sonralık durumlarına göre; ilgili şehirlerdeki yerel saati gösterdiğini düşündüğüm saat bilgilerini Türkiye saatine çevirmeniz gerekecek.

Böylece tüm veriler, Türkiye tarih/saati cinsinden ifade edilmiş olacak ve aynı tür veriye dönüşen veriler üzerinden de basit toplama çıkartma işlemi yapılacak.
Bir başka husus da bir önceki gün başlayıp, bir sonraki güre taşan saat bilgileri arasındaki çıkartma ile ilgili.
Bununla ilgili forumda örneklerin var olduğunu biliyorum.
Cevabınız için teşekkür ederim.
şu şekilde bir formül kullanmıştım.

Kod:
=(SAAT(S2)+SAAT(T2)+SAAT(U2)&" Hour(s)"&" "&(DAKİKA(S2)+DAKİKA(T2)+DAKİKA(U2)&" Minute(s)"))
Sonuç olarak, 40 Hour(s) 20 Minute(s)

Formül saat kısmında güzel çalışırken dakika kısmında sıkıntı yaratıyor. Dakika kısmı her 60 dakikayı geçtiğinde saat kısmına 1 saat eklemesi gerekiyor. bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Excel Vers. ve Dili
2016 TR
31-07-2019
Cevabınız için teşekkür ederim.
şu şekilde bir formül kullanmıştım.

Kod:
=(SAAT(S2)+SAAT(T2)+SAAT(U2)&" Hour(s)"&" "&(DAKİKA(S2)+DAKİKA(T2)+DAKİKA(U2)&" Minute(s)"))
Sonuç olarak, 40 Hour(s) 20 Minute(s)

Formül saat kısmında güzel çalışırken dakika kısmında sıkıntı yaratıyor. Dakika kısmı her 60 dakikayı geçtiğinde saat kısmına 1 saat eklemesi gerekiyor. bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Neredeyse tüm sorunlarımı çözdüm fakat bir tane problemim kaldı. bu konuda formül ya da fikir olarak yardımlarınızı rica ediyorum.

Sydney ve Singapur sırasıyla saat olarak bizden 5 ve 7 saat ilerideler. sadece bu iki saati formüle oturtamadım.

Bu konuda, tecrübeli arkadaşlarımızdan yardımlarını rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

Eklediğiniz belgede, L6 hücresinin değeri mantıksız. Çünkü haftanın günü 1-7 arasında bir sayı olmadır.

Ertesi güne taşma sırasında, sonraki saat, önceki saatten küçük oluyor. Bu durumda çıkartma işleminde hata alıyorsunuz.

Saat işlemlerinde; saat farkın = sonraki saat - önceki saat şeklinde fomül yazdığınızda gün içindeki saat işlemlerinde
sorun çıkmaz ama ertesi güne taşan saatlerde sorun yaşanır.
Bu sorun; =MOD(sonraki gün saat-öncekigün saat;1) şeklinde formüle ederseniz hallolur.
Bu formül aynı gün içerisindeki sonraki saatten önceki saati çıkarttığınızda da doğru sonuç verir.

Son düzenleme: