Toplam Uretim saatini Hesaplamak

omerfarukzorlu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Personal 2010
Versiyon: 14.0.7015.1000 (32 bit)
Dil: Japonca
Merhaba
Haftalik is yukunu hesaplarken kolaylik olsun diye toplu hesaplama yapip bunu her prosesin altina yazdirmak istiyorum. Ornek dosyayi EK"te gonderiyorum.
"MARKA-PROCESS" sayfasindaki sayilar hangi marka urunun hangi prosesinin 1 saatte kac adet uretim yapilabilegini gosterir. Bu sayilari SUMMARY sayfasindaki her prosesin altina her urunun markasina ve procesine gore hesaplayi toplayarak toplam olarak altina yazdirmak isityorum. Her satir icin ilgili saat basi uretimi yan sutune Vlook ve Match kullanarak getirdim ama ek sutun kullanmadan her procesi hemen toplayabilecek (SUMPRODUCT falan ile) bir formul var midir?
Simdiden tesekkur ederim.

Ekli dosyalar

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Ekteki gibi ayrı bir tablo halinde düzenledim. Ama eşleştirme yaptığınız veri hücrelerinde boş hücre olmamalı, yoksa hata veriyor.

Ekli dosyalar

omerfarukzorlu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Emeginize saglik. TEsekkur ederim.
Farkli bir yardimci tablo kullanarak zaten ornek dosyada gostermistim. M sutunu ornek olsun diye fazladan ek hesaplama olusturdum. Ek sutun olmadan hesaplamak istiyorum.O sekilde bir cozum oneriniz var mi?

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Emeginize saglik. TEsekkur ederim.
Farkli bir yardimci tablo kullanarak zaten ornek dosyada gostermistim. M sutunu ornek olsun diye fazladan ek hesaplama olusturdum. Ek sutun olmadan hesaplamak istiyorum.O sekilde bir cozum oneriniz var mi?
Ben sol taraftaki tabloyu veri girişi olarak aldım. Diğer sayfa ise referans sayfanız, dolayısıyla hesaplama için ayrı bir tablo kullandım. Ama siz ekteki gibi kullanabilirsiniz. Sarı hücreler adet veri girişi için yazılabilirdir. Gri renkli hücreler referans değerlere göre saat hesaplar.

Ekli dosyalar

omerfarukzorlu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
TEkrardan tesekkur ederim. Fakat bu sekilde yardimci sutun kullanmadan tek bir hucrede yapmak istiyorum. Dosya cok buyik oldugu icin ve yeni prosesler de bazen eklenip cikarildigi icin yardimci sutun formulleri karistirdigi icin tek hucrede cozmek istedim. Tek hucrede onerebileceginiz bir cozum var mi?

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
İlk paylaştığınız dosya üzerinden konuşuyorum.

İlave sütunda kullandığınız formülü, en alttaki toplam süre fonksiyonu içinde kullanmanız yeterli olacaktır.

Sizin formülleriniz şöyle
M8 de
=DÜŞEYARA(L$1;'MARKA-PROCESs'!$A$1:$H$28;KAÇINCI(B8;'MARKA-PROCESs'!$A$1:$O$1;0);0)

L28 de
=TOPLA.ÇARPIM(L8:L25;1/(M8:M25))

L28 de formüllerinizi birleştirin
=TOPLA.ÇARPIM(L8:L25;1/(DÜŞEYARA(L$1;'MARKA-PROCESs'!$A$1:$H$28;KAÇINCI(B8:B25;'MARKA-PROCESs'!$A$1:$O$1;0);0)))

Dikkat etmeniz gereken yerleri BOLD yaptım.

Not: Neden 8. satırdan başlatıyorsunuz anlamadım. Arzu ederseniz ilk satırdan itibaren de başlatırsınız.

omerfarukzorlu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Omer Faruk Bey
Cok tesekkur ederim. Cok guzel calisti ve tam istedigim gibi oldu. Fakat bu seferde MARKA-Process Sayfasinda veri girilmemis prosesler icin #DIV/0! hatasi veriyor. Bunu engellemek ve veri girisi olmayan hucreleri dikkate almamasi icin ne yaapbilirz.

omerfarukzorlu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Omer Faruk Bey
Cok tesekkur ederim. Cok guzel calisti ve tam istedigim gibi oldu. Fakat bu seferde MARKA-Process Sayfasinda veri girilmemis prosesler icin #DIV/0! hatasi veriyor. Bunu engellemek ve veri girisi olmayan hucreleri dikkate almamasi icin ne yaapbilirz.

Ekli dosyalar

omerfarukzorlu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Marka kisimlarinin bos olmasi durumunda cikan hatayi duzelttim. Fakat bu sefer de Ana tabloda MARKA kismi bos ise o degeri baska bir degere boldugu icin #REF! hatasi cikiyor. Bunu nasil elimine edebilirim.

omerfarukzorlu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ilk bahsettigim hatalari giderdim. Fakat Marka surunundaki herhangi bir hucrede gecerli bir deger olmazsa butun formul hata veriyor. Bunu gormezden gelip hesaba katmayacak bir formul yazilabilir mi?

Ekli dosyalar