Soru Stok Takip Hk. Sorum

Excel Vers. ve Dili
TR 2013
Arkadaşlar merhabalar,

Kendi yapmış olduğum bir adet excel dosyam var. bununla ilgili güzel bi beyin fırtınası yapalım istiyorum.
Önce sorum daha iyi anlaşılsın diye dosya görselini aşağıya ekliyorum.

Link: https://prnt.sc/15orx41

Burada Hangi makineye hangi parçadan kaçar adet gittiğinin bir matris tablosunu yaptım. Buradan düşey ara formülüyle adetleri çekiyorum. Daha sonra o parça için elimdeki toplam adedi yazıyorum. Oluşan listede her makineye giden parça adedini toplam adetten düşe düşe iniyor aşağıya.

Örnek; X parçasından elimde 100 adet var.
A makinesinde 15
B makinesinde 18
C makinesinde 20 adet
kullanılıyor olsun.

Listeye eklediğim sırayla

A makinesi 100-15
B makinesi 85-18
C makinesi 67-20

elimde toplam 47 adet X parçasından kalıyor. Eğer ihtiyacım fazla olursa X parçasının elimdeki adet örneğin -85 oluyor ve bana elimdeki siparişleri yetiştirmek için 85 adet X parçasının lazım olduğu anlamına geliyor.

Bu sayede siparişleri alt alta yazdığım zaman sevkiyat tarihlerine göre bir nevi gand şemasına benzer bir tablo oluyor.

Buraya kadar her şey normal. Şimdi durumu anlattıktan sonra soruya geçelim;

1. Her parça her makinede kullanılmıyor. Bunun için matristeki tablosunda o parça için 0 yazdım ve o siparişe gelince "85-0" şeklinde işlem yapıyor. Bunun yerine "YOK" şeklinde yazdırmak istiyorum. Ancak o zamanda devamındaki formüller atlıyor ve hata alıyorum. İstiyorum ki "YOK" yazısı varsa bir üstteki onda da "YOK" yazıyorsa onun da üstündeki sayıdan çıkarma yapsın.

2. O parça montajda o makineye takıldığı zamanda "TM" yazıyorum; tamamlandı anlamında. Bu olduğu zaman da Yukarıdaki gibi üstteki satırdan alıp işleme devam etmesini istiyorum.

Bu iki sorum için bana yardımcı olabilir misiniz?
Şimdiden teşekkür ederim.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Gönderdiğiniz ekran görüntüsü üzerinden nasıl beyin fırtınası yapılır bilemedim ama yapmayı düşündüğünüz işlem için "Şimdiye kadar olanları topla, stoktan çıkar" şeklinde formül kurabilirsiniz. Görüntüde hangi makinede hangi parçadan kaç tane kullanıldığını ben anlayamadım. Verdiğim çözüm dosyanızda bu şekilde bir veri olması durumunda kullanılabilir.

Daha farklı çözümler istiyorsanız ekran görüntüsü yerine excel dosyası paylaşın ki ne yapacağımızı deneyerek görebilelim.