Sayfalarda arama

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
TÜRKÇE
Arkadaşlar hepinize merhabalar. Dosyayı ekte gönderiyorum.Soruda da anlaşılacağı üzere Excel konusunda oldukça cahilim. Ekteki dosyada Esenlik firmasının sattığı ürünler esenlik sayfasında. Benim yapmam gereken formülle, bu sayfadaki ürünlerle karşılaştırmak ve var olan ürünlerin karşısında var yazması, yok ise yok yazması. Bunu formülle nasıl yapabilirim?

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

C2 Hücresine,

=EĞER(EĞERSAY(DOLAYLI(C$1&"!B:B");$B2)>0;"VAR";"YOK")

Formülünü yazıp istediğiniz hücrelere kopyalarak denermisiniz..

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Rica ederim.

İyi çalışmalar..

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
TÜRKÇE
Yalnız kızmazsanız birşey daha soracağım. Ekteki dosyada da görüldüğü gibi aynı var-yok ları akranlar, pazar market ve diğer marketler için nasıl yapabilirim? Ki onların sayfalarınıda esenlik firmasında olduğu gibi ayrı ayrı ekleyeceğim.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Sayfa isimleri arasında boşluk olma olasılığını atlamışım.

Formülü,

=EĞER(EĞERSAY(DOLAYLI("'"&C$1&"'!B:B");$B2)>0;"VAR";"YO K")

Bu şekilde değiştirirseniz daha doğru olacaktır..

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Yalnız kızmazsanız birşey daha soracağım. Ekteki dosyada da görüldüğü gibi aynı var-yok ları akranlar, pazar market ve diğer marketler için nasıl yapabilirim? Ki onların sayfalarınıda esenlik firmasında olduğu gibi ayrı ayrı ekleyeceğim.
Merhaba,

Formülü yazarken bu söylediğinizi düşünerek yazmıştım, 1. satırdaki sayfa isimleri ile açacağınız sayfa isimlerinin aynı olması ve sayflardaki verilerin B sütununda olmasına dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

gezgin-49

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-09-2028
Arkadaşlar hepinize merhabalar. Dosyayı ekte gönderiyorum.Soruda da anlaşılacağı üzere Excel konusunda oldukça cahilim. Ekteki dosyada Esenlik firmasının sattığı ürünler esenlik sayfasında. Benim yapmam gereken formülle, bu sayfadaki ürünlerle karşılaştırmak ve var olan ürünlerin karşısında var yazması, yok ise yok yazması. Bunu formülle nasıl yapabilirim?
Sayın errrkek44 ekli dosyayı inceleyin, "VAR" olan ürenleri koşullu biçimlendirme ile renklendirdim.

gezgin-49

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-09-2028
özür dilerim sayın esypiyonajl hocam sorunuza cevap göndermiş, ben mesajları takip edemedim, (mesajların takibi için F5 yenile tuşuna sık sık basmak gerekiyor)

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
TÜRKÇE
açıkçası bende yeni farkettim. Şarz listesi sayfasındaki ürün kodları ile esenlik sayfasındaki ürün kodları farklı yazılmış. Bunun için sizden özür diliyorum. Kızmazsanız son kez sorunumu şu şekilde anlatmaya çalışayım. Şarz listesi sayfasında bizim sattığımız bütün ürün çeşitleri kodları ile olacak.Diğer sayfalarda ise esenlik firması örneği gibi firmaların bizden aldığı ürünler ve kodları olacak.Ayrı firmalar ayrı sayfalarda. Benim sorunum şarz listesi sayfasında bulunan firmalar bu ürünlerden hangisini satın almışlar hangisini satın almamışlar? Bunu formülle nasıl halledebiliriz? Tekrar özürdileyerek size soruyorum.Hakkınızı helal edin.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

=EĞER(EĞERSAY(DOLAYLI("'"&C$1&"'!B:B");$B2)>0;"VAR ";"YO K")

Formülü bu istediğinizi vermiyor mu?

Soruyu yanlış anlamışta olabilir, eğer bu şekilde değil ise örnek dosya üzerinde manuel olarak değerleri girerek açıklarmısınız..

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
TÜRKÇE
Öncelikle ilginiz için tekrar tekrar teşekkür ederim.Örnek dosyayı biraz daha düzenleyerek tekrar gönderiyorum. Şarz listesi sayfasında satırlarda sattığımız tüm ürünler ve sütunlarda da firma adları var. Firmaların satın aldığı ürün listeleri ise diğer sayfalarda ayrı ayrı listelenmiş halde.Firmalar şarz listesinde yeralan bütün bu ürünlerin bütün çeşitlerini almıyorlar. Bazı ürünleri alıyorlar. Benim çözmem gereken sorun şarz listesi sayfasında firmalar hangi ürünleri satın alıyorlar? Bunu şarz listesi sayfasında var-yok şeklinde nasıl formülleyebilirim?

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Örnek dosyayı incelermisiniz. İstediğiniz bu değil mi?

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
TÜRKÇE
Gönderdiğiniz arz listesi 2.rar dosyasını inceledim. Ama bazı şeyleri çözemedim. Birincisi şarz listesi sayfasında var olan ürünler firmaların sayfasında var olan ürünler ile var yok yapılırken ürün formül koduna göre mi arama yapıyor? İkincisi formül, firmaların ayrı ayrı sayfalarındaki tüm ürünleri aurı ayrı kontrol ediyor mu? İnanın benim için çok önemli. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Gönderdiğiniz arz listesi 2.rar dosyasını inceledim. Ama bazı şeyleri çözemedim. Birincisi şarz listesi sayfasında var olan ürünler firmaların sayfasında var olan ürünler ile var yok yapılırken ürün formül koduna göre mi arama yapıyor? İkincisi, formül firmaların ayrı ayrı sayfalarındaki tüm ürünleri ayrı ayrı kontrol ediyor mu? İnanın benim için çok önemli. Yardımcı olursanız sevinirim.
1-)Ürün adına göre yapıyordu, yeni eklediğim dosyada ürün koduna göre işlem yapıyor..

2-)Evet formül ilgili sayfların tüm ürünlerini kontrol ediyor, yani ŞARZ LİSTESİ sayfasındaki 1. satırda ( C1 D1 E1... ) Hücrelerinde hangi sayfa ismi var ise o sayfalardaki tüm ürün kodlarını kontrol ediyor..

C2 Hücresine,

Kod:
=EĞER(EĞERSAY(DOLAYLI("'"&C$1&"'!A:A");$A2)>0;"VAR";"YOK")
Formülünü yazıp istediğiniz satırlara kopyalamanız yeterli olacaktır..

Formül içeriğinin mantığını anlamadıysanız daha detaylı bir şekilde anlatmaya çalışırım..