Sayfalar arası birden fazla kritere göre toplam almak

usubaykan

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ev : Office Excel 2003
İş : Office Excel 2003
Merhaba arkadaşlar,

Ekte gönderdiğim örnek dosyaya göre sayfalar arası birden fazla kritere göre toplam almak istiyorum.

"TOPLAM" isimli sayfanın A6 hücresindeki tarihe göre GÜNLÜK ve AYLIK toplamları almak istiyorum.

KRİTERLERİM
Tarih (A6 Hücresi)
Departman Adı (A sütunu)
Ürün Adı (C Sütunu)

Kriterleri gerektiğinde esnek tutabilmeliyim. 2 den fazla kriter içinde aynı uygulamayı yapabilmeliyim.

Ekli dosyalar

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba
Tablolarınızda tarih yok o nedenle tablo adını gün , tüm tablolarınızın mevcut aya ait olduğunu varsayarak bir tablo hazırladım.
Fonksiyonlarla bu işlem tablonuzu oldukça kasacaktır. (makrolu çözüm arayın)
hs sayfasında gri hücrelerei yeterince aşağı doğru çoğaltın.
Not: esnek kriter için kriteri görmeden kod üretmek zor.
Ama tablodaki mantığı diğer kriterleriniz içinde kullanabilirsiniz.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
muygun hocam daha önce bu örnek üzerinde çalışırken, alttaki ay toplamlarını veren tabloyu ek sayfa kullanmadan hazırlamaya çalıştım 3 boyutlu aralıklar tanımlayıp bunları dizi formüllerinde veya topla.çarpım formülü ile kullanmaya çalıştım ancak başarılı olamadım. 3 boyutlu aralıklarla kullanılabilecek fonksiyonlar arasında topla.çarpım yok dizi formülleriyle de kullanılamadığına dair nette açıklamalar var. Dolaylı, kaydır ve indis formülleriyle birlikte 3 boyutlu aralıkların dizi formülü şeklinde kullanılabileceğine dair örneklerde var nette ancak bu örneğe uygulanabilir olmadıklarını düşünüyorum. Forumda da sadece topla fonksiyonunda 3 boyutlu aralıkların kullanıldığı gördüm.
Sonuç olarak bu tür bir tabloyu ek sayfa kullanmadan ve ya ek hücre kullanmadan yapmak mümkün müdür? Çalışmalarınızda başarılar.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
muygun hocam daha önce bu örnek üzerinde çalışırken, alttaki ay toplamlarını veren tabloyu ek sayfa kullanmadan hazırlamaya çalıştım 3 boyutlu aralıklar tanımlayıp bunları dizi formüllerinde veya topla.çarpım formülü ile kullanmaya çalıştım ancak başarılı olamadım. 3 boyutlu aralıklarla kullanılabilecek fonksiyonlar arasında topla.çarpım yok dizi formülleriyle de kullanılamadığına dair nette açıklamalar var. Dolaylı, kaydır ve indis formülleriyle birlikte 3 boyutlu aralıkların dizi formülü şeklinde kullanılabileceğine dair örneklerde var nette ancak bu örneğe uygulanabilir olmadıklarını düşünüyorum. Forumda da sadece topla fonksiyonunda 3 boyutlu aralıkların kullanıldığı gördüm.
Sonuç olarak bu tür bir tabloyu ek sayfa kullanmadan ve ya ek hücre kullanmadan yapmak mümkün müdür? Çalışmalarınızda başarılar.
Syn janveljan;
Ek sayfa yada ek hücre kullanmadan mevcut tablonun çözümü makrodan geçer. (işlevlerle yapılabilirliğini ben bilmiyoprum)
Ama Resmi kurumlardaki kısıtlamalar ve güvenlik nedeniyle engellemeler (deepfreeze gibi korunmuş pc kullanma vs..) nedeniyle makrolu çözüm zaman zaman hızlı ve sorunsuz olmasına rağmen 2. planda kalmaktadır.
2. alternatif tablo yapısını değiştirmek olmalıdır. Örn: ekteki uygulama;
aynı sonucu verir.
firma adı mukayesesi de ilave edilmiştir.
hücrelere yazılan formül dışında ek kullanılmamıştır.
ayrıca excel tablosu olarak
kullanıcının örnek tablosu=172 Kb.
örnek tabloya yapılan uygulama=1.10 Mb.
son değiştirilmiş tablo ise 163 Kb. uzunluklara sahiptir.
Buda gösteriyorki kullanıma göre tablo yapısını doğru tespit etmek performans açısından önemli
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Sn. muygun verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, çalışmalarınızda başarılar.

usubaykan

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ev : Office Excel 2003
İş : Office Excel 2003
Merhaba arkadaşlar,

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.