Sayfalar arası arama

Excel Vers. ve Dili
windows office xp
Arkadaşlar benim yapmak istediğim diyelim ki exel de birinci sayfamızda bulunan üç sütun ve üç satırdan oluşan listeden ikinci sayfadaki aynı listenin üçüncü satırını birinci ve ikinci sayfadaki birinci ve ikinci sütundaki değerleri karşılaştırarak doğru olan değeri bulması. Örnek bir exel dosyası ekledim. Orada daha iyi anlarsınız

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Kod:
=İNDİS(B!$C$2:$C$10;KAÇINCI(B2&C2;B!$A$2:$A$10&B!$B$2:$B$10;0))
D2 hücresine yazarak alt hücrelere kopyalayınız..

Dizi formülüdür. Formülü hücreye yazdıkta sonra direk entera basmadan ctrl shift enter tuş kombinasyonuna basarak formülün girişini yapınız. Bu işlemden sonra formülün başına ve sonuna { } ayıraçları otomatik eklenecektir..

.

Excel Vers. ve Dili
windows office xp
Sayın espiyonajl çok teşekkür ederim ...
Birde diyelim ki aynı ad ve soyada sahip olan birden fazla kişi olduğu zaman bir uyarı verebilir mi vede bulamadığı zaman bir uyarı verebilir mi bu konuda da yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...
Saygılar...

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Sayın espiyonajl çok teşekkür ederim ...
Birde diyelim ki aynı ad ve soyada sahip olan birden fazla kişi olduğu zaman bir uyarı verebilir mi vede bulamadığı zaman bir uyarı verebilir mi bu konuda da yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...
Saygılar...
Verebilir, nasıl bir uyarı istiyorsanız belirtirseniz elimden geleni yapmaya çalışırım. Örnek olarak, olmayanlar için "veri bulunamamıştır", birden fazla olanlarıda renklendirebiliriz..

{ } dizi formülünün ayıraçlarıdır, dizi formülü uygulanan formülün başına ve sonuna otomatik olarak eklenir.Bu formüllerle ilgili detaylı bilgi için linki inceleyiniz..

Dizi - Array formülünün analitiği

.

Excel Vers. ve Dili
windows office xp
Üstad renklerdirmeyi nasıl yaparız ? sizi çok uğraştırıcı olmayacaksa ben listelemeden tespit ederim ama dikkat çekmesi için renklendirme olursa iyi olur zahmet olmazsa yapabilir miyiz ...
Tekrar teşekkürler

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Eki inceleyiniz..

Yapılan işlemler,

B sayfasında =B!$A$2:$A$10 aralığı Ekle / Ad / Tanımladan aralık1, =B!$B$2:$B$10 aralığıda aralık2 olarak tanımlanır, daha sonra A sayfasında D2: D5 aralığı seçilerek Biçim / Koşullu biçimlendirmeden formül bölümüne,
=TOPLA.ÇARPIM((aralık1=B2)*(aralık2=C2))>1
yazılarak biçimden kırmızı renk seçilerek işlem bitirilir.

D2: D5 aralığında daha önce verileri bulmuştuk, yeni ilave ile diğer sayfada olmayan veriler için formüle "Veri Yoktur" ibaresi eklenmiştir. Aynı zamanda yukarda anlattığım metod ile birden fazla veri olan hücreler renklendirilmiştir..

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
xp-2002-yani 10
sayın espiyonajl buradaki
yazılmasının esprisi / özelliği nedir? aralık1 ve aralık2 metin olmasına rağmen çarpmak nasıl oluyor?

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
sayın espiyonajl buradaki
yazılmasının esprisi / özelliği nedir? aralık1 ve aralık2 metin olmasına rağmen çarpmak nasıl oluyor?
Sayın m çakıcı,

#7. mesajda bunu açıklamaya çalışmıştır.

Aslında formül,

=TOPLA.ÇARPIM((B!$A$2:$A$10=B2)*(B!$B$2:$B$10=C2))>1

bu şekli almaktadır.

B!$A$2:$A$10 aralık1
B!$B$2:$B$10 aralık2 olarak tanımladığımız için formülü bu şekilde yazabiliriz. Ad tanımlamanın özelliği budur.

Örnek olarak,

=DÜŞEYARA(A1;$B$1:$F$100;2;0) formülünde $B$1:$F$100 aralığını ekle / ad / tanımladan istediğimizi adı vererek tanımlayabilir ve bunu formüle yazabiliriz.

Bu aralığın Sayfa1 de olduğunu düşünürsek,

ekle / ad / tanımlamaya girerek veri ismini vererek,

=Sayfa1!$B$1:$F$100 aralığını tanımlayabiliriz, ve bunu aşağıdaki gibi formüle ilave edebiliriz.

=DÜŞEYARA(A1;veri;2;0).

Diğer örnekte bunu yapmamızın nedeni ise; koşullu biçimlendirmede uygulanan aralıklar farklı sayfalardan olunca hata verir bunu aşmak için aralık tanmlarız..

Anlayamadığınız bir yer olursa daha fazla açmaya çalışırım..

.

Excel Vers. ve Dili
xp-2002-yani 10
aslında benim sorum adlandırma ile ilgili değildi ama yine de çok teşekkür ederim. ara ve düşeyara fonksiyonlarında da bu adlandırma ile hata vermelerden kurtulabiliriz sanırım.

burada benim ali ve ak hücre değerlerini çarpmak ve toplamak gibi algılıyorum. anlayamadım. office online yardımdaki açıklamada sayısal örnek vermiş. eğer alanlar eşit boyutta olmazsa #değer! hatası verir demiş.

adlandırma işlemleri hızlandırır mı? bir excel dosyam formül ve değer yüklenmesinden daha tasarım aşamasında bilgisayarı yavaşlatmaya başladı.

forumunuz çok faydalı tüm ilgililere teşekkür ediyorum.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Tanımlama kullanarak formüllerin hızlanacağını sanmıyorum, ayırıca tanımlama ile hata vermeden kurtulamazsnız.

topla.çarpım fonksiyonu ile anlamadığınız yer olmuş sanırım.

ilk olarak eşit boyuttadır. ilk aralık a1:a10 diğeri b1:b10 dur.
diğer sorunuz, ali ve ak kelimelerini çarpmak yada toplamak gibi değilde aşağıdaki gibi olmaktadır..

formül a1:a10 aralığında ali olanları arar ve bir dizi oluşturur, bu dizede ali olanlar doğru olmayanlar yanlış olarak diziye girer,

=topla.çarpım({doğru;yanlış;doğru;yanlış...}*(b1:b10)) gibi..
daha sonra formül b1:b10 aralığında ak olanları arar ve bir dizi oluşturur, bu dizede ak olanlar doğru olmayanlar yanlış olarak diziye girer,
=topla.çarpım({doğru;yanlış;doğru;yanlış...}*(doğru;doğru;yanlış;doğru;...)) gibi..

daha sonra bu iki dizi birbiriyle çarpılarak doğru olanlar 1 e yanlış olanlar 0 a dönerek yeni bir dizi oluşur.

=topla.çarpım({1;0;0;0...}) daha sonra bu dizideki değerler toplanır, sonuç 1 olur..

Topla.Çarpımla ilgili detaylı bilgi için linki inceleyiniz..

Sumproduct-Topla.Çarpım Fonksiyonu ve Uygulamaları

.

Excel Vers. ve Dili
xp-2002-yani 10
mesajınızı şimdi gördüm çok teşekkür ederim
mantığını anlamamıştım çok güzel anlatmışsınız

Excel Vers. ve Dili
windows office xp
Sevgili Espiyonajl ne kadar teşekkür etsem az ne kadar işimi kolaylaştırdın bilemezsin...
Eline sağlık tekrar teşekkürler...

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Rica ederim, iyi çalışmalar..

Excel Vers. ve Dili
windows office xp
espiyonajl Ekteki Dosyada A sayfasında ki Ali DEMIR ismi ile B sayfasındaki ALI demir ismini eşitleyerek numarayı a sayfasına taşımasını istiyorum ...

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
windows office xp
Sayın espiyonajl teşekkürler üstad... Elinize sağlık... Kendinize iyi bakın ... Bu aralar tekrar yardımınıza ihtiyacım olabilir ... :)

Excel Vers. ve Dili
windows office xp
Sayın espiyonajl tekrar merhaba size tekrar ihtiyacım var. Vermiş olduğunuz formüller sayesinde bazı dosyaları hallettim şimdiki sorunum ise ad ve soyad arasında küçükharfe çevirme işlemi yapıldığında bir boşluk olanlar var bu boşlukları nasıl ihmal ettirebiliriz. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz. Örnek ekteki dosyada A sayfasındaki hakkı demir, hakkı yazıldıktan sonra bir boşluk bırakıldıysa veriyi aktaramıyoruz.

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

A sayfası D2 hücresi,

Kod:
=EĞER(EHATALIYSA(KAÇINCI(cevir(KÜÇÜKHARF(KIRP(B2)&KIRP(C2)));B!E:E;0));"Veri Yoktur";İNDİS(B!C:C;KAÇINCI(cevir(KÜÇÜKHARF(KIRP(B2)&KIRP(C2)));B!E:E;0)))
B sayfası E2 hücresi,

Kod:
=cevir(KÜÇÜKHARF(KIRP(A2)&KIRP(B2)))
Formüllerini yazarak alt hücrelere kopyalayınız..

.