özet tablo oluşturma ile ilgili istek

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-03-2025
merhabalar tekrar ekte dosyada belirttim en solda tarihler 2008 1.ayın 1 inden başlayıp 31 aralığa kadar düşey işyene bi tablodan özet bi istek tablom olucak

Ekli dosyalar

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
L5 hücresine aşağıdaki formülü girin. Diğerlerini de bu formüle bakarak çoğaltın.{TOPLA((AY($A$5:$A$369)=1)*($B$4:$I$4="A")*($B$5:$B$369))}
Dizi formülü olduğu için 'Ctrl+Shift+Enter' tuşlarına basmayı unutmayın.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
tşkkrler hamitcan sen bi hücreye şartları yazmışsın ama hani indislerle kaçıncılarla ve diğer detaylarla bu özet tablo oluşturlması gerekiyo ki bende verilen malzemeler (A-B-C...) 20 yada 30 tane sutun olanlarda var başka çözümlerde lazım

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Verdiğim formülde
Kod:
TOPLA((AY($A$5:$A$369)=[color=red]1[/color])*($B$4:$I$4=[color=red]"A"[/color])
renklendirdiğim alanları tablodaki pozisyonlarına göre değiştimeniz yeterli.
hani indislerle kaçıncılarla ve diğer detaylarla bu özet tablo oluşturlması gerekiyo ki bende verilen malzemeler (A-B-C...) 20 yada 30 tane sutun olanlarda var başka çözümlerde lazım
Açıkcası bu açıklamanızdan ne yapmak istediğinizi anlayamadım.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
hamitcan kardeş formülünüzü anladım ben formülasyonu kopyaladıktansonra 2. aysa mesela 2 dicem hangi sutunsa A yada B hani manuel değişicem ya bu yönden tammam tabiikide cok sutunlu olusan tablolarım var daha başka formülasyonlarla oluşabilirler mi mesela ben her defasında sutun başlığı (A.B.C... gibi ) değişmek zorunda kalmasam???

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
yurttaş tşkkrler ettim daha başka çözümler formüllü bulanlar varsa onlarda cevaplamalarını bekliyorum

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
yurttaş kaydettim açtığım anda formüllerin olduğu yerde değerler çabucak silindi sonuc yok sanki bişe eksik kaldı benim bilgisayarda formüller çalışmadı =TOPLA.ÇARPIM(--(METNEÇEVİR(tarih;"AAAA")=$K5);(DOLAYLI(L$4))) ve bu formül tam olarak neyi sorguluyo
ben =metneçevir ile başlayan formülünüzü ayrıca sonucuna bakınca pazar pazartesi gibi gün sonuçları çıkıyo herhalde ondan sonuçlanmıyo dimi
mesajı gönderdikten sonra "AAAA" yerine "MMMM" ay= month herhalde düzeltince çalıştı formüller tşkkr ettim

Son düzenleme:

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
neden formül bu tabloda tutmadı

merhabalaraz önce tam anladım saymıştım kendimi ama herşey allah bullak oldu en son bana yanıt gönderilen tabloda "AAAA" yerine "MMMM" yazınca halloldu zannettim ama tabloda verilen olduğu yer mavi çerçeveyle belirlenmiş giib bend eyni bi dosya açtım ve o formülü normal uyguladım ad hatası yazdı iyice kafam karıştı dosyamı gönderiyorum

Ekli dosyalar

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
merhabalaraz önce tam anladım saymıştım kendimi ama herşey allah bullak oldu en son bana yanıt gönderilen tabloda "AAAA" yerine "MMMM" yazınca halloldu zannettim ama tabloda verilen olduğu yer mavi çerçeveyle belirlenmiş giib bend eyni bi dosya açtım ve o formülü normal uyguladım ad hatası yazdı iyice kafam karıştı dosyamı gönderiyorum
1.Verilerin bulunduğu alanı Data/List Create ile dinamik liste yaptım. Bu konu için Excel Dersanesine bakın.

2. Eklediğim dosyada Insert/Name Define - Ekle/Ad/Tanımla ile her sütundaki verilere a,b,cc,d,e,f,g,h diye adlar verdim.

3. Bu alan adlarını formüllerde kullandım.

3. Excel Türkçe sürümde ve Türkçe işletim sisteminde "AAAA" uzun ay adlarını, İngilizce sürümde "MMMM" uzun ay adlarını verir.

Eklediğiniz dosyada ad tanımlaması yapmadığınız için #NAME? - #AD?
hatası alırsınız.

..

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
en başından beri alırsak sizin 2 değişik çözmünüz oldu bu sorumla ilgili ama ikisindede detaylı excel işlemleri kullanıyoruz ben bu tarz tablo(en sold atarih üstte malzeme ve sayılardan ibaret )lardan çok açıcam 2009 ile ilgili böyle başlamayı düşnüyorum ama hala en basit hali ile (formüllerle) çözümü yokmudur

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
en başından beri alırsak sizin 2 değişik çözmünüz oldu bu sorumla ilgili ama ikisindede detaylı excel işlemleri kullanıyoruz ben bu tarz tablo(en sold atarih üstte malzeme ve sayılardan ibaret )lardan çok açıcam 2009 ile ilgili böyle başlamayı düşnüyorum ama hala en basit hali ile (formüllerle) çözümü yokmudur
Bir de buna bakın.

.

Ekli dosyalar

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
yurttaş zipden çıkardım kaydettim açtım ilk açınca değerler var ama içinde bişeyle bi değerle oynayınca tablo otomatik siliniyo bişede sorun var ama

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
yurttaş zipden çıkardım kaydettim açtım ilk açınca değerler var ama içinde bişeyle bi değerle oynayınca tablo otomatik siliniyo bişede sorun var ama
Siz benimle eğleniyorsunuz herhalde...:eek:

Bir kere dosya zipli değil.

Son dosyada formülün dışında ekstra hiç bir şey yok. Nasıl olsun istiyorsunuz?

Benden bu kadar...

.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
yanlış anlaşılma var

yurttaş kardeş ne eğlenmesi vede bunu neden yapayım sizden gelen dosyayı bilgisayarıma kaydettiğimden bahsettim ama açınca değerler boş çıkıyo genelde zipli olurya ben yanlış ifade kullandım demekki kendi bilgisayarıma sizin yanıtladığınız çözümü kaydediyorum ana tabloda bir değeri değişince sonuç tablosu otomatikmen hepsi siliniyo hatta formülle oluşmuş sonuç tablosunda formülün birini çift tıklıyorum içeriğine bakmak için enterla çıkınca yine tüm değerler siliniyo
yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiysem kusra bakmayın
sizlerin değerli bilgilerinizi paylaşıyoruz neden o tarz bişe yapalım ki