koşullu toplama

Excel Vers. ve Dili
Office Excel 2003 SP2
Ekteki dosyada aşağıda anlattığım formül yazılabilir mi ? Ben beceremedim.

Sayfa1 de A sutununda partaj no.ları yer alıyor. Aynı şekilde sayfa2 de de partaj no.ları yer almaktadır.

BEnim istediğim ;

Sayfa1 deki aynı partaj numaralarındaki nakliyat üretiminin Sayfa2 de yer alan aynı partaj numarasına ait nakliyat kısmına kopyalanmasını istiyorum.

Ben bunları tek tek süzüp alttoplam alıp kopyalıyorum acaba yukarı da dediğim gibi yapmak mümkün mü?

Son düzenleme:

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba
syn xpluns,
dosya ekinizi .xls olarak değiştiriniz.
siz ofis 2007 kullanıyorsunuz ama arkadaşlarımızın çoğunda maalesef 2007 sürümü yok!

not: ofis 2007 dosyalarını ofis 2003 açabilmek için aşağıdaki linki inceleyiniz.

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=54358

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba
sayfa2 C3 hücreye yazarak dener misiniz
=TOPLA.ÇARPIM((Sayfa1!$A$3:$A$39=$A3)*(Sayfa1!$B$3:$B$39=$B3)*(Sayfa1!$C$3:$C$39))

Excel Vers. ve Dili
Office Excel 2003 SP2
merhaba
=TOPLA.ÇARPIM((Sayfa1!$A$3:$A$39=$A3)*(Sayfa1!$B$3:$B$39=$B3)*(Sayfa1!$C$3:$C$39))

bu formül işe yaramadı. ama yinede teşşekkürler.

eki xls uzantılı olarak değiştirdim. Benim istediğim bunu otomatik yapması yani sayfa1 123 no.lu partajı sayfa2 de 123 nolu partajın yangın branşının karşısına yazması. Acaba böyle birşey mümkün mü?

Excel Vers. ve Dili
Office Excel 2003 SP2
Ekteki dosyada aşağıda anlattığım makroyazılabilir mi ? Ben beceremedim.

Sayfa1 de A sutununda partaj no.ları yer alıyor. Aynı şekilde sayfa2 de de partaj no.ları yer almaktadır.

BEnim istediğim ;

Sayfa1 deki aynı partaj numaralarındaki nakliyat üretiminin Sayfa2 de yer alan aynı partaj numarasının bulunarak nakliyat kısmına, kopyalanmasını istiyorum.

Ben bunları tek tek süzüp alttoplam alıp kopyalıyorum acaba yukarı da dediğim gibi bir kod yazmak mümkün mü?

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba
syn xpluns,
sorularınıza tatmin edici cevap alamadınızsa ilk sorunun devamında nedenlerini ve ne istediğinizi daha açık belirterek devam ediniz. mümkünse tablonuzu manuel doldurarak neyin nereye yazılacağını belirtiniz.
yeni konu açmayınız!

Excel Vers. ve Dili
Office Excel 2003 SP2
merhaba
syn xpluns,
sorularınıza tatmin edici cevap alamadınızsa ilk sorunun devamında nedenlerini ve ne istediğinizi daha açık belirterek devam ediniz. mümkünse tablonuzu manuel doldurarak neyin nereye yazılacağını belirtiniz.
yeni konu açmayınız!
Uyarınız için teşekkür ederim. Fakat ben bu konunun VBA Kod başlığı altında olması gerektiği kanısına vardım.

İsterseniz bu konuyu kapatıp takibi diğer taraftan yapabilirim.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Uyarınız için teşekkür ederim. Fakat ben bu konunun VBA Kod başlığı altında olması gerektiği kanısına vardım.

İsterseniz bu konuyu kapatıp takibi diğer taraftan yapabilirim.
merhaba
neden vba başlığı altında olması gerektiği kanısına vardınız?
çözümü makro ile mi istiyorsunuz yoksa formül ile çözümün olmadığını mı düşünüyorsunuz?

BG

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2021 TR & EN
merhaba
merhaba sayın uzmanamele hocamın yaptığı formül çalışıyor, 0 sonucunu alıyorsanız sebebi, tablonuzda hem 123 hemde yangın olan bir kayıdın olmamasıdır, örnek: sayfa1'de B4 hücresini "yangın" olarak değiştirirseniz sonucun: 6703,66 olduğunu göreceksiniz,

Excel Vers. ve Dili
Office Excel 2003 SP2
merhaba sayın uzmanamele hocamın yaptığı formül çalışıyor, 0 sonucunu alıyorsanız sebebi, tablonuzda hem 123 hemde yangın olan bir kayıdın olmamasıdır, örnek: sayfa1'de B4 hücresini "yangın" olarak değiştirirseniz sonucun: 6703,66 olduğunu göreceksiniz,

evet böyle förmül çalışıyor fakat benim istediğim bu değil sanırım ben anlatamadım. benim orjinal tablomda çok fazla partaj no var ben partaj numaralarını sayfa otomatik olarak bulup orda karşılığına yazmasını istiyorum.

Örnek :

sayfa 1 de 123 partaj no.sunun toplam yangın üretiminin hesaplanarak , safya2 de 123 partaj nosunun yangın üretimi temsil eden hücrede (ki bu hücre 123 partaj ile aynı satırda , yangın yazan hücrenin hemen sağındaki hücredir.) otomatik olarak gösterilmesini istiyorum.

sanırım bunu da kod yazarak yapmak mümkün olacaktır.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba
syn xpluns,
önce şunu açıklığa kavuşturalım; formül ile istediğiniz bulunsa bu sizin derdiniza çare olur mu? illaki makro mu olması gerekiyor?

açıklamanızı hücre ile aynı satırsa, sağında, solunda diye tarif etmek yerine örnek dosyanızı manuel doldurabilir misiniz?

Excel Vers. ve Dili
Office Excel 2003 SP2
merhaba
syn xpluns,
önce şunu açıklığa kavuşturalım; formül ile istediğiniz bulunsa bu sizin derdiniza çare olur mu? illaki makro mu olması gerekiyor?

açıklamanızı hücre ile aynı satırsa, sağında, solunda diye tarif etmek yerine örnek dosyanızı manuel doldurabilir misiniz?
evet formülde benim işimi görür. eğer formül olarak yapabilirsek bu zaten benim istediğim hücrede olacağı için sorun kalmaz.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
evet formülde benim işimi görür. eğer formül olarak yapabilirsek bu zaten benim istediğim hücrede olacağı için sorun kalmaz.
merhaba
zahmet olmazsa örnek dosyanızı el ile doldurabilirseniz belki istediğiniz çözümü bulabiliriz.

Excel Vers. ve Dili
Office Excel 2003 SP2
Syn Uzman,

ekteki dosya içinde ne istediğimi açıkca anlattım. Sanırım bu benim işimi görecek ilginiz için çok teşşekkür ederim.

Son düzenleme:

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba
ek dosya işinizi görür mü?
alt toplamları boş bıraktım, gerekirse onun için başka formül yazılır.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba
2. sayfaya eklerseniz onlarıda görürsünüz. sayfada olmayan şeyi hesaplamaz ki.

Excel Vers. ve Dili
Office Excel 2003 SP2
ilk sayfadan yangın+dask üretiminin sayfa2 deki hücreye kopyalansın istiyorum sizin formülünüzde sadece yangın üretimi var dask yok.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba
sayfa2 de listenin altına;
A20 ye 1000, B20 dask yazın ve C20 ye üstteki formülü kopyalayın.

Excel Vers. ve Dili
Office Excel 2003 SP2
teşekkürler sağolun işimi gördü.