Javascript'le Web'den HTML'e sonra da Excel'e

ibere

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
21-04-2027
Çok teşekkürler @Haluk bey

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

@Haluk bey öncelikle elinize sağlık.

Siz git gide web teknolojilerine kayıyorsunuz farkında mısınız bilmem :)

Size naçizane birkaç öneride bulunmak isterim.

Öncelikle Jquery kullanmayın derim. Mümkünse Nodejs ya da React biraz araştırın. Tabii bunları jquery alternatifi olarak söylemiyorum.

Görsellik olsun diye kullandığınız dönen çember loading indicator gibi algılanıyor ve sanki verilerin yüklemesi devam ediyor ama bir türlü bitmiyor gibi oluyor. :)

Bir de taba tıkladığında ilgili veriler gelse? Yani tüm verilerin açılışta gelmesi yerine. Böylece verileri güncellemek isteyen tüm sayfayı yenileyeceğine sadece ilgili taba tıklar daha az trafik oluşur.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
@beab05 ;

Yorumlarınız ve önerileriniz için teşekkür ederim.

Doğrusu Google Sheets ve Google Script ile uğraşmaya başladıktan sonra MS Excel ve VBA kullanmaktan hiç zevk almamaya başladım. Şimdilerde de JavaScript ile neler yapılabilir, kendi çapımda bakıyorum.

Aslında burada işin esprisi; bir Cross-Site'dan yani harici bir domain üzerindeki URL'den veri alıp, görüntülemek. HTML sayfa kodunda gördüğünüz gibi sadece Binance.com web api'sini direkt olarak kullanabiliyoruz. Diğer veriler; Denizbank, Altınkaynak, CepteTEB ve TCMB verileri, güvenlik nedeniyle (Cross-Site) ilgili sunuculardan direkt olarak alınamıyor. Bu nedenle, o verileri ilk önce Google Script'le alıp bunları JSon formatında yayınladıktan sonra HTML sayfasındaki call-back'lerle çağrılan Google Script'ler aracılığıyla veriler alınıyor. Özetle, Google scriptlerle bir çeşit proxy-server simülasyonu yapılıyor.

Diğer yandan;

NodeJS ile de ilgilenmeyi düşünüyorum aslında, biraz kurcalamakta fayda var :)

Görsellik olsun diye CSS ile hazırlanan dönen daire aslında, verilerin anlık olarak alındığına ilişkin bir animasyon ama dediğiniz gibi de anlaşılıyor olabilir tabii...

Dediğiniz doğru, ilgili tab'a tıklandığında verilerin alınmasını ben de sonradan düşündüm ama veri alma hızı fena olmadığı için vazgeçmiştim.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
@Haluk Bey;

Cors sorunu baş belasıdır. Siz de dediğiniz gibi bu sorunu aşmak için Google script kulanmışsınız. Nodejs de tam olarak bu sorundan kurtarır sizi. JS ile ilerlemek istiyorsanız doğrusu da bu tür işler için Nodejs dir.

Elbette .Net ile WebApi, web service lerle de Cors sorununu aşarsınız. .Net ile verileri Json ya da istediğiniz gibi yayımlayabilirsiniz. Sizin için avantajı VBA tecrübenizden dolayı belki Visual Basic .Net ile dil, syntax yakınlığı olabilir ve daha hızlı kod yazabilirsiniz. Ya da C# size kalmış.