Javascript'le Web'den HTML'e sonra da Excel'e

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Merhaba;

Birkaç gündür üzerinde çalıştığım bir çalışmayı tamamladıktan sonra, buraya eklemek istedim.

Konu başlığında belirtildiği gibi yapılan iş; web'deki bir URL üzerinden bazı bilgileri alıp HTML dosyasında oluşturulan tablolara yazmak ve istenildiğinde bu tabloları "xlsx" uzantılı Excel dosyasına yazmak.

Yani, sözkonusu iş tamamen HTML ve Javascript ile yapılmakta olup herhangibir ActiveX nesnesi de kullanılmamıştır. Ekli HTML dosyasını çift tıklayarak açtığınızda görülecek sayfada, tıpkı VBA UserForm'larında kullandığımız Multipage / TabStrip nesnesi gibi "Class" oluşturulmakta ve her sayfasında ayrı URL'lerden bilgiler alınmaktadır. Böylelikle, HTML sayfasında 3 adet tabloyu alt alta veya yan yana yerleştirdiğimizde oluşacak görüntü kirliliğinden kurtulmuş oluyor ve kullanıcının sayfada daha rahat hareket etmesini sağlamış oluyoruz.

Bu çalışmada, Binance.com 'dan bazı kripto paraların anlık değerleri, Denizbank'ın sitesinden anlık döviz kurları ve CepteTEB'den yine anlık altın fiyatları alınarak ilgili HTML tablolarına yazılmaktadır.

Eğer istenirse, bu tabloları MS Excel'e aktarma imkanı da vardır.

HTML ve Javascript'e ilgi duyanlar için oldukça yararlı bir çalışmadır. Özellikle "SheetJS" kütüphanesini kullanarak HTML tablosunun Excel'e sütun genişliklerinin ayarlanarak aktarılması, JScript'te class oluşturulması, JSon verilerinin alınması ve filtre edilerek sadece istenilen verilen süzülmesi, çeşitli HTML özelliklerinin kullanılması açısından bir nevi "yardımcı cep kitabı" gibi oldu.

TestHD.gif

.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Kıymetini bilene çok süper bir çalışma olmuş Haluk Bey. Gerçekten tebrik ederim.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Teşekkürler Veysel Bey..... Çeşitli HTML ve JScript bilgilerinin bir arada olması ve "Cross-Browser" çalışması yani MS Edge dahil, Chrome gibi diğer tarayıcılarda çalışması hedeflenen birşeydi.

Not: Script'in bir yerinde yazım hatası vardı, revize edip tekrar 1 No'lu mesaja ekledim.

.

Excel Vers. ve Dili
office2007 Türkçe
Haluk bey merhaba.. Mahsuru yoksa drive ya da başka siteye de indirilmek üzere ekleyebilir misiniz.

Excel Vers. ve Dili
office2007 Türkçe
Kodlar üzerinde şuan araştırma yaptığım bir zamana denk geldi. İnceleyeceğim.
İnce çalışılmış ,çok güzel bir çalışma olmuş. Çok teşekkür ederim.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Elinize, emeğinize sağlık Haluk bey,
Nefis bir çalışma olmuş, anladığım tek kısım hızlı olması, bayıldım.
Teşekkürler

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Haluk Bey,

Elinize emeğinize sağlık.. Paylaşımınız için çok teşekkürler.

Gayet stabil şekilde çalışıyor.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Teşekkür ederim beyler....

.

ibere

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
21-04-2027
Çok teşekkürler, gayet başarılı olmuş Haluk bey. Elinize sağlık

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Değerli dostum

Harika bir çalışma olmuş. Bilgine ve emeğine sağlık.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Teşekkürler Levent dostum,

@ibere size de teşekkür ederim.

.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Faydalı bir çalışma, tool tarzı programlar bununla yazılabilir.
Zaman olsada bu tür işlerle uğraşabilsem güzel şeyler yapılır.

onder_09

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
19-07-2025
@Haluk hocam yaptığınız çoğu program işe yaramıyor ama her açtığınız konuyu yaptığınız programı her defasında merakla takip edip yorumları okuyorum insanda bir merak bırakıyorsunuz her defasında :) bı programda mükemmel gözüküyor ellerinize bilginize sağlık

Excel Vers. ve Dili
2007
22-02-2023
@Haluk hocam yaptığınız çoğu program işe yaramıyor ama her açtığınız konuyu yaptığınız programı her defasında merakla takip edip yorumları okuyorum insanda bir merak bırakıyorsunuz her defasında :) bı programda mükemmel gözüküyor ellerinize bilginize sağlık
Anladığım kadarıyla benim işime yaramıyor ama yinede merakla takip ediyorum demek istediniz.
Yazım hatasından dolayı yanlış manalar çıkabiliyor dikkat etmekte fayda var.

onder_09

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
19-07-2025
Anladığım kadarıyla benim işime yaramıyor ama yinede merakla takip ediyorum demek istediniz.
Yazım hatasından dolayı yanlış manalar çıkabiliyor dikkat etmekte fayda var.
Evet tam olarak böyle demek istedim tekrar mesajımı okuyunca yazım hatası olduğunu farkettim teşekkürler uyarınız için 🙏🏻

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Konuya merak duyanlar, ekli revize edilmiş dosyayı indirip deneyebilirler.

Bu revizyonda;

- TCMB günlük kurlar ilave edildi,

- Denizbank'tan alınan veriler uzun bir tablo oluşturduğu için, tablonun yanına bir düşey kaydırma çubuğu ilave edildi,

- Binance.com'dan alınan verilerin yer aldığı tabloya bir sütun daha ilave edilerek anlık vaziyetin artış veya düşüş olduğu % olarak ve Excel'deki koşullu biçimlendirme gibi artışlar mavi renkle, azalışlar kırmızı renkle belirtilmesi sağlandı,

- Sayfanın eni, boyu elle tutup çekilerek genişletildiğinde veya küçültüğünde sayfa üzerindeki elementlerin yeri değişmeyecek şekilde sabitlendi,

- Tablolarda satırlardaki verileri yatayda daha takip edebilmek için satırlar çift renk ile ayrıştırıldı,

- Görsellik katmak için sonsuz dönen bir daire animasyonu ilave edildi,

- Javascript kodlarının daha rahat çalışması ve izlenebilirliği temin etmek üzere tablolardaki bir çok "style" dokümanın "head" kısmındaki CSS'ler içinde tarif edildi,

- Verilerin alınacağı URL'lerin çalışır durumda olup, olmadıkları ve/veya JSon verilerinin alınıp alınamadığı JScript ile kontrol edildi,

- Oldukça geniş çapta hazırlanan CSS ile JScript kodlarının rahatlaması sağlandı (dönen daire animasyonu JScript ile değil CSS ile yapıldı)

Çalışma anına ait görsel ve ilgili dosya aşağıda verilmiştir....

TestHD.gif

.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
01-07-2023
Teşekkürler daha gelişir bu Ethereum TRY de eklenebilir. Ben ekledim ama Orjinalinede eklenirse güzel olur.
Elinize aklınıza sağlık.