Hücre içindeki yazıyı bulma ve kullanma

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
ekteki dosyada daha net anlaşılıyor ben bi formül denedim ama beceremedim.formülle bi çözümü varmı?

Ekli dosyalar

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba
aşağıdaki gibi bir formül kullanabilirsiniz, tablonuza uyarlayın

Kod:
=EĞER(ESAYIYSA(MBUL(B12;'1'!B4:D11));"+";"-")
formül dizi formülüdür, ctrl+üstkarakter+enter ile birlikte giriniz

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
denedim ama olmadı.
1)hücre içindeki yazıyı bulamadı 1 gün ali hala eksi gösteriyor.
2)formülü aşağıya çekince sayfa numaları değişmedi(yani diğer günlere geçiş olmadı.
3)bu formülü 10 sütün ve 200 satır için uygulayacağım için elle giriş yapmak istemedim.
ilginiz için teşekkürler

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
aşağıdaki makrolar işini görürmü birisi sayıları buluyor diğeri kelimeleri

Function SAYILARIBUL(hucre)
' HÜCRENİN İÇİNDEKİ SAYI DEĞERLERİNİ VERİYOR
Dim i As Integer

For i = 1 To Len(hucre)
sayi = Mid(hucre, i, 1)
If IsNumeric(sayi) = True Then
SAYILARIBUL = SAYILARIBUL & sayi
End If
Next i

End Function
Function RAKAMLARIBUL(hucre)
' HÜCRENİN İÇİNDEKİ YAZI DEĞERLERİNİ VERİYOR
Dim i As Integer

For i = 1 To Len(hucre)
sayi = Mid(hucre, i, 1)
If IsNumeric(sayi) <> True Then
RAKAMLARIBUL = RAKAMLARIBUL & sayi
End If
Next i
End Function

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
makronun nasıl çalıştırılacağını bile bilmiyorumki biraz uğraştım ama olmadı bendeki dosyaya uyarlamak falan baya sıkıntı olur benim için.onun için formüllü bi çözümü varsa çok daha faydalı olacak.
uzman amele arkadaşımızın formülü bana çok mantıklı geldi ama neden çalışmadığını anlayamadım.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
makronun nasıl çalıştırılacağını bile bilmiyorumki biraz uğraştım ama olmadı bendeki dosyaya uyarlamak falan baya sıkıntı olur benim için.onun için formüllü bi çözümü varsa çok daha faydalı olacak.
uzman amele arkadaşımızın formülü bana çok mantıklı geldi ama neden çalışmadığını anlayamadım.
Formülün dosyanızda çalışmama nedeni DURUM sayfasında B5 ve B6 hücrelerindeki verilerin sonunda fazladan boşluk karakteri bulunmaktadır öncelikle bu boşlukları siliniz.

Alternatif olarak aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz, formülü B6 hücresine yazarak tablonun diğer hücrelerine kopyalayınız..

Kod:
=EĞER(EĞERSAY(DOLAYLI(SATIR(A1)&"!B4:B11");"*"&B$5&"*")>0;"+";"-")
.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
sn espiyonajl
yazdığınız formül tam olarak ihtiyacıma cevap oldu.çok teşekkür ediyorum
uzman meslektaşım sn uzmanamelenin gönderdiği formül ile diğer sayfadaki değeri aldırmayı başarammadım.ama sizin formülünüz sayesinde sorunum çözüldü.
yazdığınız formül ile;
1 numaralı sayfada b4 ile b11 hücreleri arasında içinde b5 olan hücreleri dolaylı formülüyle mevcut sayfaya alıp ,eğersay formülü ile kaç tane olduğunu buluyoruz.eğer formülü ile de çıkan sayı sıfırdan büyükse + değilse - yazdırıyoruz.
excel işlemleri bu sırayla mı yapıyor? doğru anlamış mıyım?

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
sn espiyonajl
yazdığınız formül tam olarak ihtiyacıma cevap oldu.çok teşekkür ediyorum
uzman meslektaşım sn uzmanamelenin gönderdiği formül ile diğer sayfadaki değeri aldırmayı başarammadım.ama sizin formülünüz sayesinde sorunum çözüldü.
yazdığınız formül ile;
1 numaralı sayfada b4 ile b11 hücreleri arasında içinde b5 olan hücreleri dolaylı formülüyle mevcut sayfaya alıp ,eğersay formülü ile kaç tane olduğunu buluyoruz.eğer formülü ile de çıkan sayı sıfırdan büyükse + değilse - yazdırıyoruz.
excel işlemleri bu sırayla mı yapıyor? doğru anlamış mıyım?
Evet, formülün işleyişi bu şekilde oluyor. Formül 1.satırda iken 1 numaralı 2. satırda iken 2 numaralı 3. satırda iken 3 numaraları sayfaya göre işlem yapıyor, diğer işleyiş sizin belirtiğiniz gibi oluyor..

.