Hücre içerisinde tuhaf hata

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Ingilizce
Arkadaşlar merhaba,
Bana çok saçma gelen küçük bi sorunla karşılaştım, küçük ama bütün işimi aksatıyor, yardımlarınızı bekliyorum.

Bir sütuna düşeyara ile harf çağırıyorum. Bu harfler sadece A,B ve C olabiliyor. Ne hikmetse A olanlar hücre içerisinde biraz sola kaymış halde bulunuyor ve ben bu hücreyi başka bir formülde kullanmak istediğimde ise hata veriyor. B ve C olanlarda hiç bir sorun yok A olanlar sapıtıyor. Hücrelerin biçimlendirmelerini aynı yapsam da bişey değişmiyor.

Biliyorum anlattıklarımdan hiç bişey anlaşılmadı:) eke küçük bir dosya koydum. Kullandığım ana dosyadan buraya kopyaladım aynı olay burda da var. Bu dosyaya bi bakarsanız sanırım beni daha iyi anlayacaksınız

Şimdiden teşekkürler...

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba
aradığınız A harfinin sağında bir boşluk var, bu yüzden bulamıyor
aşağıdaki şekliyle deneyiniz
=DÜŞEYARA(KIRP(B8);$B$3:$C$5;2;YANLIŞ)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Ingilizce
Hocam çok sağol,
Tamam şimdi formül çalışıyor ama çok merak ediyorum verileri çağırdığım sayfada hiç bir tuhaflık yokken neden bu A harfi buraya geldikten sonra kayıyor? Neden hücrenin biçimlendirmesini fln düzeltince bu arkadaş da düzelmiyor???:kafa:

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba
biçimlendirmeyle düzelmez.
=uzunluk(b3) ~ 1
=uzunluk(b8) ~ 2
A harfinin sağında 1 boşlık var, bunu karakter olarak algıladığı için listede bulamıyor.
boşluk yerine herhangi bir karakter olsa mesela X bulamayacaktı, çünkü aradığı AX.
burada X ile boşluğun farkı yok.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Ingilizce
Hocam detaylı açıklamalar için teşekkürler,
daha fazla vaktinizi almak istemiyorum ama benim merak ettiğim bu boşluk neden oluşuyor???

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Esas sorun boşluğu kaldırmak.
O boşluk neden ekleniyor.
Nasıl kaldırılır.
Ben denedim o boşluğu kaldıramadım bir türlü.:)

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba
boşluk 3 nedenden oluşabilir;
1. si A yazdıktan sonra boşluk tuşuna basıyordursunuz sonra enter tuşuna basıyor olabilirsiniz.
2. si "A be dursana birader" gibi bir cümle içersinde fareyle b harfinden öncekileri seçiyor sonra ilgili hücreye yapıştırıyorsunuzdur. bu durumda yanındaki boşlukla beraber gider.
3. sü, aranan dğerleri internet gibi bir başka yerden alıyor hücreye koyuyorsunuzdur, yanında boşluk olduğunu farketmiyorsunuz.

A yazan hücreyi seçin, formül çubuğunu fare ile seçtiğinizde boşluktan sonrasını seçmiş olursunuz, buradan A karakterine kadar olan yeri seçerek silin.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Sanırım siz A harfini yazarken yanlışlıkla ARA (SPACES) tuşuna bastığınız için bu boşluk oluşmuş. Exceldeki otomatik tamamlama yüzünden aşağı satırlarada A yazdığınızda boşlukla beraber yazılmış. Boşluk yazmadan A yazmayı denerseniz sorununuz ortadan kalkacaktır.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Ingilizce
Evet arkadaşlar sorunu buldum,
Nerde yazdıysam bi yerde A'dan sonra 1 boşluk koymuşum excel de otomatik tamamlama yüzünden hep onu getirmiş:) Bu kadar basit bişeyi nasıl farkedemediysem...Neyse bu vesile ile kırp() fonksiyonunu öğrenmiş oldum.
Syn Uzmanamele ve korhan hocam teşekkürler
saygılar..