Çözüldü Formül yardımı

gy121

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2016 Türkçe 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-04-2025
Ekteki dosyamı ek formül kullanarak üç kritere göre yanda listeliyorum. Fakat H sütunundaki sıralamayı tarih sırasına göre formüle ekleyemedim. Yardımcı olursanız çok minnettar olurum.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

gy121

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
05-04-2025
Merhaba. Bu benim dosyamın aynısı hiçbir değişiklik yok. Ben zaten 3 kritere göre listelemeyi başardım fakat tarihler küçükten büyüğe göre formül sıralasın istiyorum.

H sütunundaki formül EĞER(G2=1;TOPLA($G$2:G2);0) bu formüle A sünundaki tarihlere göre küçükten büyüğé sıralasın.1,2,3,4 değilde 1,4,3,2 olsun (tablomdaki A sütunundaki olan tarihe göre)

Ekli dosyalar

gy121

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
05-04-2025
1,4,3,2 derken yanlış yazdım. Tarih sıralamasını küçükten büyüğe göre sıralasın.
10.1.2022 ye 1
15.1.2022 ye 2
20.1.2022 ye 3
23.1.2022 ye 4 gibi sıralasın demek istedim.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
5 nolu mesaj ekini yeniden indirip deneyin.
(Bende aynı tarihler sorununu farkettim ve mantığı biraz değiştirdim.)

gy121

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
05-04-2025
Hocam çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Bende kolaylıklar dilerim.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
18-03-2025
hocam bu çözümde, yardımcı hücre kullanmadan tek formülle çözümü mevcut mu dur

gy121

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
05-04-2025
@muygun hoca benim dosyadan yola çıkarak formül'e entegre etti. Tek formülde olursa daha güzel olur tabi. 3 adet yardımcı ek sütuna gerek kalmaz.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
18-03-2025
sayın hocalarımın yardımcı hücre kullanarak çözümleri bize kurgulama aşamasını adım adım anlatıyor aslında, önce 2 tarih arasını ve diğer koşulu uyan tarihleri bulduruyo, sonra buldukları tarihleri rank ile küçükten büyüğe sıralatıyo ve sonradan indis ile yada başka formüllerle küçüklerin kaçıncı küçük olduğunu buldurarak çözüyo, bazen yardımcı hücre kullanamayacağımız sabit tablolarla çalışıyorum (çalıştığımız idare diyor ki dosya formatına dokunmayınız satır sütun silme ekleme diyor) işte bu durumlar için ben genelde tek formül alternatif çözümler talep ediyorum sayın hocalarımdan

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba syn. modoste ve gy121;
Bir çözümün birçok yöntemi olabilir.
Programcı mantığında genelde (belkide sadece bende) ana yazılımda altyordam/paragraf yazılım dilinin özelliğine göre program parçacıklarına yönlendirme olur. Bir yazılım yada çözümde bir altyordama defalarca gidilebilir. (Başlangıçta, Döngü içerisinde program yada Döngü sonunda vs.. vs..)
Bu alışkanlıktan olsa gerek çözümlerimde yardımcı sütunda kullanırım vba da ise ayrı modüller halinde kodları kurgularım gerektiği yerde go ,call vs gibi
Bu yöntemin eğitici özelliği çok daha fazladır.
Örn. Bu dosyada bir verinin eşitliği & büyüklük ve küçüklüğü sorgulanarak bir sütuna uyan veriler alınıyor.
Sonra var olan verilerin büyüklük sırası bulunarak diğer tabloya çekiliyor.
Ekte vba çözüm uyguladığım dosyada ise değişken belirlenen 3 hücreden herhangi birinde değişiklik olduğunda yine verinin eşitliği & büyüklük ve küçüklüğü sorgulanarak diğer tabloya alınıyor & işlem sonunda tablo sıralanarak sıranosu yeniden düzenleniyor.
Ama Makro çözümde ayrıca 3 değişkenden herhangi biri/birilerini seçme yada seçmeme kriterine bakılarak seçilmeyen kritere bakmaksızın kalana göre veriler tabloya alınıyor.
Yrd. sütun yok, formül yok
Bunlardan dolayı dosyada ağırlaşma yok.
Belirli bir seviyeye gelmiş arkadaşların ufak ufak vba ya girmesi çalışmalarına profosyonellik hız güvenlik vs.. gibi excelin standart menü ve işlevlerinin bittiği yada yetersiz kaldığı noktadan derin ufuklara açılmalarını sağlayacaktır.
Burada paylaştıkça çoğalıyoruz kelimesiyle katkı sağlayan arkadaşlar ve sitenin eğitim portalı hiçbir kitap yada dersanede bulamayacağınız kadar engin bilgi kaynağı...
Bundan alabildiğince faydalanın.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar